نقره داغ اجاره‌نشین‌ها

  • چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 ساعت 11:59

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

این‌روزها «اجاره نشینی» تبدیل به کابوس ترسناکی شده که بخش عمده درآمد خانواده‌ها را می‌بلعــد! سیر صعودی قیمت مسکن در یکی، دو سال اخیر، رشد معاملات در فضای مجازی، سودجویی مشاوران املاک و دلالان، زیاده خواهی مالکان و افزایش هزینه‌های زندگی، مهم‌ترین دلایل افزایش چشمگیر مبالغ اجاره بهاست.
نقره داغ اجاره‌نشین‌ها

به گزارش آگاهان ایده نیوز به نقل از خراسان، این روزها و در آستانه فصل تمدید و بستن قراردادهای اجاره مسکن، به نظر می‌رسد این افزایش قیمت، کاملا از شکل منطقی خود خارج شده و به سمت و سویی می‌رود که تبدیل به نگرانی بزرگ شهروندان اجاره نشین شده است. برای بررسی این موضوع، در روزهای اخیـر به‌عنوان متقاضی یک واحد اجاره‌ای یکی-دوخوابه بین 80 تا 100 متری، به سراغ مشاوران املاک در مناطق مختلف و متنوع مشهد رفتیم و با ارزیابی مشاهدات، می‌توان به چند نتیجـه مهم رسید: 1. افزایش قیمت مبالغ اجاره‌بها امسال نسبت به پارســال، رشد غیرمنطقی و عجیبی داشته و به‌معنی واقعی کلمه، ظاهرا مالکان بدون در نظر گرفتن چارچوب‌های حرفه‌ای و انسانی، هر قیمتی که دلشان خواسته روی املاک شان گذاشته‌اند و البته از حمایت صاحبان آژانس‌های معاملات ملکی هم برخوردارنــد. 2. دیگر مثل گذشته، قیمت اجاره بهای خانه در نقاط کم‌برخوردار یا به اصطلاح پایین‌شهر، تفاوت چندان و چشمگیری با اجاره بهای خانه در نقاط برخوردار و بالای شهر ندارد؛ این یعنی افرادی که تا امروز در نقاط متوسط و مرکزی شهر، اجاره‌نشین بودند، حالا و با این قیمت‌های نجومی ممکن است از این به بعد از پس پرداخت اجاره برنیایند و مجبور به کوچ به حواشی یا خارج از شهر شوند؛ اتفاقی که می‌تواند هزینه‌های جدی فرهنگی‌اجتماعی روی دست مسئولان مدیریت شهری بگذارد. با این مقدمه، به سراغ مسئولان مدیریت حوزه اجاره‌مسکن رفتیم تا بدانیم با این شرایط بازار، برنامه‌شان برای کنترل شرایط به نفع مردم اجاره‌نشین چیست؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد در گفت‌وگو با خراسان‌رضوی:

سایت دیوار، نقش موثری در متلاطم کردن بازار دارد

«علی مرادزاده» رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد افزایش قیمت افسار گسیخته اجاره‌بها در تمام نقاط شهر مشهد را تایید می‌کند و می‌گوید: «من این افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها را پیش بینی می‌کردم و باتوجه به نزدیک شدن به ایام تمدید و بستن قراردادهای اجاره، از یک ماه گذشته هشدارهایم را به خبرگزاری ها، برای انعکاس اعلام کرده بودم. تازه هنوز هم افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره مسکن، خودش را کامل نشان نداده و بعد از فصل امتحانات، حوالی آخر خرداد و اوایل تیرماه، قیمت‌های جدید سال اعلام و میزان افزایش، حس می‌شود. چنان‌چه همین روند فعلی ادامه داشته باشد و جلوی افزایش اجاره بها با همت مسئولان و مشاوران املاک و خود مردم گرفته نشود، قیمت اجاره تا 70 درصد هم رشد می‌کند. به‌شکل کلی، تا 20 درصد افزایش سالانه اجازه بها، معقــول و استاندارد است. اما بیشتر از این خطرناک است و براساس دیده‌ها و مشاهدات، مطمئنم افزایش بیشتر از این مقــدار برای اقشار ضعیف جامعه، قابل تحمل نیست.»

تعزیرات، باید با متخلفان حوزه اجاره‌مسکن برخورد کند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد ادامه می‌دهد: «از آن جا که پیشتر از این، احساس کردم بحرانی در بازار اجاره بها در راه است، برای چاره‌اندیشی و ارائه راهکار و جلوگیری از این بحران، تقاضای برگزاری یک جلسه اضطراری با «محمدرضا اخوان عبداللهیان، مدیرکل راه و شهرسازی» خراسان رضوی، اعضای شورای شهر و مسئولان سازمان تعزیرات کردم تا بتوانیم به نحوی جلوی سرعت رشد اجاره بهای مسکن را بگیریم منتها هنوز موفق نشدم و نتیجه‌ای نگرفتم. مهم است تعزیرات و مراجع قضایی وارد کار شوند و با نظارت و بازرسی‌های دقیق، به کنترل بازار اجاره بها کمک کنند. هم اکنون وقتی به تعزیرات مراجعه می‌کنیم برای کمک و نظارت، می‌گویند "قانونی برای ورود به این حوزه نداریم و قرارداد اجاره، یک توافق بین مالک و مستاجر است." خب این گونه، مستاجران از سر اجبار تن به اجاره بهای بالا می‌دهند. در واقع این دیگر توافق نیست، زور و اجبار است و باید جلوی این کار گرفته شود.»

مرادزاده، در پاسخ به این سوال که پس نقش رئیس اتحادیه مشاوران املاک برای کنترل این شرایط، چیست و چه حرکتی زدید؟ توضیح می‌دهد: «متاسفانه کار خاصی از دست ما برنمی آید؛ چون نرخ اجاره هر ملک مسکونی را مالک تعیین می‌کند منتها من، همکارانم را توجیه و هوشیار کرده‌ام اگر مالکی، قیمت غیرمنطقی و غیرکارشناسی برای اجاره بها پیشنهاد داد، سفارش اش را قبول نکنند منتها این جوروقت‌ها مالکان برای اجاره ملک با قیمت دلخواهشان، از طریق آگهی در فضای مجازی مثل سایت دیوار اقدام می‌کنند و زمانی که در دیوار، قیمت‌های بالا درج شود ناخودآگاه بازار اجاره بها متلاطم می‌شود. به نظر من، باید کرکره سایت دیوار پایین کشیده شود. به شکل کلی، ما در طول سال با جلسات منظم آموزشی برای اعضای اتحادیه و تاکید بر کنترل قیمت‌ها توسط مشاوران، سعی می‌کنیم همکارانمان نقش جدی و موثری در کنترل قیمت‌ها، طوری که شرایط هم به نفع موجر باشد و هم مستاجر داشته باشند.»

سال گذشته، 5هزارمورد بازرسی از عملکرد مشاوران املاک داشتیم و نظارت‌ها، امسال هم ادامه دارد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد، در پاسخ به این که «مردم معتقدند برخی مشاوران املاک از آن جا که ذینفع‌اند، در افزایش نرخ اجاره بها موثرند چرا که هرچه معامله ارزشمندتر باشد، کمیسیون مفصل‌تری می‌گیرند»، نقش برخی مشاوران املاک در افزایش قیمت‌ها را انکار نمی‌کند و توضیح می‌دهد: «مهم است بدانیم عملکرد مشاوران املاک هم مثل هر صنف و اتحادیه دیگری، تحت نظارت و بازرسی است. مثلا در سال گذشته جدای از بررسی شکایت‌های مردمی، چهار هزار و 900 مورد بازرسی و ثبت پرونده تخلف از مشاوران املاک مشهد داشتیم که رکورد بالاترین میزان بازرسی‌ها در اصناف را زد. ضمن این که کمیسیون قراردادهای اجاره دارای سقف است به این ترتیب که مبلغ کمیسیون براساس هفت روز از مبلغ اجاره تعیین می‌شود تا این که این مبلغ به 800هزار تومان برسد؛ بیش از این، دریافت هر مبلغی از موجر و مستاجر خلاف قانون بوده مگر این که به صورت توافقی باشد و ما به مردم توصیه می‌کنیم هرگز بیش از این، توافق نکنند.»

مدیرکل تعزیرات: فقط در صورت شکایت افراد، می‌توانیم به حوزه قراردادهای اجاره ورود کنیم

در ادامه گفت وگو به سراغ «حمیدرضا کریم»، مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی می‌رویم تا برنامه و عملکرد این سازمان برای کمک به کنترل بازار اجاره‌بها را جویا شویم که می‌گوید: «در زمینه بازار اجاره بها، دو نکته مطرح است؛ یکی قیمت اجاره و درصد افزایش آن و دیگری، کمیسیون قراردادها. درباره مبالغ اجاره املاک، تعزیرات حکومتی به دلیل توافق میان موجر و مستاجر و پیش بینی نشدن هیچ سقفی برای آن، امکان هیچ نظارت و پیگیری خاصی ندارد اما در خصوص کمیسیون‌ها و تخلفات صنفی مشاوران املاک که می‌تواند به افزایش قیمت‌ها در حوزه اجاره مسکن منجر شود، امکان نظارت و پیگیری هست و در صورت شکایت افراد، می‌توان پیگیری کرد.»


ارسال نظر

ارسال


بازار مسکن؛ تونل وحشت!

بازار مسکن؛ تونل وحشت!

مسکن این روزها به یک دغدغه برای همه دهک‌های درآمدی کشور تبدیل شده است، به‌طوری که براساس آنچه در گزارش بانک مرکزی ایران آمده، طی یک‌سال اخیر قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران نزدیک به ۱۰۴ درصد رشد کرده است.

مشوق‌های جدید برای سازندگان در بافت‌های فرسوده

مشوق‌های جدید برای سازندگان در بافت‌های فرسوده

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از بسته‌های تشویقی جدید برای تسریع نوسازی بافت‌های فرسوده خبر داد.

قیمت مسکن دوباره از آگهی‌ها حذف شد

قیمت مسکن دوباره از آگهی‌ها حذف شد

پس از چند روز که قیمت مسکن در آگهی سایت‌های اینترنتی درج شد، مجدداً سایت‌ها اقدام به حذف قیمت کردند و آگهی‌ها با عنوان توافقی منتشر می‌شود.

کیفیت ساخت و ساز هنوز به نمره قبولی نرسیده است

کیفیت ساخت و ساز هنوز به نمره قبولی نرسیده است

رئیس انجمن مهندسی سازه ایران با تاکید بر این‌که کیفیت ساخت و ساز در ایران وضعیت اسف‌بار ندارد، اما هنوز به نمره قبولی نرسیده است، گفت: مسئولیت ساخت و ساز کشور برعهده وزارت راه و شهرسازی است.

افزایش شکاف طبقاتی با افزایش سقف وام مسکن/ منابع بانکی توان افزایش وام مسکن را ندارند

افزایش شکاف طبقاتی با افزایش سقف وام مسکن/ منابع بانکی توان افزایش وام مسکن را ندارند

کارشناسان معتقدند پرداخت تسهیلات مسکن به تناسب درآمد خانوارها و قدرت بازپرداخت آنها، جز تشدید شکاف طبقاتی میان اقشار مختلف جامعه نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

نرخ مالیات بر عایدی سرمایه در دنیا چقدر است؟

نرخ مالیات بر عایدی سرمایه در دنیا چقدر است؟

تجربه اجرای مالیات بر عایدی سرمایه در کشورهای OECD نشان می‌دهد نرخ مالیات ۴۲ تا صفر درصدی برای تنظیم بازار دارایی‌ها و کاهش سوداگری وضع شده است.

ثبات قیمت اقلام ساختمانی ترمز مسکن را می‌کشد

ثبات قیمت اقلام ساختمانی ترمز مسکن را می‌کشد

عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان گفت: اگر در قیمت‌ اقلام ساختمانی ثبات ایجاد شود، یقینا افزایش قیمت آنچنانی در حوزه مسکن رخ نمی‌دهد؛ اگر اقلام ساختمانی تنها مقدار ناچیزی نوسان داشته باشد، به تبع آن قیمت ساختمان نمی‌تواند بی‌رویه بالا رود.

نقش دلالان در افزایش قیمت مسکن

نقش دلالان در افزایش قیمت مسکن

دولت برای بستن دست دلالان بازار مسکن توجه ویژه ای را به تجارت و تبلیغات الکترونیک این حوزه معطوف داشته است. با این حال، این رسوخ فرهنگ دلالی در جامعه اقتصادی است که باید با آن برخورد کرد.

قیمت‌گذاری مسکن سامان می‌گیرد

قیمت‌گذاری مسکن سامان می‌گیرد

ساماندهی بازار آشفته خودرو و مسکن چند وقتی است که در دستور کار تمام دستگاه‌ها و نهادهای ذی ‌ربط قرار گرفته است. از وزارت صنعت گرفته که تزریق خودرو به بازار را بر عهده دارد تا دادستانی که اخیرا با تحت نظر قراردادن فعالیت دلالان سعی در آرام‌کردن بازار دارد.

اخذ مالیات تصاعدی از موجرانی که سقف اجاره بها را رعایت نکنند

اخذ مالیات تصاعدی از موجرانی که سقف اجاره بها را رعایت نکنند

وزیر راه و شهرسازی گفت: اصلاحیه ای را با مجلس شورای اسلامی پیگیری می کنیم که در صورت تصویب چنانچه سقف اجاره بهای مسکن رعایت شود مشمول معافیت مالیاتی شود در غیر این صورت اخذ مالیات به صورت تصاعدی افزایش می یاب

اعضای ‌کمیسیون عمران مجلس در واکنش به اوضاع وخیم بازار مسکن به ‌رئیس جمهور نامه نوشتند

اعضای ‌کمیسیون عمران مجلس در واکنش به اوضاع وخیم بازار مسکن به ‌رئیس جمهور نامه نوشتند

عضو کمیسیون عمران مجلس از ارسال نامه این کمیسیون به دولت در باب لزوم ساماندهی بازار مسکن خبر داد و گفت:‌ بسیاری از اقشار مختلف جامعه در شرایط فعلی قادر به تهیه مسکن و سرپناه نیستند.

هزینه وام مسکن چقدر می‌شود؟

هزینه وام مسکن چقدر می‌شود؟

قیمت هر برگ از تسهیلات مسکن در حال حاضر حدود ۵۰ هزار تومان معامله می‌شود، با این حساب زوج‌ها با توجه به این‌که در کجای ایران زندگی می‌کنند و چقدر وام مسکن به آن‌ها تعلق می‌گیرد، از ۶ میلیون تا ۱۰ میلیون باید هزینه وام کنند. علاوه بر این در صورت اخذ وام جعاله باید ۲ میلیون تومان نیز بابت هزینه این وام بپردازند.

وام نوسازی مسکن روستایی ۴۰ میلیون تومان شد/افزایش وام اشتغال

وام نوسازی مسکن روستایی ۴۰ میلیون تومان شد/افزایش وام اشتغال

شورای پول و اعتبار افزایش «تسهیلات نوسازی و بهسازی مسکن روستایی» و «تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغالزایی» را تصویب کرد.

جزییات تازه از شروط دادستانی برای درج نرخ مسکن در سایت‌ها

جزییات تازه از شروط دادستانی برای درج نرخ مسکن در سایت‌ها

مدیر یک اپلیکیشن موبایلی انتشار آگهی فروش مسکن گفت: قرار است سایت های پربیننده و اثرگذار در بازار مسکن با استفاده از بانک اطلاعات املاک وزارت راه و شهرسازی، اقدام به انتشار قیمت‌ها کنند.

مسکن تابع شرایط عمومی بازار اقتصادی است

مسکن تابع شرایط عمومی بازار اقتصادی است

وزیر راه و شهرسازی گفت: مسکن تابع شرایط عمومی بازار اقتصادی است. کار مهمی که انجام می‌دهیم عرضه زمین، ارائه مشوق‌ها و تسهیلات برای سازندگان است تا مردم صاحب خانه شوند.

مالکان با مستأجران خوش حساب تمدید می‌کنند

مالکان با مستأجران خوش حساب تمدید می‌کنند

مشاوران مسکن در تهران می‌گویند با وجود افزایش معنادار قیمت مسکن، اما مالکان(موجران) واحدهای مسکونی ترجیح می‌دهند که با مستأجران خوش حساب به‌صورت خودکار برای یک سال دیگر با نرخی کمتر قرارداد اجاره را تمدید کنند، چرا که کاهش درآمد مستأجران و افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها، ریسک اجاره واحدها به افراد بد حساب را افزایش داده است.

نقره داغ اجاره‌نشین‌ها

نقره داغ اجاره‌نشین‌ها

این‌روزها «اجاره نشینی» تبدیل به کابوس ترسناکی شده که بخش عمده درآمد خانواده‌ها را می‌بلعــد! سیر صعودی قیمت مسکن در یکی، دو سال اخیر، رشد معاملات در فضای مجازی، سودجویی مشاوران املاک و دلالان، زیاده خواهی مالکان و افزایش هزینه‌های زندگی، مهم‌ترین دلایل افزایش چشمگیر مبالغ اجاره بهاست.

دولت برای مهار قیمت مسکن چه کرد؟

دولت برای مهار قیمت مسکن چه کرد؟

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حرف مستاجران درست بوده و در حق آن‌ها ظلم شده است گفت:وزارت راه و شهرسازی به عنوان بخشی از دولت وظیفه دارد که عرضه و تقاضای مسکن را در بازار متعادل کند.

رشد بی‌سروصدای اجاره خانه در تهران

رشد بی‌سروصدای اجاره خانه در تهران

واسطه‌های ملکی از افزایش ۱۰ تا ۴۰ درصدی نرخ‌های پیشنهادی اجاره در اردیبهشت ماه خبر می‌دهند؛ گزارش‌های میدانی هم گویای آن است که عدم تناسب نرخ اجاره با درآمد مستاجرها، این اقشار را اجبارا به اولویت‌های بعدی سوق داده است.

شرایط دستورالعمل جدید ثبت قیمت املاک در سایت‌ها

شرایط دستورالعمل جدید ثبت قیمت املاک در سایت‌ها

راه‌حل جدید دادستانی و اتحادیه‌های کسب‌وکارهای اینترنتی و مشاوران املاک برای قیمت‌گذاری ملک در بازار مجازی اگرچه از نرخ‌های نجومی و تلاطم قیمت‌ها جلوگیری می‌کند اما به دلیل مشکلاتی مانند بازه قیمتی بزرگ در حد بیش از ۱۰ میلیون تومان روی هر متر، برای قیمت‌گذاری واقعی کافی نیست.