تشدید بر خورد با تولیدکنندگان بتن غیراستاندارد

 • شنبه 16 دی 1396

اخبار => گروه خبر

کسب و کار نیوز بتن یکی از مصالح بسیار پرمصرف در ساخت‌و‌ساز است که با توجه به لزوم افزایش کیفیت ساخت‌وسازها - به دلیل وضعیت خاص ایران و زلزله‌خیز بودن اغلب نواحی کشور - ارتقای کیفی بتن‌های تولیدی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.
تشدید  بر خورد  با  تولیدکنندگان  بتن  غیراستاندارد
تشدید  بر خورد  با  تولیدکنندگان  بتن  غیراستاندارد
مجتبی کاوه
 در گفتگو با دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران، تمهیدات و اقدامات این انجمن را در راستای ارتقای کیفی بتن مصرفی در کشور جویا شدیم. 
انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران چه سالی تاسیس شد و عضویت در آن چه شرایطی دارد؟
این انجمن در سال 1375 تاسیس شد و پس از اجباری شدن استاندارد بتن آماده، تولیدکنندگان بتن برای ورود به انجمن و اعضای قبلی این تشکل برای تداوم عضویت باید شرایطی داشته باشند که عبارت است از داشتن پروانه بهره‌برداری از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و همچنین داشتن نشان استاندارد از سازمان ملی استاندارد. بر این اساس در حال حاضر ما عضوی در این انجمن نداریم که پروانه بهره‌برداری یا نشان استاندارد نداشته باشد. 
انجمن برای ارتقای کیفیت بتن چه اقداماتی داشته است؟
واقعیت این است که داشتن نشان استاندارد مساله کیفیت را در صنعت بتن حل نمی‌کرد. به همین دلیل طی سال‌های گذشته تغییرات گسترده‌ای در ناوگان حمل‌ونقل بتن و ماشین‌آلات تولید بتن انجام و این تجهیزات به‌روز شد. علاوه بر این با آموزش‌هایی که در این صنعت در راستای علمی شدن تولید بتن انجام شد و با ارتباطی که با مراکز علمی برقرار شد، کیفیت بتن نسبت به گذشته بسیار بهتر شد، اما هنوز هم کیفیت بتن‌های تولیدی کشور با معیارهای مورد نظر انجمن فاصله دارد. برای رسیدن به کیفیت مطلوبی که مدنظر ما قرار دارد، در فعالیت‌های خود بازنگری و با اداره کل استاندارد تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تفاهمنامه‌ای منعقد کردیم. براساس این تفاهمنامه ما کمیته فنی از مدیران QC منتخب انجمن تشکیل دادیم. در این کمیته فنی ما پیش‌نویس ابلاغیه‌های مهندسان طراح، مجری و ناظر را تهیه و این پیش‌نویس را به سازمان نظام مهندسی ارائه کردیم. سازمان نظام مهندسی اصلاحات بسیار کمی روی این پیش‌نویس انجام داد و جلسه‌ای برای مهندسان ناظر، طراح و مجری در اداره استاندارد تهران برگزار و در این جلسه از این پیش‌نویس – که تبدیل به ابلاغیه شد – رونمایی کردیم. در مرحله بعدی چک‌لیست‌هایی در 56 آیتم تهیه و به سازمان نظام مهندسی ساختمان ارائه کردیم. براساس چک‌لیست‌ها تیم‌های سه نفره از مدیران QC که در کمیته فنی بودند، انتخاب کردیم و آنها را به کارخانه‌های تولیدکننده بتن تحت پوشش انجمن فرستادیم و آنها بازرسی‌هایی را براساس این 56 آیتم از شرکت‌های تولیدکننده بتن و بتن‌های تولیدشده در این شرکت‌ها انجام دادند. این بازرسی‌ها منجر به این شد که نقاط ضعفی که در کارخانه‌ها بود به آنها متذکر شویم و به آنها ابلاغ کنیم که ظرف مدت‌زمان مشخصی این نقاط ضعف را – که چندان هم زیاد نبود - اصلاح کنند. پس از آن در کمیته فنی چک‌لیست‌های بازرسی منطبق بر ابلاغیه‌ها را برای بازرسان تهیه کردیم. در این مرحله سازمان نظام مهندسی ساختمان یک بازرس برای یک روز تمام به ما می‌دهد و ما با آزمایشگاه مورد اعتماد همکار سازمان نظام مهندسی ساختمان و اداره استاندارد استان تهران که شرکت آزمایشگاه پاکدشت بتن است، نیروهای همکار شرکت آزمایشگاه پاکدشت بتن به همراه بازرس سازمان نظام مهندسی ساختمان و نمایندگان انجمن تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران به اتفاق در محل‌های مصرف بتن حضور یافته و در همان محل براساس استاندارد 6044 از بتن‌های آنها نمونه‌گیری می‌کنیم. 
فرایند کنترل و نمونه‌گیری به چه صورت است و چه نتایجی از آن به دست می‌آید؟
در این فرایند، ابتدا کنترل می‌کنیم که مهندس ناظر بر سر پروژه حاضر است یا نیست. دوم، کنترل می‌کنیم که این بتن از نوع بتن استاندارد است یا نیست و اگر بتن استاندارد نبود و از بتن‌های زیرپله‌ای بود اصلا نمونه نمی‌گیریم و همان جا صورت‌جلسه می‌کنیم و به شهرداری‌ها نامه می‌زنیم که شهرداری‌ها دستور توقف پروژه را صادر کنند. سومین مرحله این است که اگر بتن استاندارد بود، دمای بتن، اسلمپ بتن و وزن مخصوص بتن اندازه‌گیری شده و سپس از بتن نمونه‌گیری می‌شود. تعداد نمونه‌هایی که گرفته می‌شود 8 نمونه است که 6 نمونه به آزمایشگاه پاکدشت بتن ارسال می‌شود و چون یک آزمایشگاه همکار سازمان استاندارد نیز خود انجمن دارد، 2 نمونه هم به این آزمایشگاه ارسال می‌شود. روزی که قرار است این نمونه‌ها در آزمایشگاه‌ها مورد آزمایش قرار گیرد با تولیدکننده بتن تماس می‌گیریم که خودش هم اگر مایل است شاهد این تست‌ها باشد. در یک زمان (یعنی به‌طور همزمان) نمونه‌ها در آزمایشگاه همکار پاکدشت بتن و آزمایشگاه انجمن تست می‌شوند. اگر طی این تست‌ها مشخص شود که ایراد و مشکلی در بتن‌ها نیست یا اگر هست این ایرادها کم باشد به تولیدکننده مشاوره‌ها و تذکرهای لازم را برای رفع ایراد می‌دهیم تا به معیارهای مدنظر ما برسند چون این بتن‌ها معیارهای استاندارد را دارد، ولی آنچه مدنظر ما قرار دارد فراتر از استانداردهای کنونی است، چراکه استانداردهای کنونی حداقل‌های کیفی را پوشش می‌دهد، ولی ما در انجمن به حداقل‌ها قانع نیستیم، ولی اگر طی تست‌ها مشخص شود که ایراد و اشکال بتن، زیاد است نتیجه آزمایش این نمونه به اداره کل استاندارد ارسال می‌شود. در اداره کل استاندارد، یک نفر از انجمن ما با حق امضا در کمیته تدوین علائم عضویت دارد و در ابطال و صدور نشان استاندارد دخیل است، در صورتی که در این کمیته بررسی‌های نهایی به این نتیجه منتهی شود که این تولید‌کننده فاقد معیارهای لازم است، نشان استاندارد تولیدکننده باطل می‌شود. 
اولویت اساسی و شعاری که سرلوحه فعالیت‌های انجمن قرار دارد، چیست؟
اولویتی که سرلوحه فعالیت‌های ما قرار دارد نمونه‌گیری و آزمایش در محل مصرف است. هم‌راستا با فرایند نمونه‌گیری در محل که ارتقا‌دهنده کیفیت بتن است، فرهنگ‌سازی را نیز به صورت جدی پیگیری می‌کنیم و برای مثال بیش از 500 بنر جلوی خودروهای حمل بتن نصب کردیم که مردم با خصوصیات کیفی بتن آشنا شوند، بروشورهایی نیز چاپ کردیم که به صورت بسیار ساده مفاهیم و اجزای بتن را توضیح می‌دهد. این مفاهیم توسط کارشناسان QC به راننده‌های تراک‌میکسر و پمپ آموزش داده می‌شود. آموزش‌هایی هم برای کارفرماها انجام می‌دهیم که بعد از بتن‌ریزی چه نکاتی برای عمل‌آوری و نگهداری از بتن باید انجام دهند. امیدواریم که با این فرهنگ‌سازی‌ها و آموزش‌ها مردم به این سمت، سوق پیدا کنند که متقاضی بتن غیراستاندارد نباشند و به این امر اطمینان پیدا کنند که بتن‌های استاندارد به‌طور مستمر تحت نظارت و کنترل کیفی قرار دارد. 
 اجزای تشکیل‌دهنده بتن در کشور ما چه وضعیتی دارد؟
 در بررسی‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که در اجزای تشکیل‌دهنده بتن، کیفیت سیمان‌های مصرفی مشکل چندانی ندارد، ولی از نظر کیفیت سنگ‌دانه – که از معادن شن و ماسه تهیه می‌شود- با مشکل جدی مواجه هستیم و سنگ‌دانه‌هایی که در بسیاری از بتن‌های تولیدی به کار می‌رود، در دوام بتن مشکل ایجاد می‌کند. یکی از دلایلی هم که ساختمان‌های کشور ما عمر مفید کمی دارند همین مشکل سنگ‌دانه‌های مصرفی در بتن‌هاست. بر این اساس با تولیدکنندگان شن و ماسه در حال مذاکره و مکاتبه هستیم و با جدیت از آنها این مطالبه را داریم که کیفیت شن و ماسه کشور باید بهبود پیدا 
کند. 
آیا شهرداری‌ها همکاری لازم را در زمینه توقف پروژه‌هایی که– بنا به تشخیص ناظران سازمان نظام مهندسی ساختمان و اداره کل استاندارد و کارشناسان انجمن شما – از بتن غیراستاندارد استفاده می‌کنند، انجام خواهند داد؟
واقعیت این است که همکاری شهرداری‌ها در این زمینه بسیار اهمیت دارد و ما هم برای تعامل بهتر با شهرداری‌ها اخیرا - روز 10 دی ماه – به اتفاق آقای مس‌فروش، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران ملاقاتی با آقای مقیمی، استاندار تهران داشتیم و این موضوع را خدمت ایشان مطرح کردیم. بحث ما با ایشان این بود که اگر شهرداری‌ها در زمینه توقف پروژه‌هایی که از بتن نامناسب استفاده می‌کنند همکاری نکنند یا تعلل کنند، طرح ما برای ارتقای کیفیت بتن و ارتقای ساخت‌وسازها عقیم می‌ماند. درخواست ما این است که شهرداری بعد از رسیدن نامه سازمان استاندارد مبنی بر لزوم توقف یک پروژه به دلیل استفاده از بتن بی‌کیفیت، بلافاصله پروژه را متوقف و آن بخش از پروژه که با بتن غیراستاندارد ساخته شده را نیز تخریب کند. امیدواریم با مساعدت شهرداری این درخواست به نتیجه برسد. 
بخشی که شما بر آن نظارت دارید تولیدکنندگان بتن مجاز و دارای پروانه هستند، چه راهکاری برای توقف تولید بتن غیراستاندارد توسط تولیدکنندگان غیرمجاز و زیرپله‌ای دارید؟
از زمانی که انجمن به عضویت کمیته فنی تدوین علائم استاندارد درآمد توانستیم با همکاری اداره کل استاندارد، فقط در شهر تهران، 29 کارگاه غیرمجاز بتن را پلمب کنیم و گواهینامه استاندارد 31 واحد تولیدی دارای استاندارد ولی بی‌کیفیت را هم باطل کردیم. طبعا آن واحدهایی که استاندارد آنها ابطال شده به دنبال رفع نواقص می‌روند، اما غیرمجازها با بی‌توجهی به قانون، فک‌پلمب کرده و دوباره مشغول فعالیت شدند. ما برای توقف تولید این واحدها با همکاری واحد حقوقی اداره کل استاندارد از این واحدها به مراجع قضایی شکایت کردیم و روند حقوقی باید طی شود تا برخورد قانونی با این واحدها انجام شود. برای تسریع و تشدید برخورد با این متخلفان در حال تعامل با سازمان تعزیرات حکومتی هستیم که برخورد با متخلفان به صورت ضربتی و با جریمه‌های ویژه باشد تا کسی جرات نکند اینگونه با تولید مصالحی که با خانه و جان پناه انسان‌ها سر وکار دارد، جان انسان‌ها را به بازی بگیرد. براساس بررسی‌هایی که ما به عمل آوردیم، مشخص شده است که تولیدکنندگان غیرمجاز از مصالح بازیافتی برای تولید بتن ارزان‌قیمت استفاده می‌کنند. رئیس اداره کل استاندارد استان تهران هم با دادستان تهران مذاکراتی انجام داده‌ است که دادگاه‌ها به مواردی از این دست خارج از نوبت رسیدگی کنند تا هزینه اینگونه تخلفات برای متخلفان تشدید شود. نکته‌ای که لازم است بر آن تاکید کنم این است که برخورد با متخلفان و تولیدکنندگان بتن غیراستاندارد نیازمند حمایت رسانه‌ها هم هست. اگر رسانه‌ها به این مقوله بیشتر توجه کنند قطعا می‌توانیم ساخت‌وسازهای مطمئن‌تر و ایمن‌تری داشته باشیم. سقف ایمن بالای سر مردم آنقدر ارزش دارد که رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها باید یکی از اولویت‌های خود را به این موضوع اختصاص دهند، این اتفاق تاکنون نیفتاده است ولی امیدواریم بعد از این شاهد تحول جدی در حوزه رسانه‌ها باشیم و رسانه‌ها از ارتقای بتن کشور در راستای افزایش کیفیت ساخت‌وسازها و ایمنی مردم حمایتکنند. 
 

ارسال نظر

ارسال


 هزینه خرید وام مسکن به زیر ۱۰میلیون برگشت/ قیمت اوراق تسهیلات مسکن با کاهش روبرو شد

هزینه خرید وام مسکن به زیر ۱۰میلیون برگشت/ قیمت اوراق تسهیلات مسکن با کاهش روبرو شد

قیمت اوراق تسهیلات مسکن نسبت به هفته گذشته با افت بیشتر مواجه شده است؛ به طوری که قیمت هر برگ از اوراق تسه حدود ۴۰ هزار تومان معامله می‌شود که با این حساب هزینه وام مسکن به علاوه وام جعاله برای زوج‌های تهرانی به ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

 کاهش ۳۷درصدی قیمت واقعی مسکن

کاهش ۳۷درصدی قیمت واقعی مسکن

با وجود افزایش ۷۷درصدی قیمت اسمی مسکن در شهر تهران، مقایسه رشد قیمت این بخش با تورم عمومی نشان می‌دهد که در حال حاضر قیمت واقعی مسکن با ۳۷.۲درصد رشد منفی مواجه شده است.

 داغ سنگ‌های میلیاردی بر پیشانی تهران

داغ سنگ‌های میلیاردی بر پیشانی تهران

«املاک مارک‌دار» چند سالی است که در بازار املاک به عنوان برچسب تضمین کیفیت و تجمل عمل می‌کند. اما آیا این خانه‌های به اصطلاح «مارک‌دار» همان کیفیت تبلیغ شده را دارند؟

 حمایت مجلس از توقف ساخت برخی پروژه‌های مسکن مهر

حمایت مجلس از توقف ساخت برخی پروژه‌های مسکن مهر

عضو کمیسیون عمران مجلس تصمیم وزارت راه و شهرسازی برای عدم تکمیل پروژه‌های مسکن مهر با پیشرفت فیزیکی زیر ۳۰ درصد را مثبت ارزیابی کرد.

مالیات بر مجموع درآمد، قطعا مسکن را در بر می‌گیرد

مالیات بر مجموع درآمد، قطعا مسکن را در بر می‌گیرد

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه لایحه مالیات بر مجموع درآمد قطعا مسکن را هم در بر می‌گیرد، گفت: تمام تلاش ما این است که تا یکی دو هفته آینده لایحه را جمع بندی و به دولت ارسال کنیم.

قیمت مسکن چقدر کاهش می‌یابد؟

قیمت مسکن چقدر کاهش می‌یابد؟

تصور متقاضیان خرید مسکن این است که چون معاملات مسکن افت ۷۰ درصدی داشته پس قیمتها باید در سراشیبی سقوط قیمت قرار بگیرد اما واقعیت بازار این است که افت قیمت ها تدریجی خواهد بود.

 کسی از سرنوشت مسکن مهر خبر ندارد؟

کسی از سرنوشت مسکن مهر خبر ندارد؟

اگر در دولت یازدهم، اظهار نظر‌های گاه و بیگاه، مسوولان وزارت راه و شهرسازی، مسکن مهر را با حواشی گسترده روبه رو می‌کرد، امروز آنچه در این طرح بیش از دیگر مسائل خود را نشان می‌دهد، سکوت وزارت راه و شهرسازی به عنوان دستگاه متولی، در قبال مسکن مهر است.

 عجـایب شهـری به نام منطقه ۲۲ تهـران

عجـایب شهـری به نام منطقه ۲۲ تهـران

توسعه نامتوازن در منطقه ۲۲تهران با عوارضی همراه بوده است، رشد قیمت مسکن در این منطقه طی سال‌های ۹۲ تا ۹۷، ۱۰۰درصد بیشتر از متوسط شهر تهران بوده و ۳۲درصد مال‌های تهران در این منطقه است. حدود ۳۰۰هزار نفر مسکن خالی در این منطقه وجود داردکه مالکان قصد فروش یا اجاره‌ ندارند.

 ویروسی که با خود گرانی آورد

ویروسی که با خود گرانی آورد

با وجود کاهش نسبی قیمت مسکن در سراسر تهران، فایل‌های نامتعارف هنوز به عنوان ویروس در این بازار خودنمایی می‌کند؛ مالکانی که حدود ۳۰ درصد از فایل‌های عرضه را در اختیار دارند حاضر به کاهش قیمت‌های پیشنهادی نیستند.

 طرح «اقدام ملی» قفل‌گشای بازار مسکن

طرح «اقدام ملی» قفل‌گشای بازار مسکن

طرح ضربتی «اقدام ملی مسکن» آخرین راهکاری است که از سوی وزارت راه‌وشهرسازی برای گشودن قفل مسکن ارائه شده است.

 دستگیری زمین‌خواران ۲۰۰۰میلیاردی

دستگیری زمین‌خواران ۲۰۰۰میلیاردی

فرمانده انتظامی استان البرز از بازداشت اعضای باند زمین‌خواری خبر داد که اقدام به سندسازی و فروش املاک بلاصاحب به ارزش دو هزار میلیارد ریال کرده بودند.

 از وام مسکن اقشار آسیب‌پذیر چه خبر؟

از وام مسکن اقشار آسیب‌پذیر چه خبر؟

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه دولت باید هر چه سریع‌تر به برنامه های خود در حوزه مسکن جامه عمل بپوشاند، گفت: دولت در کنار برنامه ریزی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن در دو سال پایانی، گام هایی در خصوص تسهیلات بانکی برداشته است، امیدواریم هرچه سریع تر دولت به این اقدامات جامه عمل بپوشاند منتهی صرفا انجام این اقدامات کافی نیستند.

 حراج آخر فصل اوراق تسهیلات مسکن

حراج آخر فصل اوراق تسهیلات مسکن

بازار اوراق تسهیلات مسکن در روزهایی که مسکن در رکود به سر می برد، با عدم استقبال از سوی متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن روبه رو شده که این اتفاق، کاهش شدید قیمت ها را در پی داشته است.

قیمت‌های فعلی مسکن دوام نمی‌آورد

قیمت‌های فعلی مسکن دوام نمی‌آورد

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به گزارش بانک مرکزی از افزایش ۱۱.۲ درصدی قیمت خانه در منطقه یک تهران گفت: قیمت‌های فعلی به وِیژه در مناطق اعیان نشین شهر تهران به شدت حبابی است و نمایانگر قیمت واقعی این خانه‌ها نیست. ضمن اینکه اگر سرمایه‌های سرگردان به سمت ساخت خانه برای طبقه متوسط هدایت شوند قیمت‌های فعلی دوام نمی‌آورند.

پیش‌نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شد

پیش‌نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شد

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: متن پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شده است و در لایحه مالیات بر مجموع درآمد گنجانده و تقدیم دولت خواهد شد.

آخرین وضعیت صندوق ودیعه مسکن

آخرین وضعیت صندوق ودیعه مسکن

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه اگر سازوکار تشکیل صندوق برای آخر تابستان بماند، دیگر کارایی نخواهد داشت، گفت:با همکاری نظام بانکی و بازار سرمایه می توان منابع لازم برای صندوق را تجهیز کرد.

قلمروی محدود دولت در بازار مسکن

قلمروی محدود دولت در بازار مسکن

دغدغه‌های مربوط به تأمین مسکن از دو عامل نشأت می‌گیرد. اول آنکه خرید مسکن بزرگ‌ترین معامله‌ای است که قاطبه مردم در طول عمر خود انجام می‌دهند.

تغییر مبنای محاسبه کارمزد بنگاه‌های املاک؟

تغییر مبنای محاسبه کارمزد بنگاه‌های املاک؟

درحالی که براساس ابلاغیه سال ۹۵ وزارت صنعت، معدن و تجارت، کارمزد دریافتی مشاوران املاک برای معاملاتی کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد از دوطرف معامله و برای قراردادهایی با ارزش بالای ۵۰۰ میلیون تومان علاوه بر دریافت نیم درصد، ۲۵ درصد مبلغ معامله هم از طرفین دریافت می‌شود، اما به گفته رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، این کمیسیون در حال بررسی تغییر نحوه دریافت نرخ کارمزد مشاوران املاک از «ثمن» معامله به «متراژ» مسکن است.

سقف‌های لرزان روی سر مستأجران

سقف‌های لرزان روی سر مستأجران

اجاره‌های نجومی و افزایش بی‌رویه قیمت مسکن در اقصی نقاط کشور دغدغه سقف‌های لرزان روی سر مستأجران را به رؤیای خانه‌دار شدن پیوند می‌دهد، پیوندی نامبارک که مولود وضعیت بی‌سامان بازار مسکن است.

گران‌ترین خانه جهان کجاست؟

گران‌ترین خانه جهان کجاست؟

گران‌ترین خانه جهان که در یکی از سواحل فرانسه قرار دارد، به ارزش بیش از ۲۲۰ میلیون دلار، توسط یک فرد ناشناس خریداری شد.