کسی از سرنوشت مسکن مهر خبر ندارد؟

  • پنجشنبه 14 شهریور 1398 ساعت 12:37

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

اگر در دولت یازدهم، اظهار نظر‌های گاه و بیگاه، مسوولان وزارت راه و شهرسازی، مسکن مهر را با حواشی گسترده روبه رو می‌کرد، امروز آنچه در این طرح بیش از دیگر مسائل خود را نشان می‌دهد، سکوت وزارت راه و شهرسازی به عنوان دستگاه متولی، در قبال مسکن مهر است.
 کسی از سرنوشت مسکن مهر خبر ندارد؟

به گزارش آگاهان ایده نیوز به نقل از اعتماد، شواهد موجود نشان می‌دهد صدها واحد نیمه‌تمام و تحویل شده هنوز تکلیف روشنی ندارند و با وجود آنکه دولت گفته تلاش می‌کند، تا پایان سال تمام واحدهای باقی مانده را تحویل دهد اما به روز نکردن اطلاعات و ارقام موجود از مسکن مهر و البته «پنهان‌کاری» دستگاه متولی، باعث شده در واقع کسی از وضعیت مسکن مهر خبر نداشته باشد.

مسکن مهر این روزها در حالی دوازدهمین سال از عمر خود را پشت سر می‌گذارد که در قیاس روزهای آغاز به کارش در بسیاری از موارد تغییر وضعیتی قابل توجه داشته است. مسکن مهر که در دولت نهم ابتدا با هدف ساخت خانه‌های رایگان کلنگ‌زنی شد و پس از آن بنا بود با دریافت وجوهی محدود از متقاضیان ساخته شود، امروز بسته به شهر و تقاضای موجود شرایطی متفاوت دارد. دولت از یک سو با واحدهایی رو به روست که هنوز هیچ متقاضی برای آنها پیدا نشده و از سوی دیگر در شهری مانند پردیس، قیمت برخی از واحدهای مسکن مهر به مرز 400 و 500 میلیون تومان رسیده است.

رسیدن به این شرایط دولت روحانی را که از ابتدا به شکل جدی منتقد این طرح بود دچار یک سردرگمی جدی کرده است. تعدادی از واحدهای نیمه‌کاره، پیش از رسیدن به مرحله افتتاح چندین برابر قیمت ابتدایی‌شان، خرید و فروش می‌شوند و افزایش هزینه‌های ساخت و ساز از یک سو و پیچیدگی‌های زیرساختی برای بهره‌برداری از برخی واحدها از سوی دیگر کار را برای تکمیل واحدهای باقی مانده، دشوار کرده است و به نظر می‌رسد همین پیچیدگی باعث شده، دولت ترجیح دهد اطلاع‌رسانی دقیق از وضعیت ساخت این واحدها را به تعویق بیندازد.

دو سال در جا زدن؟

مسکن مهر در سال‌هایی کلید خورد که ایران بیشترین نفت روزانه را در بالاترین قیمت ممکن به فروش می‌رساند و با تزریق این پول به طرح مسکن مهر، عملا کار را با سرعت بالایی آغاز کرد. در سال‌های بعد و همزمان با کاهش درآمدهای نفتی به دنبال اوج‌گیری تحریم‌ها و کاهش قیمت جهانی، سرعت پیگیری ساخت مسکن مهر نیز کاهش یافت.

آمارهای رسمی ارایه شده نشان می‌دهد که در برنامه‌ریزی‌های ابتدایی برنامه ساخت بیش از دو میلیون و 200 هزار واحد مسکن مهر از سوی دولت نهایی شد. در سال‌های بعد دولت بخشی از واحدهای مسکونی بدون متقاضی را از برنامه حذف کرد تا عملا از سال 1392، ساخت دو میلیون و 155 هزار و 600 واحد در دستور کار قرار بگیرد.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد، تا پایان سال 88 و همزمان با تمام شدن دولت اول محمود احمدی‌نژاد، حدود 904 هزار واحد مسکن مهر برای ساخت در دستور کار قرار گرفته و از این واحدها تا پایان این سال حدود 21 هزار واحد، آماده بهره‌برداری شده است. در پایان سال 89، تعداد واحدهای آماده به 195 هزار و در سال 90، به 658 هزار واحد رسیده است.

در سال پایانی دولت احمدی‌نژاد، آمارهای متفاوتی از تعداد مسکن مهرهایی که آماده بهره‌برداری بوده منتشر شده و بعضا این آمارها با یکدیگر فاصله زیادی دارد. در آمار رسمی که از عملکرد مسکن مهر منتشر شده تعداد واحدهایی که تا انتهای سال 91، به پایان مرحله نازک کاری رسیده‌اند، یک میلیون و 240 هزار واحد اعلام شده است. این در حالی است که در گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در مرداد سال 96، اعلام شده، از حدود یک میلیون و 800 هزار واحد مسکن مهر تکمیل و افتتاح شده، 800 هزار واحد مربوط به عملکرد دولت یازدهم است و در این میان فاصله میان دو آمار به بیش از 200 هزار واحد می‌رسد.

فارغ از این اختلاف قابل توجه، آنچه در سال‌های گذشته توجه جدی به خود جلب می‌کند در جا زدن دولت در تکمیل واحدهای مسکن مهر باقی‌مانده است. اگر به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در مرداد 96 استناد کنیم، تا پایان دولت یازدهم، حدود یک میلیون و 839 هزار واحد، مسکن مهر تکمیل شده یا به بهره‌برداری رسیده است. در این سال تعداد واحدهای تحویل شده به مخاطبان، حدود یک میلیون و 567 هزار واحد بوده است.

دولت از آبان ماه سال 95، دیگر آمارهای رسمی مسکن مهر را منتشر نکرده است و سوال ابتدایی اینجاست که دلیل توقف ارایه گزارش از وضعیت این پروژه‌ها چیست؟ در همین آمار نیز اعلام شده بیش از یک میلیون و 900 هزار واحد مسکن مهر به مرحله پایان نازک کاری رسیده است.

با توقف انتشار آمارهای رسمی، از سال 95 به بعد، اظهارات مدیران وزارت راه، تنها شیوه دریافت اطلاعات جدید از این پروژه است. اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر، اردیبهشت امسال اعلام کرده از مجموع دو میلیون و۲۰۰ هزار مسکن مهر شهری یک میلیون و۸۰۰ هزار واحد آن تحویل متقاضیان شده، ۲۰۰ هزار واحد آماده تحویل و ۲۰۰ هزار واحد باقی مانده هم تا پایان امسال تکمیل می‌شود.

به این ترتیب بر اساس آمارهای دولت در سال 95، یک میلیون و 900 هزار واحد، نازک کاری را به اتمام رسانده‌اند و در اردیبهشت 98، یک میلیون و 800 واحد به متقاضیان واگذار شده است. اینکه عملکرد دولت در این سه سال چه بوده و دلیل در جا زدن در آمارها، برای این مدت طولانی چیست، به دلیل منتشر نشدن آمارهای رسمی، عملا نامشخص است.

محدودیت دسترسی مردم

در کنار منتشر نشدن آمارهای رسمی، مراجعان عادی به سامانه‌های مسکن مهر نیز عملا دسترسی ندارند. در سامانه رسمی وزارت راه و شهرسازی، بخش مربوط به مسکن مهر، پنجره‌ای را باز می‌کند که چند سر فصل مانند ورود سازمان‌ها، ورود متقاضیان، ثبت نام مسکن مهر و اخبار مسکن مهر در آن گنجانده شده و عملا هیچ یک از این گزینه‌ها بدون داشتن رمز عبور قابل دسترسی نیست و حتی اگر خریداران مسکن مهر نیز امکان کسب اطلاع از شرایط طرح‌ را پیدا کنند، هیچ اطلاعات جدیدی در این زمینه در دسترس نیست و به نظر می‌رسد این سامانه عملا سال‌هاست که به روز نشده است.

جدای از آن، یک سامانه زیرنظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز به نام سامانه نظارت بر تعاونی‌های مسکن مهر وجود دارد، که این سایت نیز جز با در اختیار داشتن نام کاربری و رمز عبور، فعالیت نمی‌کند و دسترسی به هیچ یک از اطلاعات آن در حالت عادی ممکن نیست. از این رو عملا پیدا کردن چرایی در جا زدن مسکن مهر، از طریق سامانه‌های رسمی دولت نیز ممکن نیست.

مورد خاص تهران

از آغاز به کار مسکن مهر تاکنون، بازار مسکن دو موج افزایش قیمت قابل توجه را پشت سر گذاشته که یکی از آنها اوایل دهه 90 و دیگری سال گذشته رخ داده و به تناسب وضعیت قیمتی هر شهر، میزان افزایش نرخ‌ها به شکل قابل توجهی متفاوت است. در میان وضعیت شهر و استان تهران بسیار متفاوت است.

اطلاعات ارایه شده از سوی استاندار تهران، نشان می‌دهد که این استان با توجه به بالا بودن میزان جمعیتش بالاترین تعداد واحد مسکن مهر را نیز در خود جای داده است.بند پی گفته: بیشترین تعداد مسکن مهر کشور به تناسب جمعیت در استان تهران وجود دارد که بر این اساس 95 هزار واحد مسکن مهر در پرند، 85 هزار واحد در پردیس و 3 هزار واحد در شهر اندیشه است.

افزایش قیمت خانه در تهران، باعث شده میزان تقاضا برای واحدهای مسکن مهر در شهرهای اطراف پایتخت به شکل جدی افزایش پیدا کند و از این رو قیمت خانه در این شهرهای جدید نیز سر به فلک گذاشته است. اگر تا سه سال قبل امکان آن وجود داشت که با پرداخت رقمی کمتر از 50 میلیون تومان در پردیس صاحب خانه شد، امروز واحدهای مسکن مهر این شهر رقم‌هایی بیش از 400 میلیون تومان دارند و عملا قیمت‌ آنها با مناطقی از شهر تهران تفاوت نمی‌کند.

از سوی دیگر با توجه به دشواری جایابی در ساخت شهرهای جدید اطراف پایتخت، در شرایطی که در تعدادی از استان‌ها، عملا کار ساخت مسکن مهر به پایان رسیده، هنوز در تهران برنامه دقیقی برای تکمیل واحدهای باقی مانده ارایه نمی‌شود. هرچند مسکن مهرهای استان تهران نیز بناست تا پایان سال جاری به بهره‌برداری کامل برسد اما اضافه شدن قید واحدهایی که مشکل حقوقی دارند، باعث می‌شود، لااقل تعدادی از این واحدها استثنا شوند.

هدایت – مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس – در سال زمستان 97 اعلام کرده: با تمهیداتی که در بودجه ۱۳۹۸ دیده شده اطمینان داریم با تصویب این تبصره‌ها در لایحه بودجه برای پردیس سال بسیار خوبی خواهد شد. همچنین تامین خدمات و مراکز محلات را داریم که حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان پروژه آماده سازی و مراکز محلات را در دهه فجر کلنگ زنی خواهیم کرد. موضوع تامین کسری واحدهای مسکن مهر را نیز در شهر جدید پردیس دنبال می‌کنیم که بخشی از این کسری را در نظر داریم حل کنیم که طبیعتا این کسری در سال ۱۳۹۸ اتفاق نمی‌افتد ولی مابقی واحدها در سال ۱۳۹۸ تحویل خواهد شد.

در پرند نیز وضعیت شبیه به پردیس است. وطن خواهی – مدیرعامل شرکت عمران شهر پرند – در اردیبهشت امسال و همزمان با افتتاح 5000 واحد مسکن مهر در این شهر، گفته: با بهره‌برداری از ۵۰۰۰ واحد مجموع افتتاحات به ۷۴ هزار واحد می‌رسد. بخش عمده واحدهای مسکن مهر تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و فقط تعداد محدودی که دچار مباحث حقوقی هستند، ممکن است به سال‌های آینده موکول شود. ۱۶ هزار واحد مسکن مهر باقی‌ مانده که تلاش می‌کنیم در سال جاری پرونده مسکن مهر پرند- به جز آن واحدهایی که دچار مشکلات حقوقی هستند- را ببندیم.

کمک‌های مالی تمام‌نشدنی

ساخت همزمان چند صد هزار واحد مسکونی جدید در سراسر کشور به منابع مالی چشمگیری احتیاج داشت که در دولت قبل با استفاده از ساده‌ترین شیوه‌ها به این پروژه تزریق می‌شد. بت‌شکن مدیرعامل سابق بانک مسکن، درباره چگونگی فرآیند تامین منابع مالی مسکن مهر در دولت قبل توضیح داده بود: دولت یازدهم با ارثیه‌ای به نام مسکن مهر- به عنوان بزرگ‌ترین پروژه ساخت‌وساز دولتی- با بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار مخاطب مردمی مواجه بود. فارغ از مشکلات فنی و مهندسی مترتب بر آن‌که در تخصص نگارنده نیست، این پروژه عظیم فاقد یک پیوست تامین مالی سالم و پایدار بود.

او اضافه کرده: سهل‌الوصول‌ترین سازوکار تامین مالی و در عین حال مخرب‌ترین روش یعنی اضافه برداشت از حساب بانک مرکزی به عنوان راهکار اصلی تامین مالی انتخاب شد. مبلغ ۴۵۰ هزار میلیارد ریال اضافه برداشت بانک عامل مسکن به تنهایی معادل ۴۵ درصد پایه پولی کشور بود. این مبلغ با احتساب ضریب فزاینده پولی موجب رشد شدید نقدینگی شد که خود یکی از عوامل موجد تورم بالا در دولت دهم بود. متوسط نرخ سود ۵درصدی تسهیلات نیز باید از سوی دولت به عنوان یارانه مابه‌التفاوت نرخ سود، پوشش داده می‌شد.

افزایش پایه پولی کشور یکی از اصلی‌ترین انتقادهایی بود که عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی نیز بارها به آن اشاره کرده و از تلاش دولت برای عدم استفاده از این منابع برای تکمیل مسکن مهر سخن می‌گفت. با این وجود بار مالی که مسکن مهر بر دوش شبکه بانکی و به‌طور خاص بانک مسکن، انداخته بسیار جدی و گسترده است.

در گزارش عملکرد بانک مسکن در تابستان 97 آمده: عملکرد 11 ساله اجرای طرح مسکن مهر از سال 86 تا خرداد 97 نشان می‌دهد، از زمان اجرای پروژه مسکن مهر تاکنون برای 2 میلیون و 373 هزار و 543 واحد مسکن مهر به میزان 49 هزار و 844 میلیارد و 184 میلیون و 400 هزار تومان تسهیلات پرداخت شده است که این میزان پرداخت، از طریق 34 مدیریت در استان‌های کشور، صورت گرفته است. بررسی عملکرد پرداخت تسهیلات مسکن مهر در استان تهران نشان می‌دهد، 21 هزار و 681 میلیارد و 906 میلیون و 700 هزار تومان به 350 هزار و 233 واحد مسکونی مهر پرداخت شده است که می‌توان گفت این میزان پرداخت، سهم زیادی از اعتبارات را شامل می‌شود.

پرداخت این عدد بالا در طول یازده سال، برای طرحی که مشخص نیست چه میزان توانسته از مشکلات تامین مسکن اقشار کم درآمد را برطرف کند، نشان از آن دارد که از ابتدا تامین مالی مسکن مهر با اما و اگرهای جدی مواجه بوده و در صورت بررسی‌های دقیق‌تر، شاید ابهام وارد شده در نقش جدی این مسکن در افزایش تورم در اقتصاد ایران، از نظر علمی اثبات شود.

با وجود تمام ابهامات باقی مانده و خلف وعده‌هایی که در سال‌های گذشته برای به پایان رسیدن مسکن مهر صورت گرفته، دولت این‌بار اعلام کرده که مسکن مهر را تا پایان سال جاری به بهره‌برداری نهایی خواهد رساند و در این زمینه به نظر می‌رسد، مجلس نیز تلاش کرده منابع مالی لازم برای اتمام این پروژه 12 ساله را تامین کند. بهادری – عضو کمیسیون عمران مجلس- در فصل بررسی بودجه سال 98، اعلام کرد: بر اساس تبصره 8 لایحه بودجه سال 98، دولت مجاز است که اعتباری تا سقف 5 هزار میلیارد تومان را برای افزایش سرمایه بانک مسکن جهت ارایه تسهیلات به متقاضیان اختصاص دهد. همچنین وزارت راه و شهرسازی مجاز به تهاتر اراضی و املاک خود به میزان یک هزار و 500 میلیارد تومان جهت اجرای طرح‌های تکمیل مسکن مهر است.

اگر منابع مالی در نظر گرفته شده در سال جاری تامین شود، دولت می‌تواند به وعده جدید خود در بستن پرونده مسکن مهر در سال جاری عمل کند و در این بین دو ابهام مهم را باقی گذارد. از سویی حدود 70 هزار واحد مسکن مهر هنوز بی‌تقاضا باقی مانده و مشخص نیست در صورت تکمیل دولت باید با آنها چه کند و از سوی دیگر واحدهایی که از سوی مقامات همراه با مشکلات حقوقی خوانده می‌شوند در پایان این طرح همچنان بلاتکلیف خواهند ماند.

مسکن مهر در حالی به ماه‌های آخر کار خود نزدیک می‌شود که عملا نتوانسته مشکل تامین مسکن اقشار کم‌‌درآمد را حل کند و با افزایش قیمت‌های اخیر، خود به محلی برای دلالی و افزایش نرخ‌ها بدل شده است. دولت این روزها خود را آماده می‌کند، طرح‌هایی جدید برای ساخت یا تامین واحدهای مسکونی با هدف حمایت از اقشار کم درآمد را در دستور کار قرار دهد، کارشناسان، فعالان بازار و مردم یک سوال مهم را مطرح می‌کنند: آیا طرح‌های جدید سرنوشتی مانند مسکن مهر خواهند داشت؟


ارسال نظر

ارسال


بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به ۵۰هزار تومان

بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به ۵۰هزار تومان

در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن، بار دیگر در تعدادی از نمادهای معاملاتی، توانست بالاترین قیمت فروش این اوراق تا ۵۰ هزار تومان را ثبت کند.

خانه‌هایی روی قله‌ قاف!

خانه‌هایی روی قله‌ قاف!

راهسازی، تونل‌سازی و مسطح‌سازی برای احداث واحدهای مسکونی مهر، پول و عمر دو دولت را در پردیس گرفت و حالا قرار است مسکن ملی در زمین‌های مرغوب‌تر احداث شود.

میلگرد و آهن مسکن۹۹ را گران می‌کند/ آپارتمان ۱۵۰متری در ایلام یک میلیارد تومان شد

میلگرد و آهن مسکن۹۹ را گران می‌کند/ آپارتمان ۱۵۰متری در ایلام یک میلیارد تومان شد

یک فعال صنعت انبوه سازی ایلام گفت: شواهد موجود از افزایش قیمت مسکن در نیمه اول سال ۹۹ حکایت دارد. البته امکان کنترل شرایط موجود وجود دارد. با توجه به آنکه عمده تولیدات سیمان و میلگرد دولتی است، دولت می‌تواند با حضور در این بازار از افزایش بی رویه قیمت مصالح ساختمانی جلوگیری کند.

 مناطق جذاب تهران در بازار املاک

مناطق جذاب تهران در بازار املاک

اطلاعات آماری از مقدار رشد قیمت مسکن در مناطق ۲۲گانه شهر تهران نشان می‌دهد، بیشترین رشد قیمت از ابتدای سال تاکنون مربوط به مناطق ۱۸ تا ۲۰ تهران بوده است. از این جهت این مناطق جذاب‌ترین مناطق تهران برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک به‌لحاظ کسب سود بوده‌اند. در عین حال آمارها نشان می‌دهد همچنان مناطق ۵، ۲ و ۴ تهران، در دی ماه، به‌ترتیب نقدشونده‌ترین منطقه‌ها در بازار املاک تهران به‌شمار آمده‌اند.

 بازار مسکن در مسیر بهبود/ جهش قیمت مسکن در پیش است؟

بازار مسکن در مسیر بهبود/ جهش قیمت مسکن در پیش است؟

با وجود آنکه ساخت و ساز در تهران حدود ۱۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته، عرضه نسبت به معاملات در حالت کلی ۲۶ درصد بهبود پیدا کرده است.

آخرین وضعیت حذف‌شدگان طرح مسکن ملی/ دور دوم ثبت‌نام مسکن ملی چه زمانی شروع می‌شود؟

آخرین وضعیت حذف‌شدگان طرح مسکن ملی/ دور دوم ثبت‌نام مسکن ملی چه زمانی شروع می‌شود؟

پس از به پایان رسیدن پالایش متقاضیان مسکن ملی، نتایج این بررسی تا چند روز دیگر اعلام می‌شود و ثبت‌نام دور دوم متقاضیان مسکن ملی هم تا پایان سال آغاز خواهد شد.

 قیمت مسکن در کدام محلات تهران، سر به فلک گذاشت؟

قیمت مسکن در کدام محلات تهران، سر به فلک گذاشت؟

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: منطقه ۱۳بیشترین و مناطق ۲۲و ۱تهران کمترین رشد قیمت مسکن را در دی ماه داشتند.

 افزایش نرخ سود وام واحدهای مسکن مهر به ۱۸درصد/ برخی متقاضیان واحد مسکونی خود را تحویل نمی‌گیرند

افزایش نرخ سود وام واحدهای مسکن مهر به ۱۸درصد/ برخی متقاضیان واحد مسکونی خود را تحویل نمی‌گیرند

معاون وزیر راه و شهرسازی از آماده شدن پیشنهاد افزایش نرخ سود وام مسکن مهر برای متقاضیانی که مسکن مهر خود را تحویل نمی‌گیرند خبر داد و گفت: برخی متقاضیان مسکن مهر ۴ سال است که واحد مسکونی آنها آماده است اما تحویل نمی‌گیرند.

 افزایش معاملات مسکن در میان التهابات

افزایش معاملات مسکن در میان التهابات

با وجود نگرانی‌های منطقه‌ای که نیمه دی ماه به وجود آمد و می‌توانست تاثیراتی در رونق بازار مسکن ایجاد کند، آمار از افزایش ۱۱ و ۱۹ درصدی ماهانه معاملات ملک در شهر تهران و کل کشور حکایت دارد.

 رشد قیمت مسکن در تهران ادامه نمی‌یابد/ چه افرادی شروط چهارگانه طرح اقدام ملی را ندارند؟

رشد قیمت مسکن در تهران ادامه نمی‌یابد/ چه افرادی شروط چهارگانه طرح اقدام ملی را ندارند؟

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که برآوردهای اولیه نشان می‌دهد فرم «ج» حدود ۳۰ درصد متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن قرمز است و در یک شهر ۶۰ درصد افراد فاقد شرایط لازم بودند به خریداران این امتیاز در فضای مجازی هشدار داد که سرمایه خود را از دست ندهند.

 جزئیات ساخت مسکن کارگران اعلام شد

جزئیات ساخت مسکن کارگران اعلام شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احداث ۲۰۰ هزار مسکن برای جامعه کارگری، مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و بازنشستگان با همکاری وزارت راه و شهرسازی طی سه سال آینده خبر داد.

 تکرار تجربه مسکن مهر در طرح جدید مسکنی

تکرار تجربه مسکن مهر در طرح جدید مسکنی

معاون اسبق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: طرح ملی مسکن تکرار همان مسکن مهر است و دولت اگر پول دارد، بهتر است همان مسکن مهر را تکمیل کند.

 توهم بنزینی در بازار مسکن/ تغییر قیمت بنزین، تغییر قیمت آهن‌آلات و دستمزد را در پی داشت؟

توهم بنزینی در بازار مسکن/ تغییر قیمت بنزین، تغییر قیمت آهن‌آلات و دستمزد را در پی داشت؟

اولین واکنش گروهی از مالکان به تغییر نرخ بنزین به شکل برداشتن تخفیف از واحدهای آماده فروش بروز کرد اما افزایش قیمت در سطح کلی ایجاد نشده است.

 نام‌نویسی مسکن ملی در ۱۷شهر استان تهران

نام‌نویسی مسکن ملی در ۱۷شهر استان تهران

از روز شنبه ۳۰ آذرماه ثبت‌نام مسکن ملی در ۱۳ شهر استان تهران شروع می‌شود اما ساکنان شهرتهران می‌توانند متقاضی ثبت‌نام در ۴ شهر جدید باشند.

 متوسط قیمت آپارتمان در بهار چند شد؟

متوسط قیمت آپارتمان در بهار چند شد؟

متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیر بنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در بهار سال ۱۳۹۸ شهر تهران را حدود ۱۳.۱ میلیون تومان بوده که نسبت به فصل قبل ۲۲.۷ درصد افزایش یافت.

 سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

با افزایش قیمت مسکن طی یک سال و نیم اخیر،‌ وام خرید مسکن اثرگذاری خود را برای متقاضیان آن در بازار مسکن از دست داده و این وام در حال خروج تدریجی از سبد تقاضای خانوارهاست.

 مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن در سامانه و همچنین ویرایش اطلاعات تا ۲۳ آذر تمدید شد.

 اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

بررسی گزارش بانک مرکزی طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که متراژ بیش از ۵۰ درصد از واحدهای فروش رفته در پایتخت، کمتر از ۸۰ مترمربع است و پرطرفدارترین متراژهای خریداری شده، کوچک متراژها هستند این درحالی است که همچنان میانگین متراژ ساخت مسکن در کشور بالاتر از ۱۰۰ مترمربع است و سازندگان تمایل بیشتری به ساخت واحدهای مسکونی بزرگ دارند.

 ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران از پایان آذرماه آغاز می‌شود.