طرح «اقدام ملی» قفل‌گشای بازار مسکن

  • پنجشنبه 7 شهریور 1398 ساعت 16:19

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

طرح ضربتی «اقدام ملی مسکن» آخرین راهکاری است که از سوی وزارت راه‌وشهرسازی برای گشودن قفل مسکن ارائه شده است.
 طرح «اقدام ملی» قفل‌گشای بازار مسکن

 با اینکه بسیاری از کارشناسان معتقدند بازار رکودزده مسکن در هر سال به تولید بیش از یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، اما در این طرح قرار است طی دو سال تنها 400 هزار مسکن ساخته شود که به دلیلی مشارکتی‌بودن آن برخی از کارشناسان و نمایندگان مجلس انتقاداتی را نسبت به احتمال ورود دلالان و سوداگران به این طرح وارد کرده‌اند.

به گزارش آگاهان ایده نیوز به نقل از آرمان، در این زمینه گفت‌وگویی با ایرج رهبر، عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی انبوه‌سازان، انجام شده است که در ادامه می‌خوانید.

طی هفته جاری فرمان آغاز عملیات اجرایی ساخت 110 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن در 27 استان کشور از سوی رئیس‌جمهوری صادر شد. آیا این طرح می‌تواند قفل‌گشای بازار مسکن باشد؟

اگر این طرح آنطور که برنامه‌ریزی می‌توان آن را اقدامی مثبت در راستای گشایش قفل بازار مسکن قلمداد کرد. به علاوه اینکه قرار است 500 هزار واحد مهر باقی‌مانده هم در این مدت تکمیل و عرضه شوند. به‌ویژه آنکه تفاوتی که «اقدام ملی مسکن» با طرح‌های پیشین دارد، این است که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و انبوه‌سازان هم در آن مشارکت دارند و دولت به‌تنهایی آن را پیش نمی‌برند. بدین صورت که دولت زمین را تامین می‌کند و مسئولیت ساخت برعهده انبوه‌سازان است. البته در ابتدا اعلام می‌کردند که این زمین‌ها به طور رایگان عرضه می‌شود، اما هیچ‌گاه چنین چیزی ممکن نیست. زیرا زمانی که واژه مشارکت به میان می‌آید بدین معناست که هر یک از طرفین آورده‌ای خواهند داشت و سود مشارکت هم نسبت به آورده موجود تقسیم می‌شود. البته این برنامه تازگی ندارد و در ماده 67 قانون زمین شهری هم به این موضوع اشاره شده است و در سال‌های 74 و 75 هم این سیاست به اجرا درآمد. اما در اینجا دولت نباید صرفا به‌دنبال تولید ثروت برای خود باشد و گذشت‌هایی هم باید صورت بگیرد تا علاوه بر شراکت برد- برد خریداران نیز بازنده این ماجرا نباشند. دامنه‌ای که اکنون دولت برای برد دارد صرفا به سود مالی محدود نمی‌شود، بلکه دولت وظیفه‌هایی نظیر رشد اشتغال جوانان، بهبود تولید ناخالص داخلی، هدایت نقدینگی به سمت تولید، مبارزه با فساد، جلب رضایت عمومی و ... دارد که با مشارکت در ساخت مسکن به‌خودی خود به این اهداف دست می‌یابد. بنابراین نباید قیمت زمین را به‌قدری بالا در نظر بگیرد که انبوه‌سازان انگیزه خود را برای مشارکت از دست دهند. متاسفانه دیدگاهی وجود دارد که ممکن است بر اساس آن نرخ‌ها افزایش یابد و قراردادها به سمت پیمانکاری برود. در حالی که در قراردادهای پیمانکاری دولت منابع مالی را هم تامین می‌کند و از پیمانکار ضمانت می‌گیرد، در حالی که در حوزه مشارکت دولت نباید از سرمایه‌گذاران تضمین بگیرد، بلکه باید قراردادهایی بر اساس مشارکت به امضا برسد. در چنین قراردادهایی این سازندگان هستند که باید از دولت ضمانت بگیرند که مطمئن شوند اسناد به نام آنها زده می‌شود. این روش ممکن است انگیزه برخی از سرمایه‌گذاران را به‌ویژه برای ورود به بافت فرسوده از بین ببرد. دولت اگر دید کلانی داشته باشد متوجه می‌شود که دامنه برد وسیعی دارد و با جلب رضایت سرمایه‌گذاران در آینده هم می‌تواند از طریق آنها علاوه بر اشتغال‌زایی، چرخ‌های تولید را هم به حرکت درآورد.

جامعه هدف این طرح اقشار پایین‌تر جامعه تعیین شده‌اند. اکنون چه تضمینی وجود دارد واحدهای تولیدشده به دست این جامعه برسد و انبوه‌سازان اقدام به احتکار خانه نکنند؟ آیا قدرت خرید اقشار متوسط و ضعیف جامعه به خرید این واحدها می‌رسد؟

بله طبیعتا این واحدها به دست همین جامعه هدف می‌رسد. وقتی که قراردادی به امضا می‌رسد قطعا دارای زمان‌بندی است و دیگر جای نگرانی برای طولانی‌شدن زمان ساخت وجود ندارد. البته ممکن است در هر طرحی 10 درصد تلرانس زمانی در نظر گرفته شود، ولی مجموعا در این طرح حالتی پیش نمی‌آید که ساخت واحدها به بعد از سال 1400 که تعیین شده، بکشد. ولی باید طوری برنامه‌ریزی کرد که انبوه‌ساز پس از ساخت بتواند به‌سرعت واحد خود را بفروشد. پس نگرانی موجود به زمان پس از ساخت مربوط می‌شود که ممکن است خود دولت بگوید می‌خواهند پس از چند سال واحد ساخته‌شده را بفروشند. اما از آن‌جایی که منابع ساخت این واحد به صندوق یکم وصل است سازنده چاره‌ای جز فروش آن ندارد و نمی‌تواند آن را به افراد غیر بفروشد. حال پس از بازگشت این تسهیلات از طرف سازنده به بانک، خریداران ذی‌نفع می‌شوند. همه این موضوعات در قراردادها پیش‌بینی‌ شده‌اند و باید این اطمینان را به افرادی که نگران هستند بدهم که سازندگان هیچ‌گاه واحدی را که ساخته‌اند احتکار نمی‌کنند و باید به‌سرعت آن را بفروشند. زیرا انبوه‌ساز شغل دیگری ندارد که بخواهد از طریق آن به فعالیت و گذران معیشت بپردازد. اگر این افراد گردش مالی نداشته باشند، قطعا پس از مدتی ورشکست می‌شوند و پروژه‌های بهتر را از دست می‌دهند. نباید انبوه‌ساز را با دلال و سوداگر اشتباه گرفت. این دلالان هستند که اقدام به احتکار کالاهایی نظیر مسکن می‌کنند.

با این حال برخی از اعضای کمیسیون عمران مجلس نسبت به اینکه واحدهای تولیدشده به دست دلالان برسد ابراز نگرانی کرده‌اند. شما این موضوع را رد می‌کنید؟

بله این موضوع کاملا پیش‌بینی شده و سازندگان این واحدها انبوه‌سازان واقعی هستند. مگر اینکه این واحدها در زمان فروش به دست دلالان برسد که برای آن هم باید برنامه‌ریزی انجام داد. به‌عنوان مثال در مسکن مهر هم ثبت‌نام‌کنندگان مشخص بودند، اما اکنون مشاهده می‌شود که عده‌ای سوداگر افسار آن را به دست گرفته‌اند که نشان می‌دهد دولت در زمان فروش دقت لازم را به خرج نداده است.

آیا این امکان وجود دارد که این طرح تا بعد از سال 1400 به طول بینجامد و دولت جدید با آن مخالفت کند و سرنوشت آن را به مسکن مهر پیوند بزند؟

مقدار واحدهای پیش‌بینی‌شده برای ساخت در این طرح تنها 400 هزار واحد است و دولت اگر نتواند در دو سال این تعداد واحد را با تمام امکانات و سرمایه‌ای که در دست دارد بسازد، باید به توانایی آن شک کرد، چراکه ما اکنون انتظار ساخت یک میلیون واحد مسکن را از دولت داریم. مسکن مهر یک طرح کارشناسی‌نشده بود که قرار بود در آن دو میلیون و 400 هزار واحد ساخته شود که شکست آن از ابتدا هم مشخص بود.


ارسال نظر

ارسال


 قیمت مسکن در کدام محلات تهران، سر به فلک گذاشت؟

قیمت مسکن در کدام محلات تهران، سر به فلک گذاشت؟

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: منطقه ۱۳بیشترین و مناطق ۲۲و ۱تهران کمترین رشد قیمت مسکن را در دی ماه داشتند.

 افزایش نرخ سود وام واحدهای مسکن مهر به ۱۸درصد/ برخی متقاضیان واحد مسکونی خود را تحویل نمی‌گیرند

افزایش نرخ سود وام واحدهای مسکن مهر به ۱۸درصد/ برخی متقاضیان واحد مسکونی خود را تحویل نمی‌گیرند

معاون وزیر راه و شهرسازی از آماده شدن پیشنهاد افزایش نرخ سود وام مسکن مهر برای متقاضیانی که مسکن مهر خود را تحویل نمی‌گیرند خبر داد و گفت: برخی متقاضیان مسکن مهر ۴ سال است که واحد مسکونی آنها آماده است اما تحویل نمی‌گیرند.

 افزایش معاملات مسکن در میان التهابات

افزایش معاملات مسکن در میان التهابات

با وجود نگرانی‌های منطقه‌ای که نیمه دی ماه به وجود آمد و می‌توانست تاثیراتی در رونق بازار مسکن ایجاد کند، آمار از افزایش ۱۱ و ۱۹ درصدی ماهانه معاملات ملک در شهر تهران و کل کشور حکایت دارد.

 رشد قیمت مسکن در تهران ادامه نمی‌یابد/ چه افرادی شروط چهارگانه طرح اقدام ملی را ندارند؟

رشد قیمت مسکن در تهران ادامه نمی‌یابد/ چه افرادی شروط چهارگانه طرح اقدام ملی را ندارند؟

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که برآوردهای اولیه نشان می‌دهد فرم «ج» حدود ۳۰ درصد متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن قرمز است و در یک شهر ۶۰ درصد افراد فاقد شرایط لازم بودند به خریداران این امتیاز در فضای مجازی هشدار داد که سرمایه خود را از دست ندهند.

 جزئیات ساخت مسکن کارگران اعلام شد

جزئیات ساخت مسکن کارگران اعلام شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احداث ۲۰۰ هزار مسکن برای جامعه کارگری، مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و بازنشستگان با همکاری وزارت راه و شهرسازی طی سه سال آینده خبر داد.

 تکرار تجربه مسکن مهر در طرح جدید مسکنی

تکرار تجربه مسکن مهر در طرح جدید مسکنی

معاون اسبق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: طرح ملی مسکن تکرار همان مسکن مهر است و دولت اگر پول دارد، بهتر است همان مسکن مهر را تکمیل کند.

 توهم بنزینی در بازار مسکن/ تغییر قیمت بنزین، تغییر قیمت آهن‌آلات و دستمزد را در پی داشت؟

توهم بنزینی در بازار مسکن/ تغییر قیمت بنزین، تغییر قیمت آهن‌آلات و دستمزد را در پی داشت؟

اولین واکنش گروهی از مالکان به تغییر نرخ بنزین به شکل برداشتن تخفیف از واحدهای آماده فروش بروز کرد اما افزایش قیمت در سطح کلی ایجاد نشده است.

 نام‌نویسی مسکن ملی در ۱۷شهر استان تهران

نام‌نویسی مسکن ملی در ۱۷شهر استان تهران

از روز شنبه ۳۰ آذرماه ثبت‌نام مسکن ملی در ۱۳ شهر استان تهران شروع می‌شود اما ساکنان شهرتهران می‌توانند متقاضی ثبت‌نام در ۴ شهر جدید باشند.

 متوسط قیمت آپارتمان در بهار چند شد؟

متوسط قیمت آپارتمان در بهار چند شد؟

متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیر بنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در بهار سال ۱۳۹۸ شهر تهران را حدود ۱۳.۱ میلیون تومان بوده که نسبت به فصل قبل ۲۲.۷ درصد افزایش یافت.

 سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

با افزایش قیمت مسکن طی یک سال و نیم اخیر،‌ وام خرید مسکن اثرگذاری خود را برای متقاضیان آن در بازار مسکن از دست داده و این وام در حال خروج تدریجی از سبد تقاضای خانوارهاست.

 مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن در سامانه و همچنین ویرایش اطلاعات تا ۲۳ آذر تمدید شد.

 اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

بررسی گزارش بانک مرکزی طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که متراژ بیش از ۵۰ درصد از واحدهای فروش رفته در پایتخت، کمتر از ۸۰ مترمربع است و پرطرفدارترین متراژهای خریداری شده، کوچک متراژها هستند این درحالی است که همچنان میانگین متراژ ساخت مسکن در کشور بالاتر از ۱۰۰ مترمربع است و سازندگان تمایل بیشتری به ساخت واحدهای مسکونی بزرگ دارند.

 ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران از پایان آذرماه آغاز می‌شود.

 مشکل مسکن در ایران چیست؟

مشکل مسکن در ایران چیست؟

حسین عبده تبریزی، کارشناس مسکن در جلسه‌ای با عنوان «آسیب‌شناسی وضعیت مسکن» در محل موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی به بررسی وضعیت مسکن و ریشه‌های نابسامانی در آن پرداخت.

 تیغ کند نوسازی بافت‌های فرسوده

تیغ کند نوسازی بافت‌های فرسوده

برنامه نوسازی بافت فرسوده کشور که سال ۱۳۸۵ ابلاغ شده و بنا بود در یک دوره ۱۰ ساله به پایان برسد، همچنان در حال اجراست.

 بازار مسکن معکوس زد

بازار مسکن معکوس زد

آمارهای بانک مرکزی از تغییر و تحولات بازار مسکن شهر تهران در مهرماه نشان می‌دهد، با وجود اینکه تعداد معاملات نسبت به شهریور ۲۲ درصد رشد دارد اما رشد معاملات همراه با افزایش قیمت‌ها نبود و قیمت‌ها فقط ۰.۴ درصد رشد داشته است.

 گران‌ترین خانه در تهران متری چند فروخته شد؟

گران‌ترین خانه در تهران متری چند فروخته شد؟

گران‌ترین واحد مسکونی در تهران در بهار امسال به قیمتی برابر با متری ۷۲میلیون و ۱۳۱هزار تومان فروخته شده است.

 پیشنهادات یک نماینده مجلس برای ساماندهی بازار مسکن

پیشنهادات یک نماینده مجلس برای ساماندهی بازار مسکن

یک عضو کمیسیون عمران مجلس یکی از راهکارهای ساماندهی بازار مسکن را وسیع شدن حوزه اخذ مالیات بر سود سرمایه دانست و گفت: از طریق اخذ مالیات بر سرمایه در بخش مسکن، بازارهای مختلف که نقدینگی سرگردان به سوی آنها جذب شده، ساماندهی می‌شوند.