پیش‌بینی مشاوران املاک از آینده مسکن

  • یکشنبه 26 اسفند 1397 ساعت 15:13

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

در حالی که به پایان سال ۹۷ نزدیک می‌شویم مشاوران املاک سطح شهر سالی که گذشت را برای بازار مسکن بسیار بد و باورنکردنی ارزیابی می‌کنند و می‌گویند به هیچ عنوان انتظار این حجم از افزایش قیمت و رکود را در بازار نداشتند.
 پیش‌بینی مشاوران املاک از آینده مسکن

از ابتدای سال 97 و با افزایش غیرمنتظره نرخ ارز و بازگشت تحریم‌ها قیمت مسکن مانند تمامی بازارهایی که از افزایش قیمت دلار دستخوش تغییر شدند، بالاتر رفت.

این افزایش قیمت اما زمانی باعث نگرانی بیشتر شد که با موج جدیدی از رکود همراه شد و این شرایطی شبیه به رکود تورمی را به وجود آورد که البته برخی از کارشناسان و فعالان بازار مسکن سعی می‌کردند بروز این پدیده در بازار را انکار کنند.

این افزایش قیمت تا جایی ادامه یافت که در دی ماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در تهران با رسیدن به 9میلیون 631هزارتومان افزایش 90 درصدی را تجربه کرد و با شروع نیمه دوم سال مشاوران املاک ادعا می‌کردند که مهرماه حتی یک معامله هم نداشته‌اند.

ادعایی که رییس اتحادیه مشاوران املاک  آن را رد کرد و گفت: انکار نمی‌کنیم که تعداد معاملات کمتر شده است اما ممکن است یک بنگاه در یک هفته هیچ معامله‌ای نکند اما بنگاه دیگری در همان هفته چند قرارداد امضا کند، ولی وقتی با آن بنگاهدار صحبت می‌کنیم به‌گونه‌ای صحبت می‌کند که انگار هیچ معامله‌ای در بازار صورت نمی‌گیرد.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال 97 به سراغ مشاوران املاک سطح شهر رفتیم تا نظرشان را درباره سالی که گذشت بپرسیم و پیش‌بینی آن‌ها را از سال 98 بدانیم.

یک مشاور املاک در منطقه جیحون با بیان اینکه بازار در سالی که گذشت حدود 200درصد افزایش قیمت را تجربه کرد، افزود: تجربه نشان داده است که وقتی قیمت مسکن به یک سقفی می‌رسد باید متوقف شود که در منطقه ما این سقف قیمتی حدود 6میلیون تومان است، اما این اتفاق نیفتاد.

وی ادامه داد: در بازار فروشنده‌ای وجود ندارد زیرا اکثر مالکان امیدوارند که قیمت‌ها در سال آینده افزایش پیدا کند پس ترجیح می‌دهند صبر کرده و دست به معامله نزنند.

این مشاور املاک افزایش قیمت‌ها را دلیل افزایش ساخت و ساز مسکن عنوان کرد و گفت: پیش بینی می‌کنیم با افزایش مبلغ وام مسکن قیمت آن هم در سال آینده افزایش پیدا کند اما امیدواریم که این افزایش اتفاق نیفتد زیرا بازار دیگر ظرفیتی ندارد.

دلار عامل اصلی ناآرامی های بازار مسکن

مشاور املاک دیگری در محدوده خیابان فرشته اتفاقاتی که در سال 97 در بازار مسکن افتاد را باورنکردنی دانست و ادامه داد: ما اصلا انتظار نداشتیم که قیمت مسکن تا این اندازه بالا برود. تنها دلیل این افزایش قیمت هم نوسانات دلار بود.

وی با بیان اینکه قیمت هر متر مربع ملک در این منطقه به محدوده 55تا 85میلیون رسیده است، گفت: حتی در غرب تهران که مسکن بیشترین رشد را داشته است قیمت از 10میلیون به حدود 30میلیون رسیده است.

این مشاور املاک وضعیت بازار اجاره را هم راکد خواند و گفت: اسفندماه فصل جابه جایی نیست و باید صبر کرد و دید که وضعیت بازار در اردیبهشت 98 چگونه خواهد بود.

مشاور املاک دیگری در منطقه ستارخان با اشاره به اینکه پیش‌بینی میشد در سال 97 بازار مسکن تورمی 20تا30درصدی را تجربه کند، تاکید کرد: هیچ کسی انتظار این تورم 200درصدی را نداشت و دلیل اصلی آن گرانی دلار و بازگشت تحریم‌ها بود.

وی دلیل اصلی گرانی بازار مسکن را اقدامات نادرست خود مردم دانست و گفت: علاوه بر این موضوع تحریم و گرانی دلار هم افزایش قیمت ها را تشدید کرد و تا زمانی که تحریم‌ها برقرار باشد و قیمت دلار پایین نیاید نمی‌توانیم انتظار کاهش قیمت مسکن را داشته باشیم.

این مشاور املاک درباره تعیین قیمت اجاره‌بها گفت: وقتی به مالک‌ها می‌گوییم که باید مبلغ اجاره را حدود 10 درصد قیمت ملک تعیین کنند می‌خندند و اهمیتی نمی‌دهند بلکه اجاره را چیزی حدود 40درصد ارزش ملک تعیین می‌کنند.

بازار کشش افزایش قیمت بیشتر را ندارد

یک مشاوراملاک دیگر که در محدوده تهرانپارس فعالیت می‌کند این‌طور پیش‌بینی می‌کند که بازار مسکن کشش افزایش قیمت به اندازه ماه‌های گذشته را ندارد اما در ماه‌های پایانی سال معمولا بازار دچار رکود می‌شود.

وی در خصوص افزایش سقف تسهیلات مسکن و تاثیرش در بازار گفت: من فکر نمی‌کنم این کار تاثیر چندانی در بازار داشته باشد چون درست است که مبلغ وام بیشتر شده است اما از طرفی بازپرداخت آن برای مردم سخت تر خواهد بود و علاوه بر آن قیمت مسکن آنقدر زیاد شده است که حتی وام 500میلیونی هم پاسخگوی خرید یک خانه معمولی و مناسب نخواهد بود و حتی به دنبال افزایش مبلغ وام ممکن است خانه گران تر هم بشود!

مشاور املاک دیگری در حوالی منطقه استادمعین خاطرنشان کرد: درست است که در ماه‌های آخر سال تعداد معاملات کمتر می‌شود اما این موضوع مختص بازار اجاره است و ربطی خرید و فروش املاک ندارد. برای رونق بازار رهن و اجاره خانه باید منتظر بود و دید که در ماه‌های اردیبهشت و خرداد سال آینده چه اتفاقی می‌افتد اما بازار خرید و فروش خیلی وقت است دچار رکود شده است و در سالی که گذشت وضعیت معاملات واقعا خراب بود.

وی با بیان اینکه در بازار مشتری وجود دارد، افزود: برای خانه‌ها مشتری وجود دارد ولی مالکان املاک خود را نمی‌فروشند زیرا امیدوارند در سال آینده قیمت‌ها بالاتر برود و در واقع از معامله می‌ترسند.

دولت باید در بازار مسکن دخالت کند؟

مشاوران املاک به بروز تغییرات مثبت چشمگیری در این بازار امیدوار نیستند و کاهش قیمت‌ها و بازگشت رونق در بازار را در گرو کاهش قیمت ارز، رفع تحریم‌ها و حمایت دولت نه به صورت پرداخت تسهیلات خرید مسکن، بلکه فراهم کردن شرایط ساخت و ساز و تشویق افراد به تولید مسکن می‌دانند. باید دید آیا دولت درسال آینده به جز پرداخت وام 300میلیون تومانی و وعده به پایان رساندن پروژه مسکن مهر برنامه دیگری برای بهبود وضعیت بازار مسکن کشور دارد یا خیر؟

منبع:اقتصاد آنلاین


ارسال نظر

ارسال


 چقدر باید مالیات بر املاک بپردازیم؟‌

چقدر باید مالیات بر املاک بپردازیم؟‌

مصوبه هیات وزیران در خصوص تعیین ارزش معاملاتی املاک در سال ۹۸ به میزان ۶ درصد میانگین قیمت روز ابلاغ شد.

 ارزان‌ترین شهرها برای اجاره مسکن

ارزان‌ترین شهرها برای اجاره مسکن

مؤسسه سی بی آر ای در گزارش جدید خود به وضعیت بازار مسکن در ۳۵شهر از نقاط مختلف جهان پرداخته است و آن‌ها را بر حسب میزان رشد قیمت‌ها در طول یک سال و متوسط قیمت آن‌ها رده بندی کرده است.

 زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد

زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد

در حالی حدود دو ماه به آغاز فصل نقل‌ و انتقالات بازار اجاره‌ای باقیمانده که در نبود برنامه‌ای از سوی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه به‌عنوان متولی این بخش، نرخ اجاره‌بها به شدت در حال افزایش است.

 ۳۶درصد ارزش معاملاتی املاک؛ مبنای دریافت وجوه قانونی

۳۶درصد ارزش معاملاتی املاک؛ مبنای دریافت وجوه قانونی

سرپرست سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: براساس مصوبه هیات وزیران ۳۶ درصد ارزش معاملاتی املاک مبنای دریافت وجوه قانونی است.

 فاصله عرضه و تقاضای مسکن هر سال بیشتر می‌شود

فاصله عرضه و تقاضای مسکن هر سال بیشتر می‌شود

یک کارشناس مسکن با تأکید بر اینکه تا زمانی که اخذ مالیات از واحدهای خالی از سکنه و یا مالیات بر عایدی اجرایی نشود، رشد جهشی قیمت خواهیم داشت، گفت:‌ عرضه مسکن همچنان از تقاضا عقب است و دولت باید راهکاری برای آن بیندیشد.

 آخرین نرخ خرید وام مسکن

آخرین نرخ خرید وام مسکن

قمیت اوراق تسهیلات مسکن در این هفته نسبت به هفته‌های گذشته چندان فرقی نکرده است؛ به طوری که هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن حدود ۵۰ هزار تومان معامله شد.

بهره‌برداری از ۴۰۰هزار واحد مسکن مهر در سال۹۸ و۹۹

بهره‌برداری از ۴۰۰هزار واحد مسکن مهر در سال۹۸ و۹۹

وزیر راه و شهرسازی گفت: پروژه مسکن مهر به همراه ۴۰۰هزار واحد در طرح های مختلف تعریف شده و در بعضی شهرها آغاز شده، برنامه ریزی های ما به این سمت است که در سال ۹۸ و ۹۹ به بهره‌برداری برسانیم.

 تکمیل مسکن مهر پرند به آخر سال موکول شد

تکمیل مسکن مهر پرند به آخر سال موکول شد

در حالی طبق اعلام مدیرعامل شرکت عمران پرند قرار بود مسکن مهر این شهر تا شهریور امسال به اتمام برسد که در جدیدترین زمان‌بندی منتشرشده از سوی این شرکت پروژه‌های طرح مذکور تا پایان سال به اتمام خواهند رسید.

 تعیین تکلیف حق مسکن کارگران در روزهای آینده

تعیین تکلیف حق مسکن کارگران در روزهای آینده

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می‌گوید: رضایت از افزایش دستمزدها زمانی به دست می‌آید که بازار در ثبات به سر برده، اقلام و مایحتاج ضروری کارگران از افزایش قیمت‌ها تأثیر نپذیرد.

 تفاوت‌هایی که مسکن امید با مسکن مهر دارد

تفاوت‌هایی که مسکن امید با مسکن مهر دارد

یک مقام مسئول گفت: نقش دولت در مسکن امید، عمدتاً نقش حمایتی مانند اعطای تسهیلات ارزان قیمت و تخفیف در انشعابات است و واحدها را مالکان واحدهای فرسوده می‌سازند.

مخالفت بانک مرکزی با وام ۲۸۰میلیونی مسکن/ افزایش وام ساخت به ۱۷۰میلیون تومان

مخالفت بانک مرکزی با وام ۲۸۰میلیونی مسکن/ افزایش وام ساخت به ۱۷۰میلیون تومان

مدیر اعبارات بانک مسکن از مخالفت بانک مرکزی با وام ۲۸۰میلیون تومانی خرید مسکن خبر داد و گفت: بر اساس سیاست‌های بانک مسکن وام ساخت به ۱۷۰میلیون تومان افزایش یافت.

 سوگلی‌های جدید بازار مسکن

سوگلی‌های جدید بازار مسکن

بسازوبفروش‌ها حاضر هستند پول خوبی بابت خرید یک خانه‌های کلنگی بپردازند.

 نرخ مسکن با سرعت کمتری نسبت به تورم پیش می‌رود/ بازار مسکن در قله قیمتی قرار دارد

نرخ مسکن با سرعت کمتری نسبت به تورم پیش می‌رود/ بازار مسکن در قله قیمتی قرار دارد

تقاضای موجود در بازار مسکن باعث شده تا همواره نوسان‌های این بازار مورد توجه مردم باشد. با توجه به جهش بیش از ۹۰‌درصدی نرخ واحدهای مسکونی در سال ۹۷ شهروندان بیش از پیش روی کنش‌های این بازار متمرکز شده‌اند. از این‌رو با احتیاط بیشتری اقدام به معامله مسکن می‌کنند.

 افزایش اجاره بهای مسکن پس‌از سیل در پلدختر و معمولان

افزایش اجاره بهای مسکن پس‌از سیل در پلدختر و معمولان

نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی از افزایش اجاره بهای مسکن در پلدختر و معمولان به دنبال سیل اخیر در این دو شهر خبر داد و گفت: از وزارت کشور درخواست کردیم تا برای اسکان موقت سیل‌زدگان کانکس‌هایی را در اختیار مردم قرار دهد.

 مسکن امسال گران نمی‌شود؟

مسکن امسال گران نمی‌شود؟

رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: هم‌اکنون قیمت مسکن به ثبات رسیده و تا زمانی که قدرت خرید متقاضیان بالا نرود، شاهد جهش قیمت نخواهیم بود.

 اوراق تسهیلات مسکن ارزان شد

اوراق تسهیلات مسکن ارزان شد

بر اساس این گزارش قیمت اوراق تسهیلات­ مسکن درحالی به کمتر از ۵۰هزار تومان رسیده است که این رقم پیش از این به ۱۲۰هزار تومان هم رسیده بود.

 برای کاشت ویلا، به آبخیزداری نیاز داریم

برای کاشت ویلا، به آبخیزداری نیاز داریم

«چرا فلان جا آبخیزداری نکرده بودند که سیل نیاید؟» این سؤالی است که ممکن است آن را از زبان خیلی‌ها شنیده باشیم، خصوصاً این روزها که سیل ویرانگر نقاطی از کشور را درگیر کرده و دیگر چه کسی است که نداند چه‌ها بر سر مردم گلستان، لرستان و خوزستان نیاورده است.

 ارزان‌ترین منطقه تهران کجاست؟

ارزان‌ترین منطقه تهران کجاست؟

مطابق آمار رسمی منطقه یک تهران با متوسط قیمت ۲۴ میلیون و ۵۵۵ هزار تومان برای هر مترمربع واحد مسکونی گران‌ترین منطقه پایتخت در اسفندماه سال گذشته بوده است.

 ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای جهان برای خرید مسکن

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای جهان برای خرید مسکن

هنگ کنگ کماکان گران‌ترین شهر جهان برای خرید مسکن است.

 اجاره‌بها کشش افزایش ندارد/ تولید مسکن؛ هدف یا رویا؟

اجاره‌بها کشش افزایش ندارد/ تولید مسکن؛ هدف یا رویا؟

اردیبهشت‌ماه معمولا به‌عنوان آغاز فصل جابه‌جایی مستاجران شناخته می‌شود. اما اکنون که در آستانه ورود به این ماه قرار گرفته‌ایم، بازار مسکن شرایط متفاوتی را نسبت به گذشته طی می‌کند.