تخریب ۴هزار میلیارد تومانی

  • یکشنبه 14 مهر 1398 ساعت 16:27

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

پیدا کردن کوچه‌ای که در آن خاک تلنبار نشده یا حداقل یک خانه احاطه شده با داربست‌های فلزی نداشته باشد، کار سختی در شهرها شده. ما خیلی وقت است که به‌راحتی آب خوردن با کلنگ به جان ساختمان‌ها می‌افتیم بی‌آنکه بدانیم هر یک سالی که ساختمان‌های کشور بیشتر عمر کنند، ۴هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور کمک شده است.
 تخریب ۴هزار میلیارد تومانی

به گزارش آگاهان ایده نیوز به نقل از همشهری، ساختمان‌های مسکونی، اداری، پاساژ‌ها و مراکز تفریحی را طوری می‌سازیم که تنها 20الی 30سال آینده مهمان ما باشند بدون آنکه در نظر بگیریم این دوره‌های کوتاه تخریب و نوسازی‌، چه هزینه‌های گزافی به اقتصاد ملی وارد می‌کند. در ساخت‌وساز خانه‌ها، فرهنگ تعمیر و نگهداری کمتر دیده می‌شود. بعد از گذشت 20سال خانه‌های ما غیرقابل سکونت می‌شوند و همه دوست دارند در واحدهای نوساز زندگی کنند! بیش از 27میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد و رشد بیش از 2درصدی سالانه این واحدها در کشور، در کنار عمر مفید پایین ساختمان در ایران، اهمیت نگهداری و تعمیرات (نت) ساختمان‌ها را بیشتر نشان می‌دهد. درحالی‌که میانگین عمر مفید ساختمان‌ها در ایران بین 25تا 30سال برآورد می‌شود، مهدی سلطان‌محمدی -کارشناس اقتصاد مسکن- می‌گوید:«ساختمان‌های معروف جهان اسکلت چوبی داشته و به‌ندرت با فلز و بتن ساخته‌ می‌شدند؛ سازه چوبی هم ارزان‌تر است و هم در مقابل زلزله مقاوم‌تر. در ایران اما به‌راحتی تخریب می‌کنند و از زمین ٤ برابر پتانسیل واقعی‌اش بهره می‌برند. دقت کنید که عمر مفید سازه در حالت استانداردش ١٠٠‌سال است».

خسارت‌ 4هزار میلیاردی 

هزاران میلیارد خسارت به اقتصاد کشور می‌زنیم؛ تولید ناخالص ملی را جابه‌جا و جبران این وضعیت را روزبه‌روز سخت‌تر می‌کنیم. مهدی روانشادنیا- عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی می‌گوید:«یکی از دلایل کم بودن عمر مفید ساختمان‌ها این است که ساختمانی را که هنوز عمر مفید آن تمام نشده به دلایل اقتصادی تخریب و نوسازی می‌کنند تا از مزایای مالی آن استفاده کنند».

به گفته رئیس دانشکده عمران دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، سالانه 120هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی و عمومی در حوزه ساختمان سرمایه‌گذاری می‌شود. اگر میانگین عمر مفید ساختمان 30سال درنظر گرفته شود به این معنی است که هر سال عمر مفید، 4هزار میلیارد تومان ارزش دارد و این یعنی هر سال افزایش عمر مفید ساختما‌ن‌های کشور، 4هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور کمک می‌کند.

هزینه تعمیر و نگهداری چقدر است؟ 

مهدی روانشادنیا می‌گوید:«در حالی از نگهداری و تعمیر غافل شده‌ایم که اگر فرض کنیم، هر واحد ساختمانی سالانه 200هزار تومان در موضوع نگهداری و تعمیر ساختمان هزینه کند، برای 27میلیون واحد مسکونی کشور گردش مالی 5400میلیارد تومانی تخمین زده می‌شود؛ هزینه‌ای که می‌تواند سال‌های سال به عمر مفید ساختمان‌های کشور بیفزاید».

چرا ساختمان‌های ما جوانمرگ می‌شوند؟ 

خلأ اجرای یک قانون تصویب شده ما را به جایی که هستیم رسانده؛ این موضوعی است که منوچهر بهرویان- کارشناس اقتصاد مسکن- به آن اشاره کرده و  می‌گوید:«یکی از بزرگ‌ترین نقص‌ها در کشور ما نبود مدیریت و نگهداری است. در کشور ما سیستم برخورد با ساختمان‌ها، سیستم تعمیری است؛ سیستمی که در دنیا در سال 1950منسوخ شده است اما ما هنوز اجازه می‌دهیم قسمتی از ساختمان خراب شود بعد تازه به سراغش می‌رویم».

این کارشناس مسکن توضیح می‌دهد:«در سال 92بنا شد که خلأ قانونی در حوزه نگهداری پر شود. مبحث 22(مراقبت از ساختمان) در مقررات ملی ساختمان گنجانده شد تا به واسطه آن سازمان نظام مهندسی نظارت‌های لازم را انجام دهد تا از آن به بعد ساختمان‌ها از طریق متخصصان این حوزه مدیریت، ساخته و نگهداری شوند. اما هنوز که هنوز است حتی پروژه‌های بزرگ کشور مثل ایران‌مال، بوستان پونک و... با ضعف مدیریت شدید در این حوزه ساخته می‌شوند».

او می‌گوید:«نه نظام مهندسی نه وزارت راه و شهرسازی هیچ تدبیری برای مقابله با این تخلف‌ها نیندیشیده‌اند با اینکه این قانون در سال 92لازم‌الاجرا شد. با اجرای این مبحث، طول عمر ساختمان زیاد و هزینه‌های نگهداری کاهش پیدا می‌کند».

بهرویان تأکید می‌کند:«اساسا فرهنگ نگهداری در کشور ما وجود ندارد. کجای دنیا یک بزرگراه را در کمتر از 10سال از نو می‌سازند؟ همین بزرگراه آزادگان سال 89به بهره‌برداری رسیده اما سال پیش کل این آزادراه را مجددا از بستر کنده و تعمیر کردند و این در حالی است که برای هر کیلومتر ساخت یک بزرگراه مانند آزادگان میلیون‌ها تومان هزینه می‌شود».

راه‌چاره چیست؟ 

طراحی، اجرا و نظارت باید توسط کارشناسان انجام شود و از طرفی زنجیره تامین هم توسط تولیدکنندگان مصالحی باشد که حداقل استانداردها را رعایت می‌کنند. این یکی از اصلی‌ترین راهکارهایی است که روانشادنیا مطرح می‌کند. او به‌عنوان راه‌حل‌های بعدی می‌گوید:« اگر به‌دنبال افزایش عمر مفید در ساختمان هستیم، نباید فراموش کنیم که تمرکز ما بر بحث‌های بهسازی باشد. او از فراگیر شدن فرهنگ مدیریت درست ساختمان در بین فعالان این حوزه هم به‌عنوان یکی دیگر از راهکارهای اصلاح وضع موجود نام می‌برد».

هزینه تأمین مسکن هر شهرنشین ایرانی چقدر است؟‌ 

سرانه زیربنای مسکونی هر فرد در ایران 26مترمربع است. همچنین متوسط قیمت ساخت هر مترمربع فضای مسکونی هم‌اکنون بین 2میلیون و 200هزار تومان تا3میلیون و 500هزار تومان رسیده است. مرکز آمار ایران در آخرین گزارش منتشر شده خود اعلام کرده است که 59میلیون و 146هزار نفر در شهرها ساکن هستند. بر همین اساس اگر میانگین هزینه ساخت را 2میلیون و 800هزار تومان درنظر بگیریم، محاسبات نشان می‌دهد که با هزینه‌ها و نرخ تورم موجود امروز، هزینه ساخت هر مترمربع فضای مسکونی در شهر برای شهرنشینان کل کشور حدودا 4هزار و 382میلیارد تومان برآورد می‌شود.

مبحث 22زیر ذره‌بین 

مهدی روانشادنیا بر این باور است که انتقادات جدی به مبحث 22مقررات ملی ساختمان وارد است. او توضیح می‌دهد که هم‌اکنون ما امکان بازرسی نگهداری را نداریم و این مبحث تقریبا اجرا نمی‌شود. البته وزارت راه و شهرسازی ویرایش جدیدی از این مبحث را فراهم کرده است اما سال‌هاست این مبحث اجرایی نمی‌شود.

به گفته او، اگرچه، تدوین مبحث 22مقررات ملی ساختمان، به‌خودی خود اتفاق مبارکی بوده است، اما انتقادات جدی به ویرایش فعلی این مبحث وارد است. برای مثال، عنوان این مبحث، مراقبت و نگهداری ساختمان است که بهتر است به مدیریت نگهداری و تعمیرات تغییر یابد. این مبحث، در طبقه‌بندی ساختمان‌ها و فرایندهای کاری همبستگی معنا داری با مبحث دوم مقررات ملی که نظامات اداری کارهای ساختمانی را مشخص می‌کند، ندارد.این مبحث باید با سایر قوانین و مقررات ازجمله قانون شهرداری‌ها، قانون تملک آپارتمان‌ها و ... مطابقت داده و اصلاح شود.

روانشادنیا همچنین معتقد است که صلاحیت نگهداری و تعمیرات باید تعریف شود. مبحث 22مقررات ملی ساختمان، مدیر نگهداری ساختمان و بازرس ساختمان را تعریف کرده است. وزارت راه و شهرسازی می‌تواند تعریف دقیق صلاحیت حرفه‌مندان برای فعالیت در این حوزه‌ها را انجام و امکان رتبه‌بندی آنها را فراهم کند. این افراد می‌توانند در تخصص‌های مختلف عمران، معماری و تاسیسات باشند.

 در سال 2017، در آلمان 71درصد بودجه عمرانی کشور صرف مقاوم‌سازی بناها شده‌ و این در حالی است که در ایران این رقم به 10درصد هم نمی‌رسد.  92درصد پروانه‌های صادره در شهر تهران مربوط به تخریب و نوسازی است.

 با اجرای مبحث 22ساختمان می‌توان عمر مفید ساختمان‌ها را از 30سال حداقل 60سال رساند و به اندازه سالانه 30سال در هزینه‌های تخریب و نوسازی، صرفه‌جویی کرد.  سرانه زیربنای مسکونی هر فرد در ایران 26مترمربع، در آلمان 40مترمربع، در فرانسه و انگلیس بیش از 45مترمربع است.

سالانه 120هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی و عمومی در حوزه ساختمان سرمایه‌گذاری می‌شود. اگر میانگین عمر مفید ساختمان 30سال درنظر گرفته شود به این معنی است که هر سال عمر مفید، 4هزار میلیارد تومان ارزش دارد و این یعنی هر سال افزایش عمر مفید ساختما‌ن‌های کشور، 4هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور کمک می‌کند


ارسال نظر

ارسال


بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به ۵۰هزار تومان

بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به ۵۰هزار تومان

در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن، بار دیگر در تعدادی از نمادهای معاملاتی، توانست بالاترین قیمت فروش این اوراق تا ۵۰ هزار تومان را ثبت کند.

خانه‌هایی روی قله‌ قاف!

خانه‌هایی روی قله‌ قاف!

راهسازی، تونل‌سازی و مسطح‌سازی برای احداث واحدهای مسکونی مهر، پول و عمر دو دولت را در پردیس گرفت و حالا قرار است مسکن ملی در زمین‌های مرغوب‌تر احداث شود.

میلگرد و آهن مسکن۹۹ را گران می‌کند/ آپارتمان ۱۵۰متری در ایلام یک میلیارد تومان شد

میلگرد و آهن مسکن۹۹ را گران می‌کند/ آپارتمان ۱۵۰متری در ایلام یک میلیارد تومان شد

یک فعال صنعت انبوه سازی ایلام گفت: شواهد موجود از افزایش قیمت مسکن در نیمه اول سال ۹۹ حکایت دارد. البته امکان کنترل شرایط موجود وجود دارد. با توجه به آنکه عمده تولیدات سیمان و میلگرد دولتی است، دولت می‌تواند با حضور در این بازار از افزایش بی رویه قیمت مصالح ساختمانی جلوگیری کند.

 مناطق جذاب تهران در بازار املاک

مناطق جذاب تهران در بازار املاک

اطلاعات آماری از مقدار رشد قیمت مسکن در مناطق ۲۲گانه شهر تهران نشان می‌دهد، بیشترین رشد قیمت از ابتدای سال تاکنون مربوط به مناطق ۱۸ تا ۲۰ تهران بوده است. از این جهت این مناطق جذاب‌ترین مناطق تهران برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک به‌لحاظ کسب سود بوده‌اند. در عین حال آمارها نشان می‌دهد همچنان مناطق ۵، ۲ و ۴ تهران، در دی ماه، به‌ترتیب نقدشونده‌ترین منطقه‌ها در بازار املاک تهران به‌شمار آمده‌اند.

 بازار مسکن در مسیر بهبود/ جهش قیمت مسکن در پیش است؟

بازار مسکن در مسیر بهبود/ جهش قیمت مسکن در پیش است؟

با وجود آنکه ساخت و ساز در تهران حدود ۱۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته، عرضه نسبت به معاملات در حالت کلی ۲۶ درصد بهبود پیدا کرده است.

آخرین وضعیت حذف‌شدگان طرح مسکن ملی/ دور دوم ثبت‌نام مسکن ملی چه زمانی شروع می‌شود؟

آخرین وضعیت حذف‌شدگان طرح مسکن ملی/ دور دوم ثبت‌نام مسکن ملی چه زمانی شروع می‌شود؟

پس از به پایان رسیدن پالایش متقاضیان مسکن ملی، نتایج این بررسی تا چند روز دیگر اعلام می‌شود و ثبت‌نام دور دوم متقاضیان مسکن ملی هم تا پایان سال آغاز خواهد شد.

 قیمت مسکن در کدام محلات تهران، سر به فلک گذاشت؟

قیمت مسکن در کدام محلات تهران، سر به فلک گذاشت؟

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: منطقه ۱۳بیشترین و مناطق ۲۲و ۱تهران کمترین رشد قیمت مسکن را در دی ماه داشتند.

 افزایش نرخ سود وام واحدهای مسکن مهر به ۱۸درصد/ برخی متقاضیان واحد مسکونی خود را تحویل نمی‌گیرند

افزایش نرخ سود وام واحدهای مسکن مهر به ۱۸درصد/ برخی متقاضیان واحد مسکونی خود را تحویل نمی‌گیرند

معاون وزیر راه و شهرسازی از آماده شدن پیشنهاد افزایش نرخ سود وام مسکن مهر برای متقاضیانی که مسکن مهر خود را تحویل نمی‌گیرند خبر داد و گفت: برخی متقاضیان مسکن مهر ۴ سال است که واحد مسکونی آنها آماده است اما تحویل نمی‌گیرند.

 افزایش معاملات مسکن در میان التهابات

افزایش معاملات مسکن در میان التهابات

با وجود نگرانی‌های منطقه‌ای که نیمه دی ماه به وجود آمد و می‌توانست تاثیراتی در رونق بازار مسکن ایجاد کند، آمار از افزایش ۱۱ و ۱۹ درصدی ماهانه معاملات ملک در شهر تهران و کل کشور حکایت دارد.

 رشد قیمت مسکن در تهران ادامه نمی‌یابد/ چه افرادی شروط چهارگانه طرح اقدام ملی را ندارند؟

رشد قیمت مسکن در تهران ادامه نمی‌یابد/ چه افرادی شروط چهارگانه طرح اقدام ملی را ندارند؟

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که برآوردهای اولیه نشان می‌دهد فرم «ج» حدود ۳۰ درصد متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن قرمز است و در یک شهر ۶۰ درصد افراد فاقد شرایط لازم بودند به خریداران این امتیاز در فضای مجازی هشدار داد که سرمایه خود را از دست ندهند.

 جزئیات ساخت مسکن کارگران اعلام شد

جزئیات ساخت مسکن کارگران اعلام شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احداث ۲۰۰ هزار مسکن برای جامعه کارگری، مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و بازنشستگان با همکاری وزارت راه و شهرسازی طی سه سال آینده خبر داد.

 تکرار تجربه مسکن مهر در طرح جدید مسکنی

تکرار تجربه مسکن مهر در طرح جدید مسکنی

معاون اسبق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: طرح ملی مسکن تکرار همان مسکن مهر است و دولت اگر پول دارد، بهتر است همان مسکن مهر را تکمیل کند.

 توهم بنزینی در بازار مسکن/ تغییر قیمت بنزین، تغییر قیمت آهن‌آلات و دستمزد را در پی داشت؟

توهم بنزینی در بازار مسکن/ تغییر قیمت بنزین، تغییر قیمت آهن‌آلات و دستمزد را در پی داشت؟

اولین واکنش گروهی از مالکان به تغییر نرخ بنزین به شکل برداشتن تخفیف از واحدهای آماده فروش بروز کرد اما افزایش قیمت در سطح کلی ایجاد نشده است.

 نام‌نویسی مسکن ملی در ۱۷شهر استان تهران

نام‌نویسی مسکن ملی در ۱۷شهر استان تهران

از روز شنبه ۳۰ آذرماه ثبت‌نام مسکن ملی در ۱۳ شهر استان تهران شروع می‌شود اما ساکنان شهرتهران می‌توانند متقاضی ثبت‌نام در ۴ شهر جدید باشند.

 متوسط قیمت آپارتمان در بهار چند شد؟

متوسط قیمت آپارتمان در بهار چند شد؟

متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیر بنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در بهار سال ۱۳۹۸ شهر تهران را حدود ۱۳.۱ میلیون تومان بوده که نسبت به فصل قبل ۲۲.۷ درصد افزایش یافت.

 سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

با افزایش قیمت مسکن طی یک سال و نیم اخیر،‌ وام خرید مسکن اثرگذاری خود را برای متقاضیان آن در بازار مسکن از دست داده و این وام در حال خروج تدریجی از سبد تقاضای خانوارهاست.

 مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن در سامانه و همچنین ویرایش اطلاعات تا ۲۳ آذر تمدید شد.

 اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

بررسی گزارش بانک مرکزی طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که متراژ بیش از ۵۰ درصد از واحدهای فروش رفته در پایتخت، کمتر از ۸۰ مترمربع است و پرطرفدارترین متراژهای خریداری شده، کوچک متراژها هستند این درحالی است که همچنان میانگین متراژ ساخت مسکن در کشور بالاتر از ۱۰۰ مترمربع است و سازندگان تمایل بیشتری به ساخت واحدهای مسکونی بزرگ دارند.

 ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران از پایان آذرماه آغاز می‌شود.