نقره داغ اجاره‌نشین‌ها

  • چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 ساعت 11:59

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

این‌روزها «اجاره نشینی» تبدیل به کابوس ترسناکی شده که بخش عمده درآمد خانواده‌ها را می‌بلعــد! سیر صعودی قیمت مسکن در یکی، دو سال اخیر، رشد معاملات در فضای مجازی، سودجویی مشاوران املاک و دلالان، زیاده خواهی مالکان و افزایش هزینه‌های زندگی، مهم‌ترین دلایل افزایش چشمگیر مبالغ اجاره بهاست.
نقره داغ اجاره‌نشین‌ها

به گزارش آگاهان ایده نیوز به نقل از خراسان، این روزها و در آستانه فصل تمدید و بستن قراردادهای اجاره مسکن، به نظر می‌رسد این افزایش قیمت، کاملا از شکل منطقی خود خارج شده و به سمت و سویی می‌رود که تبدیل به نگرانی بزرگ شهروندان اجاره نشین شده است. برای بررسی این موضوع، در روزهای اخیـر به‌عنوان متقاضی یک واحد اجاره‌ای یکی-دوخوابه بین 80 تا 100 متری، به سراغ مشاوران املاک در مناطق مختلف و متنوع مشهد رفتیم و با ارزیابی مشاهدات، می‌توان به چند نتیجـه مهم رسید: 1. افزایش قیمت مبالغ اجاره‌بها امسال نسبت به پارســال، رشد غیرمنطقی و عجیبی داشته و به‌معنی واقعی کلمه، ظاهرا مالکان بدون در نظر گرفتن چارچوب‌های حرفه‌ای و انسانی، هر قیمتی که دلشان خواسته روی املاک شان گذاشته‌اند و البته از حمایت صاحبان آژانس‌های معاملات ملکی هم برخوردارنــد. 2. دیگر مثل گذشته، قیمت اجاره بهای خانه در نقاط کم‌برخوردار یا به اصطلاح پایین‌شهر، تفاوت چندان و چشمگیری با اجاره بهای خانه در نقاط برخوردار و بالای شهر ندارد؛ این یعنی افرادی که تا امروز در نقاط متوسط و مرکزی شهر، اجاره‌نشین بودند، حالا و با این قیمت‌های نجومی ممکن است از این به بعد از پس پرداخت اجاره برنیایند و مجبور به کوچ به حواشی یا خارج از شهر شوند؛ اتفاقی که می‌تواند هزینه‌های جدی فرهنگی‌اجتماعی روی دست مسئولان مدیریت شهری بگذارد. با این مقدمه، به سراغ مسئولان مدیریت حوزه اجاره‌مسکن رفتیم تا بدانیم با این شرایط بازار، برنامه‌شان برای کنترل شرایط به نفع مردم اجاره‌نشین چیست؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد در گفت‌وگو با خراسان‌رضوی:

سایت دیوار، نقش موثری در متلاطم کردن بازار دارد

«علی مرادزاده» رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد افزایش قیمت افسار گسیخته اجاره‌بها در تمام نقاط شهر مشهد را تایید می‌کند و می‌گوید: «من این افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها را پیش بینی می‌کردم و باتوجه به نزدیک شدن به ایام تمدید و بستن قراردادهای اجاره، از یک ماه گذشته هشدارهایم را به خبرگزاری ها، برای انعکاس اعلام کرده بودم. تازه هنوز هم افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره مسکن، خودش را کامل نشان نداده و بعد از فصل امتحانات، حوالی آخر خرداد و اوایل تیرماه، قیمت‌های جدید سال اعلام و میزان افزایش، حس می‌شود. چنان‌چه همین روند فعلی ادامه داشته باشد و جلوی افزایش اجاره بها با همت مسئولان و مشاوران املاک و خود مردم گرفته نشود، قیمت اجاره تا 70 درصد هم رشد می‌کند. به‌شکل کلی، تا 20 درصد افزایش سالانه اجازه بها، معقــول و استاندارد است. اما بیشتر از این خطرناک است و براساس دیده‌ها و مشاهدات، مطمئنم افزایش بیشتر از این مقــدار برای اقشار ضعیف جامعه، قابل تحمل نیست.»

تعزیرات، باید با متخلفان حوزه اجاره‌مسکن برخورد کند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد ادامه می‌دهد: «از آن جا که پیشتر از این، احساس کردم بحرانی در بازار اجاره بها در راه است، برای چاره‌اندیشی و ارائه راهکار و جلوگیری از این بحران، تقاضای برگزاری یک جلسه اضطراری با «محمدرضا اخوان عبداللهیان، مدیرکل راه و شهرسازی» خراسان رضوی، اعضای شورای شهر و مسئولان سازمان تعزیرات کردم تا بتوانیم به نحوی جلوی سرعت رشد اجاره بهای مسکن را بگیریم منتها هنوز موفق نشدم و نتیجه‌ای نگرفتم. مهم است تعزیرات و مراجع قضایی وارد کار شوند و با نظارت و بازرسی‌های دقیق، به کنترل بازار اجاره بها کمک کنند. هم اکنون وقتی به تعزیرات مراجعه می‌کنیم برای کمک و نظارت، می‌گویند "قانونی برای ورود به این حوزه نداریم و قرارداد اجاره، یک توافق بین مالک و مستاجر است." خب این گونه، مستاجران از سر اجبار تن به اجاره بهای بالا می‌دهند. در واقع این دیگر توافق نیست، زور و اجبار است و باید جلوی این کار گرفته شود.»

مرادزاده، در پاسخ به این سوال که پس نقش رئیس اتحادیه مشاوران املاک برای کنترل این شرایط، چیست و چه حرکتی زدید؟ توضیح می‌دهد: «متاسفانه کار خاصی از دست ما برنمی آید؛ چون نرخ اجاره هر ملک مسکونی را مالک تعیین می‌کند منتها من، همکارانم را توجیه و هوشیار کرده‌ام اگر مالکی، قیمت غیرمنطقی و غیرکارشناسی برای اجاره بها پیشنهاد داد، سفارش اش را قبول نکنند منتها این جوروقت‌ها مالکان برای اجاره ملک با قیمت دلخواهشان، از طریق آگهی در فضای مجازی مثل سایت دیوار اقدام می‌کنند و زمانی که در دیوار، قیمت‌های بالا درج شود ناخودآگاه بازار اجاره بها متلاطم می‌شود. به نظر من، باید کرکره سایت دیوار پایین کشیده شود. به شکل کلی، ما در طول سال با جلسات منظم آموزشی برای اعضای اتحادیه و تاکید بر کنترل قیمت‌ها توسط مشاوران، سعی می‌کنیم همکارانمان نقش جدی و موثری در کنترل قیمت‌ها، طوری که شرایط هم به نفع موجر باشد و هم مستاجر داشته باشند.»

سال گذشته، 5هزارمورد بازرسی از عملکرد مشاوران املاک داشتیم و نظارت‌ها، امسال هم ادامه دارد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد، در پاسخ به این که «مردم معتقدند برخی مشاوران املاک از آن جا که ذینفع‌اند، در افزایش نرخ اجاره بها موثرند چرا که هرچه معامله ارزشمندتر باشد، کمیسیون مفصل‌تری می‌گیرند»، نقش برخی مشاوران املاک در افزایش قیمت‌ها را انکار نمی‌کند و توضیح می‌دهد: «مهم است بدانیم عملکرد مشاوران املاک هم مثل هر صنف و اتحادیه دیگری، تحت نظارت و بازرسی است. مثلا در سال گذشته جدای از بررسی شکایت‌های مردمی، چهار هزار و 900 مورد بازرسی و ثبت پرونده تخلف از مشاوران املاک مشهد داشتیم که رکورد بالاترین میزان بازرسی‌ها در اصناف را زد. ضمن این که کمیسیون قراردادهای اجاره دارای سقف است به این ترتیب که مبلغ کمیسیون براساس هفت روز از مبلغ اجاره تعیین می‌شود تا این که این مبلغ به 800هزار تومان برسد؛ بیش از این، دریافت هر مبلغی از موجر و مستاجر خلاف قانون بوده مگر این که به صورت توافقی باشد و ما به مردم توصیه می‌کنیم هرگز بیش از این، توافق نکنند.»

مدیرکل تعزیرات: فقط در صورت شکایت افراد، می‌توانیم به حوزه قراردادهای اجاره ورود کنیم

در ادامه گفت وگو به سراغ «حمیدرضا کریم»، مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی می‌رویم تا برنامه و عملکرد این سازمان برای کمک به کنترل بازار اجاره‌بها را جویا شویم که می‌گوید: «در زمینه بازار اجاره بها، دو نکته مطرح است؛ یکی قیمت اجاره و درصد افزایش آن و دیگری، کمیسیون قراردادها. درباره مبالغ اجاره املاک، تعزیرات حکومتی به دلیل توافق میان موجر و مستاجر و پیش بینی نشدن هیچ سقفی برای آن، امکان هیچ نظارت و پیگیری خاصی ندارد اما در خصوص کمیسیون‌ها و تخلفات صنفی مشاوران املاک که می‌تواند به افزایش قیمت‌ها در حوزه اجاره مسکن منجر شود، امکان نظارت و پیگیری هست و در صورت شکایت افراد، می‌توان پیگیری کرد.»


ارسال نظر

ارسال


قیمت‌های فعلی مسکن دوام نمی‌آورد

قیمت‌های فعلی مسکن دوام نمی‌آورد

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به گزارش بانک مرکزی از افزایش ۱۱.۲ درصدی قیمت خانه در منطقه یک تهران گفت: قیمت‌های فعلی به وِیژه در مناطق اعیان نشین شهر تهران به شدت حبابی است و نمایانگر قیمت واقعی این خانه‌ها نیست. ضمن اینکه اگر سرمایه‌های سرگردان به سمت ساخت خانه برای طبقه متوسط هدایت شوند قیمت‌های فعلی دوام نمی‌آورند.

پیش‌نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شد

پیش‌نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شد

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: متن پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شده است و در لایحه مالیات بر مجموع درآمد گنجانده و تقدیم دولت خواهد شد.

آخرین وضعیت صندوق ودیعه مسکن

آخرین وضعیت صندوق ودیعه مسکن

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه اگر سازوکار تشکیل صندوق برای آخر تابستان بماند، دیگر کارایی نخواهد داشت، گفت:با همکاری نظام بانکی و بازار سرمایه می توان منابع لازم برای صندوق را تجهیز کرد.

قلمروی محدود دولت در بازار مسکن

قلمروی محدود دولت در بازار مسکن

دغدغه‌های مربوط به تأمین مسکن از دو عامل نشأت می‌گیرد. اول آنکه خرید مسکن بزرگ‌ترین معامله‌ای است که قاطبه مردم در طول عمر خود انجام می‌دهند.

تغییر مبنای محاسبه کارمزد بنگاه‌های املاک؟

تغییر مبنای محاسبه کارمزد بنگاه‌های املاک؟

درحالی که براساس ابلاغیه سال ۹۵ وزارت صنعت، معدن و تجارت، کارمزد دریافتی مشاوران املاک برای معاملاتی کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد از دوطرف معامله و برای قراردادهایی با ارزش بالای ۵۰۰ میلیون تومان علاوه بر دریافت نیم درصد، ۲۵ درصد مبلغ معامله هم از طرفین دریافت می‌شود، اما به گفته رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، این کمیسیون در حال بررسی تغییر نحوه دریافت نرخ کارمزد مشاوران املاک از «ثمن» معامله به «متراژ» مسکن است.

سقف‌های لرزان روی سر مستأجران

سقف‌های لرزان روی سر مستأجران

اجاره‌های نجومی و افزایش بی‌رویه قیمت مسکن در اقصی نقاط کشور دغدغه سقف‌های لرزان روی سر مستأجران را به رؤیای خانه‌دار شدن پیوند می‌دهد، پیوندی نامبارک که مولود وضعیت بی‌سامان بازار مسکن است.

گران‌ترین خانه جهان کجاست؟

گران‌ترین خانه جهان کجاست؟

گران‌ترین خانه جهان که در یکی از سواحل فرانسه قرار دارد، به ارزش بیش از ۲۲۰ میلیون دلار، توسط یک فرد ناشناس خریداری شد.

عواملی که در افزایش قیمت مسکن دست به دست هم داده‌اند

عواملی که در افزایش قیمت مسکن دست به دست هم داده‌اند

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی انبوه سازان خراسان رضوی گفت: سازندگان معتقدند اگر افزایش قیمتی در اقلام مورد نیاز ساختمان قرار است اعمال شود ابتدا باید در سازمان‌های مربوطه بررسی و در نهایت ابلاغ عمومی شود تا مصرف کنندگان دچار ابهام نشوند.

کاهش معاملات قیمت مسکن را اندکی تعدیل کرد/ تفاوت تقاضای سرمایه‌ای و مصرفی در بازار مسکن

کاهش معاملات قیمت مسکن را اندکی تعدیل کرد/ تفاوت تقاضای سرمایه‌ای و مصرفی در بازار مسکن

اگرچه قیمت مسکن در برخی مناطق تهران اندکی کاهش یافته اما این کاهش قیمت ناشی از افزایش عرضه نیست؛ بلکه ناشی از کاهش معاملات بدلیل افت شدید قدرت خرید خانوارهاست.

ساخت مشارکتی ۱۴۵ پروژه مسکونی با سرمایه‌گذاری انبوه‌سازان

ساخت مشارکتی ۱۴۵ پروژه مسکونی با سرمایه‌گذاری انبوه‌سازان

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از فراخوان شناسایی انبوه‌سازان برای ساخت ۱۴۵ پروژه مشارکتی ساخت واحدهای مسکونی با سرمایه گذاری بخش خصوصی خبر داد.

ایرانی‌ها چقدر خانه در ترکیه خریدند؟

ایرانی‌ها چقدر خانه در ترکیه خریدند؟

حدود چهار درصد کل خانه‌های فروخته شده ترکیه در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ توسط اتباع خارجی خریداری شده است.

رکوردشکنی قیمت مسکن در دولت دوازدهم

رکوردشکنی قیمت مسکن در دولت دوازدهم

بررسی آمار رسمی حاکی از آن است که قیمت مسکن در دولت دوم روحانی رکورد افزایش قیمت را شکسته است؛‌ طی دو سال اخیر قیمت مسکن در مقایسه با سال ۹۲ بالغ بر۲۲۶ درصد رشد داشته است.

بازار مسکن آماده رکود چهار ساله

بازار مسکن آماده رکود چهار ساله

یک کارشناس مسکن گفت: سیگنال‌های بازار مسکن با توجه به سیکل‌های قبلی، نشان‌دهنده ورود به دوره رکود چهار تا پنج ساله است.

ساخت ۲ میلیون مسکن ۶۰ تا ۸۰ متری در ۴ سال

ساخت ۲ میلیون مسکن ۶۰ تا ۸۰ متری در ۴ سال

آیین نامه اجرایی ساخت مسکن کوچک توسط شهرداری و وزارت مسکن در حال تدوین است که ساخت این واحدها‌ به منظور تأمین مسکن دهک‌های پایین جامعه است.

چند میلیون مستاجر داریم؟

چند میلیون مستاجر داریم؟

رکود ۶۵ ماهه بخش ساختمان طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ به فشار تقاضا در این بخش منجر شد و نهایتا با جهش نرخ ارز در پایان سال ۱۳۹۶ بحران قیمت در بخش مسکن رخ داد.

مسکن روی گسل تأمین مالی

مسکن روی گسل تأمین مالی

مردم به دنبال راهکاری هستند تا از دیوار بلند قدرت خرید برای مسکن عبور کنند. چیزی که قیمت های کنونی مسکن، وضعیت قدرت خرید مردم، و از همه مهم تر نحوه مداخله دولت برای توانمندسازی مردم، اصلاً با آن نمی خواند.

وام مسکن را به مصالح ساختمانی بدهیم

وام مسکن را به مصالح ساختمانی بدهیم

یک کارشناس حوزه کار معتقد است کارگران زمانی می‌توانند صاحبخانه شوند که به جای ارزش افزوده زمین تنها هزینه آماده سازی زمین را بپردازند. او تاکید کرد که وام‌های مسکن باید به جای فرد به ساخت و ساز و مصالح ساختمانی داده شود.

خواب تابستانی بازار مسکن تهران

خواب تابستانی بازار مسکن تهران

کسادی بازار به داد قیمت مسکن رسید. طبق آمارها میزان خرید و فروش مسکن ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده و این مسیر به بازار خرید و اجاره کمک کرد تا قیمت به سیر صعودی خود ادامه ندهد و حتی متوقف شود، هر چند که در ۵ منطقه تهران نرخ مسکن کاهشی شده است.

شیفت اجباری خانه‌اولی‌ها به سمت مسکن مهر

شیفت اجباری خانه‌اولی‌ها به سمت مسکن مهر

کاهش قدرت پوشش‌دهی سقف وام ۱۶۰میلیون تومانی صندوق تسهیلات مسکن یکم برای خرید خانه در تهران، متقاضیان را به اولویت‌های بعدی از جمله مسکن مهر سوق داد.

آثار جهش قیمت مسکن بر نابرابری درآمد

آثار جهش قیمت مسکن بر نابرابری درآمد

افزایش شدید قیمت زمین و مسکن، توزیع درآمد را به نفع صاحبان مستغلات تغییر داده است و موجب افزایش نابرابری در ثروت و درآمد چه در درون نسل کنونی و چه بین نسل کنونی و نسل آینده از یک سو و کاهش عمر مفید ساختمانها شده است.