در بازار مسکن ترکیه چه خبر است؟

  • یکشنبه 1 خرداد 1401 ساعت 17:5

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

بر اساس داده‌های یک اتاق فکر معتبر قیمت اجاره بها نسبت به سال گذشته در ماه فوریه ۸۴.۲ درصد افزایش یافته است. این افزایش قیمت در استانبول، آنکارا و سومین شهر بزرگ ترکیه یعنی ازمیر از ۱۰۰ درصد فراتر رفت.
در بازار مسکن ترکیه چه خبر است؟

به گزارش آگاهان ایده نیوز به نقل از آفتاب : خرید خانه حتی برای صاحبان مشاغل حرفه‌ای طبقه متوسط در ترکیه نیز به یک رویای دست نیافتنی تبدیل شده است، زیرا مشکلات اقتصادی آن کشور به شکل طوفانی کامل بر سر بازار مسکن سرریز شده است.

به گزارش المانیتور؛ تسهیلات وام مسکن ارائه شده توسط دولت ترکیه باعث ایجاد هیجان کمی در آن کشور شده است، زیرا افزایش سرسام آور قیمت املاک و کاهش قدرت خرید، مالکیت خانه را حتی برای صاحبان مشاغل حرفه‌ای طبقه متوسط نیز به یک رویای دور از دسترس تبدیل کرده است.

وام‌های نسبتا ارزان که توسط "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه در تاریخ ۹ مه اعلام شد در بحبوحه آشفتگی بی سابقه در بازار مسکن ارائه شده است. قیمت مسکن در ترکیه طی یک سال افزایشی دو برابری داشته و از نرخ تورم کلی مصرف کننده پیشی گرفته است نرخی که در آوریل به میزان ۷۰ درصد افزایش یافت که عمدتا به دلیل کاهش شدید ارزش واحد پول ملی ترکیه (لیر) از سال گذشته بوده است.

"آلپر اوزکوک" پزشک و عضو هیئت علمی در بیمارستان دانشگاهی در آنکارا در زمره میلیون‌ها نفری است که حتی پس از دریافت تسهیلات وام نیز احساس می‌کنند خانه‌های مناسبی نخواهند داشت. او به "المانیتور" می‌گوید:"به عنوان یک پزشک با ۱۲ سال سابقه کار اکنون نمی‌توانم خانه‌ای در آنکارا خریداری کنم".

اوزکوک و همسرش که او نیز یکی از کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی است زمانی که صاحب خانه شان از آنان خواست تا پیش از ارائه بسته وام خانه را تخلیه کنند به فکر خرید یک آپارتمان افتادند. این مرد ۳۵ ساله با اشاره به این که او و همسرش به این نتیجه رسیدند که بهتر است به جای آن که ماهیانه ۵ هزار لیر یا ۳۱۳ اجاره بها پرداخت کنند یک خانه خریداری کنند اشاره می‌کند که درآمدش به همراه همسرش ماهیانه ۲۵ هزار لیر یا ۱.۵۷۰ دلار است.

اوزکوک با اشاره به جهش فوری قیمت‌ها پس از اعلام تصمیم اردوغان می‌گوید:"ما هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم و با اعلام این بسته قیمت خانه‌های واجد شرایط وام بیش‌تر افزایش یافت. قیمت آپارتمان‌ها از حدود ۲.۵ میلیون لیر (۱۵۶۵۰۰ دلار) در محله‌ای که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم آغاز می‌شود. وام ۲ میلیون لیر به معنای پرداخت ماهانه بیش از ۲۸۰۰۰ لیر است. این بیش‌تر از درآمد ما خواهد بود".

داده‌های بانک مرکزی ترکیه نشان می‌دهند که قیمت خانه در ترکیه در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۹۶.۴ درصد افزایش یافته و این نرخ در خانه‌های نوساز به بالای ۱۰۲ درصد رسیده است. در استانبول پرجمعیت‌ترین شهر آن کشور و گران‌ترین شهر از نظر مسکن، قیمت خانه در همان دوره افزایشی ۱۰۴ درصد داشت و به بیش از ۱۳۸۰۰ لیر (۸۶۴ دلار) در هر متر مربع رسید.

این افزایش قیمت به دلیل کمبود عرضه و هم چنین، به دلیل افزایش هزینه‌های ساختمانی که سرمایه گذاری‌های مسکن را متوقف کرده است در کنار تقاضای قوی ناشی از سرمایه گذاری خریداران ثروتمند در املاک و مستغلات برای محافظت از پس اندازشان در برابر تورم و سقوط لیر تقویت شده است.

به طور مشابه، بر اساس داده‌های یک اتاق فکر معتبر قیمت اجاره بها نسبت به سال گذشته در ماه فوریه ۸۴.۲ درصد افزایش یافته است. این افزایش قیمت در استانبول، آنکارا و سومین شهر بزرگ ترکیه یعنی ازمیر از ۱۰۰ درصد فراتر رفت. در استانبول، متوسط اجاره یک آپارتمان سه خوابه به ۵۰۰۰ لیر رسید که از حداقل دستمزد ۴۲۵۰ لیر یعنی حقوق ماهانه تقریبا نیمی از حقوق بگیران ترکیه پیشی گرفته است.

به عنوان بخشی از بسته اردوغان، بانک‌های دولتی وام‌های ۱۰ ساله با نرخ بهره ماهیانه ۰.۹۹ درصد تا سقف ۲ میلیون لیر به خریدارانی که برای اولین بار خانه‌های جدید خریداری می‌کنند ارائه می‌دهند. هم چنین، خریداران مسکن تا سقف ۲ میلیون لیر که حداقل نیمی از قیمت را با تبدیل ارز یا سپرده طلا تامین کنند مشمول دریافت وام ۱۰ ساله با سود ماهانه ۰.۸۹ درصد می‌شوند.

ابزار محاسبات آنلاین بانک زیارت عمومی، پرداخت ماهانه برای وام ۱۰ ساله ۲ میلیون لیره را ۲۸ هزار و ۶۰۰ لیر در دسته اول و ۱۴ هزار و ۲۵۰ لیر برای وام یک میلیونی قرار داده است. چنین مبالغی برای اکثر اقشار اجتماعی در ترکیه غیرقابل تحمل است جایی که حداقل دستمزد ۴۲۵۰ لیر یا حقوق کمی بالاتر به عنوان دستمزد رایج در بخش خصوصی تبدیل شده است در حالی که حقوق کارمندان دولتی به طور متوسط کم‌تر از ۷۰۰۰ لیر است.

"دریا کورت" که در استانبول به وکالت مشغول است می‌گوید که او و همسرش که در بخش خصوصی کار می‌کند برای خانه پس انداز کرده بودند و با اعلام تسهیلات وام هیجان زده شدند. او می‌افزاید:"با این وجود، شادی ما کوتاه مدت بود. ما درآمد کافی برای استفاده از این بسته تسهیلاتی نداریم".

کورت گلایه می‌کند که بحران اقتصادی جاری ترک‌ها را از استخدام وکیل منصرف کرده موضوعی که مستقیما بر درآمد او تاثیر گذاشته است. کورت می‌افزاید او و همسرش در بهترین حالت ماهیانه حدود ۳۰۰۰۰ لیر درآمد داشتند. او می‌گوید که یک آپارتمان مناسب در منطقه سکونت شان (کوچوک چکمجه) در حدود ۳۰ کیلومتری مرکز شهر استانبول حداقل ۱.۷۵ میلیون لیر قیمت خواهد داشت.

او می‌افزاید: "بازپرداخت ماهانه وام معادل کل درآمد ما خواهد بود. ما به عنوان دو فارغ التحصیل دانشگاهی که کار می‌کنند امروز نمی‌توانیم خانه بخریم و تنها می‌توانیم رویای آن را داشته باشیم". آشفتگی مسکن منحصر به مراکز بزرگ شهری نیست.

"مریم" یک دانشگاهی ۴۴ ساله که مایل است تنها با نام کوچک اش شناسایی شود در ماردین شهری در جنوب شرقی ترکیه نه چندان دور از مرز سوریه زندگی می‌کند. در دو سال گذشته، او و همسرش که او نیز دانشگاهی است منتظر فرارسیدن لحظه‌ای مناسب برای خرید خانه بودند، اما این انتظاری بی نتیجه بود.

مریم می‌گوید:"یک آپارتمان مناسب برای ما و فرزندمان در ماردین ۱.۵ تا ۲ میلیون لیر قیمت دارد. ما یک فرزند داریم که سال آینده به دبیرستان می‌رود و به دلیل افزایش نرخ تورم هزینه‌ای که صرف خرید مواد غذایی می‌کنیم افزایشی دو برابری داشته است. اگر امروز ۱.۵ میلیون لیره وام بگیریم تا یک ماه پس از پرداخت وام تنها ۴۰۰۰ لیره باقی خواهد ماند".

"تاریک سنگول" پژوهشگر ارشد سیاست شهری در دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا می‌گوید که متخصصان طبقه متوسط مانند پزشکان، مهندسان و بانکداران پیش‌تر می‌توانستند خانه‌های با کیفیت بالا را با استفاده از وام خریداری کنند، اما تغییرات عمیق در بازار‌ها همه چیز را تغییر داده است.

سنگول به "المانیتور" می‌گوید:"اگرچه این سازوکار تا حدی کارآمد باقی می‌ماند، اما ما اکنون در جهانی زندگی می‌کنیم که بازار‌های دارایی به طور کلی و بازار‌های املاک و مستغلات به طور خاص در حال رشد خود ارجاعی هستند یعنی واقعیت خود را ایجاد می‌کنند و درآمد‌هایی که در بازار کار از مشاغل و حرفه‌هایی که طبقه متوسط را تعریف می‌کنند به دست می‌آیند دیگر برای پیوستن به این بازی کافی نیست".

به گفته این پژوهشگر افراد طبقه متوسط اکنون در حال بررسی "چگونه بازیگر شدن" در بازار‌های املاک و مستغلات و سایر دارایی‌ها هستند و اغلب با ورود به عرصه‌های مخاطره آمیز این کار را انجام می‌دهند. او در این باره می‌گوید:"افرادی که اخیرا به بیت کوین و سرمایه گذاری‌های سفته بازانه مشابه روی آورده اند ریسک‌های بزرگی را متحمل می‌شوند. در این زمینه، خانه‌ای که آنان می‌خواهند بخرند تا با آن احساس آرامش کنند به خودی خود به منبع پریشانی خاطرشان تبدیل شده است".

https://www.instagram.com/agahanidehnews/ اینیستا


ارسال نظر

ارسال


 آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن افزایش یافت

آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن افزایش یافت

در حالی طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی قرار بود آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن حدود ۲۰۰ میلیون تومان باشد که این مبلغ به ۳۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

هزینه وام مسکن گرانتر شد | برای دریافت وام ۴۸۰ میلیونی زوجین چقدر باید خرج کنیم؟

هزینه وام مسکن گرانتر شد | برای دریافت وام ۴۸۰ میلیونی زوجین چقدر باید خرج کنیم؟

هزینه اوراق تسهیلات مسکن نسبت به هفته قبل اندکی رشد داشته و بر این اساس متاهل های ساکن پایتخت برای تهیه این اوراق باید بیش از ۱۳۴ میلیون تومان پرداخت کنند.

تعیین تکلیف 2 هزار متر اراضی استان تهران

تعیین تکلیف 2 هزار متر اراضی استان تهران

استاندار تهران گفت: بلندمرتبه‌سازی بدون در نظر گرفتن پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی و زیرساخت‌های لازم در درازمدت آسیب‌زا می‌باشد.

خانه های سنتی ایرانی

خانه های سنتی ایرانی

با نگاهی به معماری سنتی ایرانی، نقش و جایگاه ویژه خانه به عنوان یک المان مهم در معماری آشکار می شود. این عناصر که دارای روش ها و تکنیک های مختلف ساخت و اجرا می باشند دارای ویژگی های متفاوتی بر اساس اقلیم و فرهنگ هر منطقه هستند.

ویژگی مهم معماری سنتی ایرانی

ویژگی مهم معماری سنتی ایرانی

کاشی کاری های زینتی و شاهکارهای مهندسی هوشمندانه، حاکی از قدرت معماری ایرانی طی قرون متمادی اند. با داشتن بیست میراث جهانی یونسکو در ایران هیچ گاه با کمبود مکان های دیدنی مواجه نمی شوید.

سنگ آنتیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سنگ آنتیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سنگ آنتیک سنگی است که از کنار هم قرار گرفتن قطعه سنگ های کوچک شکسته در کنار هم به وجود می آید. معمولا این سنگ از سنگ های طبیعی تراورتن و مالون تشکیل می شود و بدون رنگ به صورت طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند.

مصوبه کمک هزینه مسکن کارگران ابلاغ شد

مصوبه کمک هزینه مسکن کارگران ابلاغ شد

معاون اول رئیس جمهور مصوبه مربوط به تعیین کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار در سال ۱۴۰۱ را ابلاغ کرد.

هزینه ساخت برج مسکونی چقدر است؟

هزینه ساخت برج مسکونی چقدر است؟

هزینه ساخت هرگونه ساختمان مسکونی اعم از آپارتمان، برج، ویلا و غیره در چند سال گذشته بین 15 تا 30 درصد افزایش داشته است .

اصل ۳۱ قانون اساسی؛ حق مسکن از رویا تا واقعیت

اصل ۳۱ قانون اساسی؛ حق مسکن از رویا تا واقعیت

"داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند."

کدام صاحبخانه‌ها تنبیه مالیاتی می‌شوند؟/ دور زدن مصوبه افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها

کدام صاحبخانه‌ها تنبیه مالیاتی می‌شوند؟/ دور زدن مصوبه افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها

بررسی آگهی های خرید و فروش و رهن و اجاره مسکن در سایت‌ها حاکی از آن است که میانگین قیمت رهن کامل واحدهای نوساز در پایتخت ۵۳۹ میلیون تومان است.

بازارهای جهانی با بازگشت نفت ایران به تعادل می‌رسد

بازارهای جهانی با بازگشت نفت ایران به تعادل می‌رسد

اوجی گفت: وضع بازار جهانی نفت به گونه‌ای است که بازگشت نفت ایران به بازار می‌تواند به‌طور قابل توجهی پاسخگوی نیاز مشتریان و عامل ایجاد تعادل و آرامش در بازار‌های جهانی باشد.

بنچاق چیست و چه تفاوتی با سند دارد؟

بنچاق چیست و چه تفاوتی با سند دارد؟

زمان‌های قدیم‌تر بنچاق مورد استفاده قرار می‌گرفته است و کاملا منطقی است که افراد مدرن اطلاع کمتری از این نوع سند داشته باشند. در کشورمان ایران، اسنادی مالکیت مانند مبایعه‌نامه، بنچاق و قولنامه در طول تاریخ استفاده‌های مختلفی داشته است.

زمین ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

زمین ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

طرح نهضت ملی مسکن یکی از طرح‌های کلان دولت سیزدهم در بخش مسکن است که سیاستگذاری برای اجرای ۴ میلیون واحد مسکونی در طی چهار سال را در برنامه قرار داده است.

بازسازی ساختمان و دکوراسیون خانه

بازسازی ساختمان و دکوراسیون خانه

ساختمان همانند یک نوزاد همواره احتیاج به مراقبت و تعمیرات دارد. رفته رفته با فرسوده شدن مصالح بکار رفته در بنا مشکلات گوناگونی از قبیل ترک، شکستگی، تخریب، آلودگی‌های انسانی، جانوری و محیطی، مشکلات تاسیساتی و غیره بوجود می‌آید.

تیمچه قم بزرگترین سقف ضربی جهان

تیمچه قم بزرگترین سقف ضربی جهان

تیمچه قم به عنوان بزرگترین سقف ضربی جهان و شاهکار هنر و معماری ایرانی است که به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در بازار مسکن ترکیه چه خبر است؟

در بازار مسکن ترکیه چه خبر است؟

بر اساس داده‌های یک اتاق فکر معتبر قیمت اجاره بها نسبت به سال گذشته در ماه فوریه ۸۴.۲ درصد افزایش یافته است. این افزایش قیمت در استانبول، آنکارا و سومین شهر بزرگ ترکیه یعنی ازمیر از ۱۰۰ درصد فراتر رفت.

برخی مشاوران املاک ماهی هزار کدرهگیری صوری برای وام ودیعه می‌دهند

برخی مشاوران املاک ماهی هزار کدرهگیری صوری برای وام ودیعه می‌دهند

عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک گفت: برخی دفاتر املاک بدون پروانه، در یک ماه هزار کد رهگیری صوری اجاره مسکن برای دریافت وام ودیعه صادر می کنند.

وام نوسازی مسکن به کمتر از ۱۰ درصد اهداف رسید

وام نوسازی مسکن به کمتر از ۱۰ درصد اهداف رسید

طبق ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه، وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور و شهرداری‌ها مکلفند در طول برنامه نسبت به احیا، بهسازی، نوسازی و مقاوم‌سازی و بازآفرینی سالانه حداقل ۲۷۰ محله در قالب مطالعات مصوب ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار اقدام نمایند.

آغاز ساخت ۲میلیون مسکن تا پایان امسال/ ۳.۵میلیون نفر واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن شدند

آغاز ساخت ۲میلیون مسکن تا پایان امسال/ ۳.۵میلیون نفر واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن شدند

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی با اعلام "پنج‌میلیون و ۴۱۸هزار نفر متقاضی طرح نهضت ملی مسکن نام‌نویسی کرده‌اند که تا امروز حدود ۶۵درصد آن‌ها شرایط اولیه را دارند"، گفت: واحد‌های درحال ساخت تا پایان تابستان امسال به دومیلیون واحد خواهد رسید.

اعلام هزینه ساخت مسکن معمولی در تهران/ ساخت هر متر بدون زمین چند؟

اعلام هزینه ساخت مسکن معمولی در تهران/ ساخت هر متر بدون زمین چند؟

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران از افزایش هزینه ساخت مسکن به متری ۱۰ میلیون تومان بدون احتساب قیمت زمین خبر داد.