پروفیل چیست و چه کاربردهایی در صنعت ساختمان دارد؟

  • سه شنبه 31 خرداد 1401 ساعت 19:57

اخبار => مقاله های مصالح ساختمانی

پروفیل، مقطع توخالی از جنس آهن است که برای استحکام سازه از آن استفاده می شود. اشکال مختلفی از پروفیل ها تولید و روانه بازار می شوند که هر کدام از آنها، کاربردهای مختلفی در صنعت و ساختمان سازی دارند.
پروفیل چیست و چه کاربردهایی در صنعت ساختمان دارد؟

 

به گزارش آگاهان ایده به نقل از اخبار ساختمان : در صنعت ساختمان سازی، از مصالح فراوانی استفاده می شود و هر کدام از این مصالح به نوعی در تکمیل ساختمان، نقش اساسی دارند. یکی از مصالح مهم و ضروری در ساختمان سازی، پروفیل است که در دو نوع صنعتی و ساختمانی وجود دارد.

 

پروفیل ها انواع مختلفی دارند و دارای کاربردهای متفاوتی هستند. در این مقاله قصد داریم در مورد قوطی پروفیل، کاربرد و ویژگی های آن توضیحاتی را ارائه کنیم پس با ما همراه باشید.

 

قوطی پروفیل چیست؟

 

قوطی پروفیل چیست ؟

 

پروفیل ها مقاطعی فولادی و توخالی هستند که هر یک بنا به کاربردشان با طراحی خاصی تولید می شوند. امروزه این مقاطع فولادی را مطابق با جنس، سایز، کاربرد و شکل تقسیم بندی می کنند.

 

در مفهوم کلی به تمامی مقاطع فولادی، پروفیل می گویند اما به طور کلی در صنعت ساخت و ساز و در مبحث تخصصی تعریف پروفیل، باید گفت که دو نوع پروفیل باز و بسته وجود دارد. هر 2 نوع پروفیل های باز و بسته از ورق سیاه ساخته می شوند و همانطور که گفتیم شکل آنها، تعیین کننده کاربردشان است.

 

انواع قوطی پروفیل

پروفیل براساس نوع کاربرد و میزان استحکام مورد نیاز از متریال و آلیاژهای مختلفی ساخته می شود. انواع قوطی پروفیل به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 

پروفیل ساختمانی

همانطور که از اسم این پروفیل مشخص است به گروه از محصولاتی گفته می شود که در ساخت ساختمان کاربرد دارند و همچنین از این محصول در ساخت درب و پنجره های آلومینیومی نیز استفاده می شود.

 

پروفیل ساختمانی در دسته های نورد گرم، نورد سرد و پروفیل مرکب تقسیم می شود.

 

* پروفیل نورد گرم

این محصول قوطی شکل بوده و از نورد گرم شمش فولادی ساخته شده است.

 

* پروفیل نورد سرد

این نوع پروفیل، با شکل دادن ورق های فولادی از طریق خم کردن و پرس تولید می شود و ظاهر آن ناودانی شکل است.

 

* پروفیل مرکب

پروفیل مرکب، از ترکیب پروفیل نورد گرم و پروفیل نورد سرد حاصل می شود.

 

پروفیل صنعتی

دسته دیگر پروفیل ها پروفیل صنعتی است که به دلیل وزن کم و مقاومت بالا در صنایعی مانند خودرو سازی، صنایع نظامی و... کاربردهای مختلفی دارند.

 

پروفیل مبلی

که به آن قوطی سبک هم گفته می شود به دلیل داشتن خصوصیات متنوع و عالی، استفاده گسترده ای در ساخت مبلمان، دوچرخه، لوازم خانگی، اگزوز و کانکس دارد.

 

پروفیل گالوانیزه

قوطی های گالوانیزه برای جلوگیری از زنگ زدگی یک پوشش گالوانیزه دارند، به همین دلیل نسبت به انواع قوطی پروفیل مصرف بیشتری دارند و در صنایع کشاورزی و گلخانه ها کاربردهای بسیاری دارند. همچنین شکل های آن به صورت U، H و نیم دایره ساخته می شود.

 

پروفیل کامپوزیتی

کاربرد این نوع پرو‌فیل برای جلوگیری از خوردگی و افزایش عمر سازه در شرایط هوایی مرطوب که خوردگی بالایی دارند و همچنین در برابر ارتعاشات و لرزش هایی چون زلزله است. استفاده از این مدل پروفیل به دلیل خاصیت غیر کشسانی آن است که باعث سبک شدن سازه می شود.

 

پروفیل ستونی

یکی از پرکاربردترین پروفیل هاست که در ساخت سوله، استفاده در کارگاه ها انبارها و ستون های ساختمان کاربرد متفاوتی دارند.

 

انواع پروفیل از لحاظ شکل ظاهری

در یک دسته بندی کلی پروفیل ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته باز و بسته تقسیم می شوند، که مشخصات آنها به شرح زیر است.

 

پروفیل باز

این نوع پروفیل با ابعاد و ضخامت های مختلفی ساخته می شوند که مهمترین آنها به شکل U – Z – I … است و موارد مصرفی آنها در چهارچوب در و پنجره و نمای ساختمان است.

 

پروفیل بسته

این مدل پروفیل نیز در ابعاد و ضخامت مختلف ساخته می شود که شکل ظاهری آنها قوطی و لوله است و مهمترین کاربرد آن درب و پنجره، کرکره برقی و ... است.

 

پروفیل زد Z

از پروفیل Z معمولاً در سقف سالن های بزرگ، مانند سوله، انبار و حتی پارکینگ ها استفاده می شود. این نوع پروفیل، دارای انواع Z18 ,Z20 و Z22 است.

 

پروفیل Z، دارای کاربردهای مختلفی در ساختمان سازی است؛ بنابراین باید اشکال مختلفی از این محصول ساخته شود تا بتواند نیازها را به خوبی برطرف کند. از مقطع Z برای اتصال قسمت های مختلف سازه های فلزی استفاده می شود.

 

همان طور که می دانید، ساختمان های فلزی از قطعات مجزا ساخته می شوند که در نهایت باید به صورتی مناسب و یکپارچه به یکدیگر متصل شوند.

 

روش تولید پروفیل فولادی

به طور کلی، پروفیل ها به دو روش نورد گرم یا سرد ساخته می شوند؛ با هر کدام از این نوردها، مقاطع مختلف پروفیل را تولید می کنند که در ادامه در مورد فرایند تولید لوله و پروفیل توضیح خواهیم داد:

 

پروفیل‌ های ساخته شده با نورد گرم

نورد گرم از شمش های فولادی تولید می شود. از انواع آن می توان به پروفیل های لوله ای، قوطی شکل معمولی، تسمه ورق، سپری، ناودانی و میلگرد اشاره کرد.

 

پروفیل ‌های ساخته ‌شده با نورد سرد

پروفیل های ساخته شده با نورد سرد، از طریق شکل دهی ورق های فولادی به روش خم کردن یا پرس تولید می شوند. این نوع پروفیل ها، معمولاً برای سازه های سبک، مثل ناودانی ها کاربرد دارند.

 

ساخت مقاطع بدون درز جوش

این پروفیل ها طی دو مرحله‌ ساخته می شوند:

 

- در مرحله اول، رول های ورق باید برای ساخت، باز شوند.

- سپس، ضخامت دهی و بستن آنها در قطرهای مورد نیاز انجام می شود.

 

ساخت مقاطع با جوش

- برای ساخت پروفیل ها با جوش، ابتدا ورق ها و نوارها توسط رول های سنگین سیلندریکالی، فرم دهی می شوند.

- در مرحله بعد، به وسیله حرارت تولید‌شده توسط برق، روی هم پرس می شوند. این امر، باعث می شود که برآمدگی ناشی از این پرس شدن، کاملاً صاف شود.

 

مزایای استفاده از قوطی پروفیل چیست؟

استفاده از پروفیل دارای چهار مزیت اصلی است که در ادامه به صورت خلاصه به آنها اشاره می کنیم.

 

* در واقع با توجه به وزن و قیمت پروفیل، اگر بتوانید از این محصول به جای دیگر مقاطع فولادی استفاده کنید، در هزینه های پروژه صرفه جویی قابل توجهی خواهد شد.

 

* با جایگزینی پروفیل فولادی به جای چوب در ساختمان سازی، دوام سازه افزایش پیدا می کند.

 

* وزن کمتر پروفیل، سبب کاهش وزن مرده ساختمان می شود.

 

* با کاهش استفاده از چوب در ساختمان سازی، آسیب های صنعت ساخت و ساز به محیط زیست کاهش می یابد.

 

معایب انواع پروفیل ‌ها چیست؟

در نظر داشته باشید که پروفیل ها علاوه بر کابردهای مختلف در صنعت و ساختمان سازی، دارای معایب مختلفی هم هستند:

 

_ عدم توانایی تولید پروفیل های مختلف در کشور: برای تولید انواع پروفیل، به دستگاه های گران قیمت و فناوری های خاصی نیاز است و درست به همین دلیل، در بسیاری از کشورها، تولید این محصولات انجام نمی شود.

_ سخت بودن اتصالات پروفیل و بالا بودن هزینه: یکی از معایب انواع پروفیل‌، دشوار بودن اتصال آنها در محل است؛ به ‌همین دلیل، هزینه نصب آن‌ها نیز زیاد است.

 

عوامل موثر بر قیمت نهایی پروفیل چیست؟

عوامل مختلفی در قیمت پروفیل تأثیرگذار هستند که شامل موارد زیر است.

 

- متراژ مورد نیاز

- نوع فرآیند ساخت پروفیل (نورد سرد یا نورد گرم): فرآیند تولید این محصول به دلیل تفاوت در تجهیزات، روی قیمت نهایی پروفیل تأثیرگذار است.

- نوع سطح مقطع پروفیل موردنظر

- جنس آلیاژ به کار رفته در پروفیل (از نظر مقاوم سازی در برابر خوردگی و شرایط جوّی)

https://www.instagram.com/agahanidehnews/ اینیستا


ارسال نظر

ارسال


 آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن افزایش یافت

آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن افزایش یافت

در حالی طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی قرار بود آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن حدود ۲۰۰ میلیون تومان باشد که این مبلغ به ۳۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

هزینه وام مسکن گرانتر شد | برای دریافت وام ۴۸۰ میلیونی زوجین چقدر باید خرج کنیم؟

هزینه وام مسکن گرانتر شد | برای دریافت وام ۴۸۰ میلیونی زوجین چقدر باید خرج کنیم؟

هزینه اوراق تسهیلات مسکن نسبت به هفته قبل اندکی رشد داشته و بر این اساس متاهل های ساکن پایتخت برای تهیه این اوراق باید بیش از ۱۳۴ میلیون تومان پرداخت کنند.

تعیین تکلیف 2 هزار متر اراضی استان تهران

تعیین تکلیف 2 هزار متر اراضی استان تهران

استاندار تهران گفت: بلندمرتبه‌سازی بدون در نظر گرفتن پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی و زیرساخت‌های لازم در درازمدت آسیب‌زا می‌باشد.

خانه های سنتی ایرانی

خانه های سنتی ایرانی

با نگاهی به معماری سنتی ایرانی، نقش و جایگاه ویژه خانه به عنوان یک المان مهم در معماری آشکار می شود. این عناصر که دارای روش ها و تکنیک های مختلف ساخت و اجرا می باشند دارای ویژگی های متفاوتی بر اساس اقلیم و فرهنگ هر منطقه هستند.

ویژگی مهم معماری سنتی ایرانی

ویژگی مهم معماری سنتی ایرانی

کاشی کاری های زینتی و شاهکارهای مهندسی هوشمندانه، حاکی از قدرت معماری ایرانی طی قرون متمادی اند. با داشتن بیست میراث جهانی یونسکو در ایران هیچ گاه با کمبود مکان های دیدنی مواجه نمی شوید.

سنگ آنتیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سنگ آنتیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سنگ آنتیک سنگی است که از کنار هم قرار گرفتن قطعه سنگ های کوچک شکسته در کنار هم به وجود می آید. معمولا این سنگ از سنگ های طبیعی تراورتن و مالون تشکیل می شود و بدون رنگ به صورت طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند.

مصوبه کمک هزینه مسکن کارگران ابلاغ شد

مصوبه کمک هزینه مسکن کارگران ابلاغ شد

معاون اول رئیس جمهور مصوبه مربوط به تعیین کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار در سال ۱۴۰۱ را ابلاغ کرد.

هزینه ساخت برج مسکونی چقدر است؟

هزینه ساخت برج مسکونی چقدر است؟

هزینه ساخت هرگونه ساختمان مسکونی اعم از آپارتمان، برج، ویلا و غیره در چند سال گذشته بین 15 تا 30 درصد افزایش داشته است .

اصل ۳۱ قانون اساسی؛ حق مسکن از رویا تا واقعیت

اصل ۳۱ قانون اساسی؛ حق مسکن از رویا تا واقعیت

"داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند."

کدام صاحبخانه‌ها تنبیه مالیاتی می‌شوند؟/ دور زدن مصوبه افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها

کدام صاحبخانه‌ها تنبیه مالیاتی می‌شوند؟/ دور زدن مصوبه افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها

بررسی آگهی های خرید و فروش و رهن و اجاره مسکن در سایت‌ها حاکی از آن است که میانگین قیمت رهن کامل واحدهای نوساز در پایتخت ۵۳۹ میلیون تومان است.

بازارهای جهانی با بازگشت نفت ایران به تعادل می‌رسد

بازارهای جهانی با بازگشت نفت ایران به تعادل می‌رسد

اوجی گفت: وضع بازار جهانی نفت به گونه‌ای است که بازگشت نفت ایران به بازار می‌تواند به‌طور قابل توجهی پاسخگوی نیاز مشتریان و عامل ایجاد تعادل و آرامش در بازار‌های جهانی باشد.

بنچاق چیست و چه تفاوتی با سند دارد؟

بنچاق چیست و چه تفاوتی با سند دارد؟

زمان‌های قدیم‌تر بنچاق مورد استفاده قرار می‌گرفته است و کاملا منطقی است که افراد مدرن اطلاع کمتری از این نوع سند داشته باشند. در کشورمان ایران، اسنادی مالکیت مانند مبایعه‌نامه، بنچاق و قولنامه در طول تاریخ استفاده‌های مختلفی داشته است.

زمین ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

زمین ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

طرح نهضت ملی مسکن یکی از طرح‌های کلان دولت سیزدهم در بخش مسکن است که سیاستگذاری برای اجرای ۴ میلیون واحد مسکونی در طی چهار سال را در برنامه قرار داده است.

بازسازی ساختمان و دکوراسیون خانه

بازسازی ساختمان و دکوراسیون خانه

ساختمان همانند یک نوزاد همواره احتیاج به مراقبت و تعمیرات دارد. رفته رفته با فرسوده شدن مصالح بکار رفته در بنا مشکلات گوناگونی از قبیل ترک، شکستگی، تخریب، آلودگی‌های انسانی، جانوری و محیطی، مشکلات تاسیساتی و غیره بوجود می‌آید.

تیمچه قم بزرگترین سقف ضربی جهان

تیمچه قم بزرگترین سقف ضربی جهان

تیمچه قم به عنوان بزرگترین سقف ضربی جهان و شاهکار هنر و معماری ایرانی است که به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در بازار مسکن ترکیه چه خبر است؟

در بازار مسکن ترکیه چه خبر است؟

بر اساس داده‌های یک اتاق فکر معتبر قیمت اجاره بها نسبت به سال گذشته در ماه فوریه ۸۴.۲ درصد افزایش یافته است. این افزایش قیمت در استانبول، آنکارا و سومین شهر بزرگ ترکیه یعنی ازمیر از ۱۰۰ درصد فراتر رفت.

برخی مشاوران املاک ماهی هزار کدرهگیری صوری برای وام ودیعه می‌دهند

برخی مشاوران املاک ماهی هزار کدرهگیری صوری برای وام ودیعه می‌دهند

عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک گفت: برخی دفاتر املاک بدون پروانه، در یک ماه هزار کد رهگیری صوری اجاره مسکن برای دریافت وام ودیعه صادر می کنند.

وام نوسازی مسکن به کمتر از ۱۰ درصد اهداف رسید

وام نوسازی مسکن به کمتر از ۱۰ درصد اهداف رسید

طبق ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه، وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور و شهرداری‌ها مکلفند در طول برنامه نسبت به احیا، بهسازی، نوسازی و مقاوم‌سازی و بازآفرینی سالانه حداقل ۲۷۰ محله در قالب مطالعات مصوب ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار اقدام نمایند.

آغاز ساخت ۲میلیون مسکن تا پایان امسال/ ۳.۵میلیون نفر واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن شدند

آغاز ساخت ۲میلیون مسکن تا پایان امسال/ ۳.۵میلیون نفر واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن شدند

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی با اعلام "پنج‌میلیون و ۴۱۸هزار نفر متقاضی طرح نهضت ملی مسکن نام‌نویسی کرده‌اند که تا امروز حدود ۶۵درصد آن‌ها شرایط اولیه را دارند"، گفت: واحد‌های درحال ساخت تا پایان تابستان امسال به دومیلیون واحد خواهد رسید.

اعلام هزینه ساخت مسکن معمولی در تهران/ ساخت هر متر بدون زمین چند؟

اعلام هزینه ساخت مسکن معمولی در تهران/ ساخت هر متر بدون زمین چند؟

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران از افزایش هزینه ساخت مسکن به متری ۱۰ میلیون تومان بدون احتساب قیمت زمین خبر داد.