انتظار کاهش بیشتر قیمت مسکن

  • یکشنبه 7 مهر 1398 ساعت 13:3

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

آیا کاهش بهای مسکن درتهران ادامه خواهد یافت؟از روی گزارش جدید بانک مرکزی، کارشناسان براین باورند که«افت قیمت ها» ادامه دارد.
 انتظار کاهش بیشتر قیمت مسکن

به گزارش آگاهان ایده نیوز به نقل از ایران، بر اساس گزارش بانک مرکزی در شهریورماه، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع آپارتمان معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 12.6 میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.8 درصد کاهش و 56.5 درصد افزایش نشان می‌دهد.

کاهش معاملات

در همین ماه تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 2.8 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 15.3 و 73 درصد کاهش نشان می‌دهد.

5 ساله‌های بازار

بر اساس آماری که بانک مرکزی از معاملات مسکن شهر تهران در شهریورماه ارائه کرده است ساختمان‌های تا 5 سال ساخت 40.8 درصد کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. با این حال تعداد فروش آپارتمان‌های تا 5 سال ساخت نسبت به شهریور سال گذشته 3 درصد کاهش را نشان می‌دهد اما در عوض واحدهای 6 تا 15 سال آمار فروش بیشتری نسبت به شهریور سال گذشته دارند.

منطقه 5 پیشرو

از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، در شهریورماه منطقه 5 با 15.4 درصد کل معاملات رکوردار بیشترین فروش واحد مسکونی است. مناطق 2 و 10 در رتبه‌های بعدی بیشترین تعداد معاملات قرار دارند. در واقع 10 منطقه 5، 2، 10، 4، 7، 14، 8، 1، 11 و 3، 72.2 درصد کل معاملات مسکن پایتخت را در اختیار دارند.

یک و 19 رکورددار

در میان مناطق 22 گانه شهر تهران قیمت معامله یک متر آپارتمان در منطقه یک معادل 25 میلیون تومان و همین متراژ آپارتمان در منطقه 19 معادل 5.6 میلیون تومان است که به این ترتیب گران‌ترین و ارزانترین مناطق شهر تهران در معاملات مسکن به منطقه یک و 19 تعلق می‌گیرد.

پر طرفدارها

آنطور که گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد واحدهای با قیمت 7.5 تا 9 میلیون تومان برای هر متر مربع 11.8 درصد کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. در این ماه، توزیع حجم معاملات به‌گونه‌ای بوده است که 56.1 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کم‌تر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران(12.6 میلیون تومان) معامله شده‌اند.

کوچک‌های بازار

همچنین واحدهای مسکونی 50 تا 60 متر معادل 15.7 درصد سهم درکل معاملات مسکن شهر تهران در ماه شهریور را دارد. همچنین واحدهایی که میانگین کل قیمت آنان 300 تا 400.5 میلیون تومان بوده در ماه شهریور بیشترین متقاضی را برای خرید داشته است. سهم واحدهایی با قیمت 300 تا 400.5 میلیون تومان حدود 15.6 درصد کل معاملات را به خود اختصاص داده است.

اوضاع 6 ماهه

بانک مرکزی همچنین آمار مسکن مربوط به 6 ماهه ابتدایی امسال را منتشر کرده است که بر اساس آن تعداد معاملات مسکن در 6 ماه ابتدایی امسال معادل 32.4 هزار واحد مسکونی است. به این ترتیب تعداد معاملات 6 ماهه مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل 56.7 درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین میانگین قیمت 6 ماهه مسکن در شهر تهران معادل 12.7 میلیون تومان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 88.4 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش اجاره بها

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در شهریورماه سال‌جاری حاکی از رشد اجاره بها است که این رشد به ترتیب معادل 31.4 و 29.8 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است.


ارسال نظر

ارسال


 سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

با افزایش قیمت مسکن طی یک سال و نیم اخیر،‌ وام خرید مسکن اثرگذاری خود را برای متقاضیان آن در بازار مسکن از دست داده و این وام در حال خروج تدریجی از سبد تقاضای خانوارهاست.

 مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن در سامانه و همچنین ویرایش اطلاعات تا ۲۳ آذر تمدید شد.

 اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

بررسی گزارش بانک مرکزی طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که متراژ بیش از ۵۰ درصد از واحدهای فروش رفته در پایتخت، کمتر از ۸۰ مترمربع است و پرطرفدارترین متراژهای خریداری شده، کوچک متراژها هستند این درحالی است که همچنان میانگین متراژ ساخت مسکن در کشور بالاتر از ۱۰۰ مترمربع است و سازندگان تمایل بیشتری به ساخت واحدهای مسکونی بزرگ دارند.

 ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران از پایان آذرماه آغاز می‌شود.

 مشکل مسکن در ایران چیست؟

مشکل مسکن در ایران چیست؟

حسین عبده تبریزی، کارشناس مسکن در جلسه‌ای با عنوان «آسیب‌شناسی وضعیت مسکن» در محل موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی به بررسی وضعیت مسکن و ریشه‌های نابسامانی در آن پرداخت.

 تیغ کند نوسازی بافت‌های فرسوده

تیغ کند نوسازی بافت‌های فرسوده

برنامه نوسازی بافت فرسوده کشور که سال ۱۳۸۵ ابلاغ شده و بنا بود در یک دوره ۱۰ ساله به پایان برسد، همچنان در حال اجراست.

 بازار مسکن معکوس زد

بازار مسکن معکوس زد

آمارهای بانک مرکزی از تغییر و تحولات بازار مسکن شهر تهران در مهرماه نشان می‌دهد، با وجود اینکه تعداد معاملات نسبت به شهریور ۲۲ درصد رشد دارد اما رشد معاملات همراه با افزایش قیمت‌ها نبود و قیمت‌ها فقط ۰.۴ درصد رشد داشته است.

 گران‌ترین خانه در تهران متری چند فروخته شد؟

گران‌ترین خانه در تهران متری چند فروخته شد؟

گران‌ترین واحد مسکونی در تهران در بهار امسال به قیمتی برابر با متری ۷۲میلیون و ۱۳۱هزار تومان فروخته شده است.

 پیشنهادات یک نماینده مجلس برای ساماندهی بازار مسکن

پیشنهادات یک نماینده مجلس برای ساماندهی بازار مسکن

یک عضو کمیسیون عمران مجلس یکی از راهکارهای ساماندهی بازار مسکن را وسیع شدن حوزه اخذ مالیات بر سود سرمایه دانست و گفت: از طریق اخذ مالیات بر سرمایه در بخش مسکن، بازارهای مختلف که نقدینگی سرگردان به سوی آنها جذب شده، ساماندهی می‌شوند.

 تحویل مسکن مهر پرند در نیمسال دوم سرعت می‌گیرد

تحویل مسکن مهر پرند در نیمسال دوم سرعت می‌گیرد

نوسانات قیمت در بخش مصالح ساختمانی، کمبود خدمات و زیرساخت‌ها و البته خلف وعده بعضی از متقاضیانی که به قصد سرمایه‌گذاری در پرند اقدام به خرید آپارتمان کرده‌اند از مهم‌ترین مشکلات تحویل واحدها محسوب می‌شود؛ با این حال طبق وعده مدیرعامل عمران پرند، در نیمه دوم سال روند تحویل واحدها سرعت می‌گیرد.

تاثیر طرح ملی مسکن در بازار ملک چیست؟

تاثیر طرح ملی مسکن در بازار ملک چیست؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور گفت: تعداد زیادی از مشاغل با حوزه مسکن در ارتباط هستند و ما برای نجات بازار مسکن از رکود فعلی، محکوم به ساخت و ساز در ابعاد ملی با حضور سازمان های دولتی و بخش خصوصی هستیم.

مشاوران املاک طمعکار نقره‌داغ می‌شوند

مشاوران املاک طمعکار نقره‌داغ می‌شوند

رکود سنگین بازار مسکن به کاهش شدید درآمد بنگاه‌های ملکی دامن زده و برخی از مشاوران را ترغیب کرده است برای جبران هزینه‌های خود، حق کمیسیون بالاتری از مشتری دریافت کنند؛ اقدامی که به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، یک تخلف تمام‌عیار محسوب می‌شود و درصورت ارجاع به بازرسی اتحادیه، عواقب بدی برای بنگاه متخلف به‌دنبال دارد.

بازار اجاره مسکن در چنبره تبلیغات مجازی

بازار اجاره مسکن در چنبره تبلیغات مجازی

آمار و بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که شبکه‌های تبلیغاتی و تارنماهای عرضه مسکن استیجاری، باعث افزایش صوری قیمت مسکن شده‌ و پراکندگی مراکز مشاوره و معامله نیز بازار اجاره مسکن را در ماه‌های اخیر با رکود تورمی مواجه کرده‌ است.

نامه انبوه‌سازان به قوه قضاییه برای رونق بازار مسکن

نامه انبوه‌سازان به قوه قضاییه برای رونق بازار مسکن

کانون سراسری انبوه‌سازان در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواستار تسریع در تصویب طرح اصلاح قانون پیش فروش در جلسه سران سه قوه با هدف رونق بخش تولید شدند.

سامانه ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن تعیین‌تکلیف می‌شود

سامانه ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن تعیین‌تکلیف می‌شود

مصوبات چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی مسکن در ۴۱بند با تاکید بر تکمیل مسکن مهر، آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی و همچنین تعیین تکلیف سامانه ثبت‌نام طرح اقدام ملی که به یک مطالبه مردمی بدل شده است، اعلام شد.

اختلاف ۲۰ میلیونی هر متر مسکن در منطقه ۲

اختلاف ۲۰ میلیونی هر متر مسکن در منطقه ۲

بررسی گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار از تحولات بازار مسکن منطقه ۲ تهران طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که این منطقه همواره در زمره ۳ منطقه پرفروش پایتخت قرار داشته است.

زوج‌های جوان با کمک ستاد بازآفرینی شهری صاحب مسکن می‌شوند

زوج‌های جوان با کمک ستاد بازآفرینی شهری صاحب مسکن می‌شوند

مسئول دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری کشور گفت: زوج‌های جوان و خانه اولی‌ها از طریق سرمایه گذاری در صندوق یکم این ستاد می‌توانند صاحب مسکن شوند.

قیمت خانه‌های ۴۰متری در تهران

قیمت خانه‌های ۴۰متری در تهران

شهریورماه امسال واحدهای کمتر از ۴۰متر مربع با ۷۴درصد رشد قیمت، بالاترین میزان تورم را در بازار مسکن شهر تهران داشته‌اند.