بی‌رمقی صنعت گچ در سایه رکود بازار مسکن/ بازار در تصرف کشورهای همسایه!

  • چهارشنبه 29 خرداد 1398 ساعت 16:2

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

این روز‌ها صنعت گچ کشور به دلیل وابستگی به بازار مسکن و رکود این بازار در شرایط بدی به سر می‌برد و از طرفی دیگر نوسان نرخ ارز نیز بلای جان صنعت سفید ایران شده است.
 بی‌رمقی صنعت گچ در سایه رکود بازار مسکن/ بازار در تصرف کشورهای همسایه!

به گزارش آگاهان ایده نیوز به نقل از اقتصاد آنلاین صنعت گچ یکی از صنایعی است که به لحاظ کاربرد بالا در بخش ساخت‌و ساز، ارتباط بالایی با بازار مسکن دارد و از آن‌جا که مدتی است این بازار دچار رکود و  فراز و نشیب شده است، صنعت گچ نیز در بی رمقی به سر می‌برد.

ایران، از لحاظ ذخایر معادن گچ در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و علاوه بر غنی بودن در بخش ذخایر، از لحاظ پراکندگی نیز در سطح بالایی قرار دارد؛ اما متاسفانه علاوه بر این مزایا و با وجود این که ذخایر گچ در عمق کمی نیز قرار دارند میزان بهره‌برداری از معادن گچ به میزان مطلوب نبوده است.

10کشور اول تولیدکننده

طبق اطلاعات به دست آمده از بخش صنایع معدنی وزارت صنعت، تا کنون به طور کل 150میلیارد تن گچ در سراسر دنیا تولید شده که سهم ایران حدود 9.5درصد است.

بر اساس این آمار، ایران بعد از چین دومین کشور تولیدکننده این ذخیره گران‌بها است و کشور‌های اسپانیا، تایلند، آمریکا، ژاپن، ایتالیا، مکزیک، استرالیا و ترکیه به ترتیب دیگر کشور‌های تولید کننده گچ هستند.

در کشور نیز 380 واحد تولید کننده گچ وجود دارد که تنها 180واحد آن‌ فعال و عمده‌شان سنتی هستند و حدود 3600نفر به طور مستقیم در این صنعت کار می‌کنند.

میزان تولید گچ بنایی، در کشور از سال 95 تا 97 به طور میانگین حدود 11میلیون تن برآورد شده است.

موانع و مشکلات صنعت

کاهش نقدینگی و عدم توانایی مالی در جهت تامین سرمایه مورد نیاز جهت بازسازی و نوسازی واحد‌ها، بالا بودن نرخ بهره تسهیلات بانکی برای تولیدکننده‌ها، نوسان و افزایش قیمت انرژی، افزایش هزینه حمل‌و نقل جاده‌ای و عدم دسترسی مناسب به شبکه‌های ریلی، عدم وجود کنسرسیوم‌های صادراتی و رکود بازار از جمله مشکلات عمده این صنعت محسوب می‌شود.

نوسان ارز معضل اصلی صنعت سفید

در کنار مشکلات گفته شده، صنعت گچ و همچنین استفاده از آن به عنوان یک محصول تجاری، ارتباط زیادی با نرخ ارز دارد و از آن جا که بازار ارز نیز با نوسانات بالایی همراه بوده، این صنعت سفید را با شرایط خاکستری رو به رو کرده است.

گچ مانند بسیاری از مواد معدنی، حمل‌ونقل سنگین و ماشین‌آلات تولیدی به دلیل قدیمی بودن هزینه انرژی مصرفی بالایی دارند؛ از این رو با وجود نیاز کشور‌های همسایه به این صنعت، به دلیل پایین بودن فناوری و بهره‌برداری داخلی بازراهای صادراتی را از دست داده و به کشور‌های دیگر از جمله ترکیه واگذار کرده‌ایم؛ البته لازم به ذکر است که طبق آخرین آمار از صنایع معدنی، صادرات گچ در سال 97 حدود یک میلیون و 300هزار تن به ارزش مالی تقریبا 24میلیون دلار بوده است.

راهکار‌های ارتقاء سیاست‌های صادراتی

در بین تمام مشکلات گفته شده، صنایع معدنی راهکارهایی از جمله تسهیل انتقال وجه ارز حاصل از صادرات، ارتقاء تقویت سطح همکاری دیپلماتیک با کشور‌های هدف، عملیاتی نمودن بیمه حمل و نقل، ایجاد امکانات مناسب نگه‌داری و تخلیه و بارگیری در پایانه‌های تخصصی، واگذاری زمین و زیرساخت به ذینفعان توسط گمرک و نیز تدوین و طرح رتبه‌بندی شرکت‌های صادراتی توسط سازمان توسعه تجارت و در نهایت تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای اعطای مشوق‌های صادراتی در جهت بهبود و ارتقاء سیاست‌های صادرات گچ پیشنهاد کرده است.

ثبات قیمت گچ طی 4سال گذشته

از طرفی ثبات قیمت گچ و حرکت نکردن آن همپای سایر هزینه‌ها و نرخ ارز نیز مشکل دیگر بازار گچ محسوب می‌شود.

یکی از مسئولان این صنعت در این رابطه اظهار کرده که قیمت گچ با وجود افزایش نرخ ارز و سایر هزینه‌ها حدود 4سالی است که تغییر نکرده و این اتفاق نیز باعث شده تا بنیه این صنعت روز به روز ضعیف‌تر شود.

ابوالفضل اقبالیون، عضو هیات‌مدیره انجمن گچ ایران بر وضعیت بد این صنعت مهر تایید زده و گفته که این صنعت چند سالی است به دلیل بی جانی بازار مسکن از تب و تاب افتاده و وارد رکود شده است، در حالیکه اگر صنعت گچ در کشور رشد کند حداقل حدود 200 تا 300 شغل نیز همراه آن رونق می‌گیرد.

طبق این گزارش، در شرایط پیش رو تولید گچ به روش جاری به‌صرفه نیست، لذا سرمایه‌گذاران این صنعت باید به‌سرعت تغییراتی اساسی بر روی محصولات خود اعمال کنند و از طرف دیگر با توجه به این که رکود اقتصادی در سطوح مختلف گریبان‌گیر صاحبان کسب کار شده دولت باید برای برون‌رفت از این شرایط چاره‌جویی کند.


ارسال نظر

ارسال


 هزینه خرید وام مسکن به زیر ۱۰میلیون برگشت/ قیمت اوراق تسهیلات مسکن با کاهش روبرو شد

هزینه خرید وام مسکن به زیر ۱۰میلیون برگشت/ قیمت اوراق تسهیلات مسکن با کاهش روبرو شد

قیمت اوراق تسهیلات مسکن نسبت به هفته گذشته با افت بیشتر مواجه شده است؛ به طوری که قیمت هر برگ از اوراق تسه حدود ۴۰ هزار تومان معامله می‌شود که با این حساب هزینه وام مسکن به علاوه وام جعاله برای زوج‌های تهرانی به ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

 کاهش ۳۷درصدی قیمت واقعی مسکن

کاهش ۳۷درصدی قیمت واقعی مسکن

با وجود افزایش ۷۷درصدی قیمت اسمی مسکن در شهر تهران، مقایسه رشد قیمت این بخش با تورم عمومی نشان می‌دهد که در حال حاضر قیمت واقعی مسکن با ۳۷.۲درصد رشد منفی مواجه شده است.

 داغ سنگ‌های میلیاردی بر پیشانی تهران

داغ سنگ‌های میلیاردی بر پیشانی تهران

«املاک مارک‌دار» چند سالی است که در بازار املاک به عنوان برچسب تضمین کیفیت و تجمل عمل می‌کند. اما آیا این خانه‌های به اصطلاح «مارک‌دار» همان کیفیت تبلیغ شده را دارند؟

 حمایت مجلس از توقف ساخت برخی پروژه‌های مسکن مهر

حمایت مجلس از توقف ساخت برخی پروژه‌های مسکن مهر

عضو کمیسیون عمران مجلس تصمیم وزارت راه و شهرسازی برای عدم تکمیل پروژه‌های مسکن مهر با پیشرفت فیزیکی زیر ۳۰ درصد را مثبت ارزیابی کرد.

مالیات بر مجموع درآمد، قطعا مسکن را در بر می‌گیرد

مالیات بر مجموع درآمد، قطعا مسکن را در بر می‌گیرد

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه لایحه مالیات بر مجموع درآمد قطعا مسکن را هم در بر می‌گیرد، گفت: تمام تلاش ما این است که تا یکی دو هفته آینده لایحه را جمع بندی و به دولت ارسال کنیم.

قیمت مسکن چقدر کاهش می‌یابد؟

قیمت مسکن چقدر کاهش می‌یابد؟

تصور متقاضیان خرید مسکن این است که چون معاملات مسکن افت ۷۰ درصدی داشته پس قیمتها باید در سراشیبی سقوط قیمت قرار بگیرد اما واقعیت بازار این است که افت قیمت ها تدریجی خواهد بود.

 کسی از سرنوشت مسکن مهر خبر ندارد؟

کسی از سرنوشت مسکن مهر خبر ندارد؟

اگر در دولت یازدهم، اظهار نظر‌های گاه و بیگاه، مسوولان وزارت راه و شهرسازی، مسکن مهر را با حواشی گسترده روبه رو می‌کرد، امروز آنچه در این طرح بیش از دیگر مسائل خود را نشان می‌دهد، سکوت وزارت راه و شهرسازی به عنوان دستگاه متولی، در قبال مسکن مهر است.

 عجـایب شهـری به نام منطقه ۲۲ تهـران

عجـایب شهـری به نام منطقه ۲۲ تهـران

توسعه نامتوازن در منطقه ۲۲تهران با عوارضی همراه بوده است، رشد قیمت مسکن در این منطقه طی سال‌های ۹۲ تا ۹۷، ۱۰۰درصد بیشتر از متوسط شهر تهران بوده و ۳۲درصد مال‌های تهران در این منطقه است. حدود ۳۰۰هزار نفر مسکن خالی در این منطقه وجود داردکه مالکان قصد فروش یا اجاره‌ ندارند.

 ویروسی که با خود گرانی آورد

ویروسی که با خود گرانی آورد

با وجود کاهش نسبی قیمت مسکن در سراسر تهران، فایل‌های نامتعارف هنوز به عنوان ویروس در این بازار خودنمایی می‌کند؛ مالکانی که حدود ۳۰ درصد از فایل‌های عرضه را در اختیار دارند حاضر به کاهش قیمت‌های پیشنهادی نیستند.

 طرح «اقدام ملی» قفل‌گشای بازار مسکن

طرح «اقدام ملی» قفل‌گشای بازار مسکن

طرح ضربتی «اقدام ملی مسکن» آخرین راهکاری است که از سوی وزارت راه‌وشهرسازی برای گشودن قفل مسکن ارائه شده است.

 دستگیری زمین‌خواران ۲۰۰۰میلیاردی

دستگیری زمین‌خواران ۲۰۰۰میلیاردی

فرمانده انتظامی استان البرز از بازداشت اعضای باند زمین‌خواری خبر داد که اقدام به سندسازی و فروش املاک بلاصاحب به ارزش دو هزار میلیارد ریال کرده بودند.

 از وام مسکن اقشار آسیب‌پذیر چه خبر؟

از وام مسکن اقشار آسیب‌پذیر چه خبر؟

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه دولت باید هر چه سریع‌تر به برنامه های خود در حوزه مسکن جامه عمل بپوشاند، گفت: دولت در کنار برنامه ریزی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن در دو سال پایانی، گام هایی در خصوص تسهیلات بانکی برداشته است، امیدواریم هرچه سریع تر دولت به این اقدامات جامه عمل بپوشاند منتهی صرفا انجام این اقدامات کافی نیستند.

 حراج آخر فصل اوراق تسهیلات مسکن

حراج آخر فصل اوراق تسهیلات مسکن

بازار اوراق تسهیلات مسکن در روزهایی که مسکن در رکود به سر می برد، با عدم استقبال از سوی متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن روبه رو شده که این اتفاق، کاهش شدید قیمت ها را در پی داشته است.

قیمت‌های فعلی مسکن دوام نمی‌آورد

قیمت‌های فعلی مسکن دوام نمی‌آورد

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به گزارش بانک مرکزی از افزایش ۱۱.۲ درصدی قیمت خانه در منطقه یک تهران گفت: قیمت‌های فعلی به وِیژه در مناطق اعیان نشین شهر تهران به شدت حبابی است و نمایانگر قیمت واقعی این خانه‌ها نیست. ضمن اینکه اگر سرمایه‌های سرگردان به سمت ساخت خانه برای طبقه متوسط هدایت شوند قیمت‌های فعلی دوام نمی‌آورند.

پیش‌نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شد

پیش‌نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شد

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: متن پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شده است و در لایحه مالیات بر مجموع درآمد گنجانده و تقدیم دولت خواهد شد.

آخرین وضعیت صندوق ودیعه مسکن

آخرین وضعیت صندوق ودیعه مسکن

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه اگر سازوکار تشکیل صندوق برای آخر تابستان بماند، دیگر کارایی نخواهد داشت، گفت:با همکاری نظام بانکی و بازار سرمایه می توان منابع لازم برای صندوق را تجهیز کرد.

قلمروی محدود دولت در بازار مسکن

قلمروی محدود دولت در بازار مسکن

دغدغه‌های مربوط به تأمین مسکن از دو عامل نشأت می‌گیرد. اول آنکه خرید مسکن بزرگ‌ترین معامله‌ای است که قاطبه مردم در طول عمر خود انجام می‌دهند.

تغییر مبنای محاسبه کارمزد بنگاه‌های املاک؟

تغییر مبنای محاسبه کارمزد بنگاه‌های املاک؟

درحالی که براساس ابلاغیه سال ۹۵ وزارت صنعت، معدن و تجارت، کارمزد دریافتی مشاوران املاک برای معاملاتی کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد از دوطرف معامله و برای قراردادهایی با ارزش بالای ۵۰۰ میلیون تومان علاوه بر دریافت نیم درصد، ۲۵ درصد مبلغ معامله هم از طرفین دریافت می‌شود، اما به گفته رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، این کمیسیون در حال بررسی تغییر نحوه دریافت نرخ کارمزد مشاوران املاک از «ثمن» معامله به «متراژ» مسکن است.

سقف‌های لرزان روی سر مستأجران

سقف‌های لرزان روی سر مستأجران

اجاره‌های نجومی و افزایش بی‌رویه قیمت مسکن در اقصی نقاط کشور دغدغه سقف‌های لرزان روی سر مستأجران را به رؤیای خانه‌دار شدن پیوند می‌دهد، پیوندی نامبارک که مولود وضعیت بی‌سامان بازار مسکن است.

گران‌ترین خانه جهان کجاست؟

گران‌ترین خانه جهان کجاست؟

گران‌ترین خانه جهان که در یکی از سواحل فرانسه قرار دارد، به ارزش بیش از ۲۲۰ میلیون دلار، توسط یک فرد ناشناس خریداری شد.