مشاوران املاک طمعکار نقره‌داغ می‌شوند

  • پنجشنبه 25 مهر 1398 ساعت 14:52

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

رکود سنگین بازار مسکن به کاهش شدید درآمد بنگاه‌های ملکی دامن زده و برخی از مشاوران را ترغیب کرده است برای جبران هزینه‌های خود، حق کمیسیون بالاتری از مشتری دریافت کنند؛ اقدامی که به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، یک تخلف تمام‌عیار محسوب می‌شود و درصورت ارجاع به بازرسی اتحادیه، عواقب بدی برای بنگاه متخلف به‌دنبال دارد.
مشاوران املاک طمعکار نقره‌داغ می‌شوند

به گزارش آگاهان ایده نیوز به نقل از همشهری، افت چشمگیر تعداد معاملات خریدوفروش در بازار مسکن و کاهش 15درصدی انعقاد قرارداد اجاره مسکونی، کسب‌وکار صنف مشاوران املاک را کساد کرده تا جایی که برخی واحدهای صنفی حتی معادل هزینه‌های جاری خود نیز کاسب نیستند و در این میان برخی بنگاه‌داران به‌دنبال دریافت حق کمیسیون بالاتر از مشتریان هستند.

حق کمیسیون مصوب چقدر است؟

در کسادی بازار مسکن، برخی از بنگاه‌های ملکی، به‌ویژه آنهایی که محل کسب‌شان اجاره‌ای بوده، از ادامه فعالیت منصرف شده‌اند؛ اما برخی ترجیح داده‌اند هزینه خود را از جیب مشتریان تأمین کنند و برای همین حق کمیسیون معاملات را به‌دلخواه افزایش داده‌اند. به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، باوجود اینکه این اتحادیه پیگیر افزایش حق کمیسیون بوده اما هنوز هیچ تغییری ایجاد نشده و هیچ‌کدام از واحدهای صنفی حق ندارند رقمی بالاتر از حق کمیسیون مصوب دریافت کنند. مصطفی‌ قلی‌خسروی به نرخ مصوب حق کمیسیون در صنف مشاوران املاک تهران اشاره می‌کند و می‌گوید: فعلاً حق کمیسیون مشاوران املاک در قراردادهای اجاره، دریافت یک‌چهارم اجاره‌بهای یک‌ماه از هر طرف قرارداد به‌اضافه 9درصد مالیات ارزش‌افزوده است و در معاملات خرید و فروش نیز باید تا مبلغ 500میلیون ارزش معامله 0.5درصد و برای ارقام بالاتر از 500میلیون تومان 0.25درصد ارزش معامله به‌اضافه 9درصد مالیات ارزش افزوده از هر طرف دریافت کنند. به گفته او طبق قانون، مشاوران املاک موظف هستند همه قراردادهای منعقد شده در بازار مسکن را در سامانه املاک و مستغلات ثبت کرده و کد رهگیری بگیرند.

کاسبان سر گردنه

گزارش‌های میدانی از دفاتر مشاور املاک و تماس‌های تلفنی مخاطبان حاکی است برخی دفاتر مشاور املاک حق کمیسیون خود را 30درصد بالاتر از نرخ مصوب اعلام می‌کنند و به‌هیچ‌وجه از مواضع خود عقب‌نشینی نمی‌کنند. مشاور یکی از بنگاه‌های املاک در محدوده خیابان دکتر شریعتی، حق کمیسیون خود از قرارداد اجاره را یک‌سوم مبلغ اجاره یک‌ ماه از هر طرف اعلام می‌کند و می‌گوید: نرخ مصوب اتحادیه صرفه ندارد و مشاوران املاک راسا تصمیم گرفته‌اند نرخ‌ها را بالا ببرند. این مسئله‌ای است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک به‌کلی با آن مخالفت می‌کند و از مشتریان این بنگاه‌ها می‌خواهد درصورت امکان بابت پول پرداختی از مشاور املاک رسید بگیرند و مراتب را حضوراً به بازرسی اتحادیه اطلاع دهند. خسروی می‌گوید: درصورتی‌که یک مشاور املاک حق کمیسیون را بالاتر از نرخ مصوب محاسبه و از مشتری دریافت کند و این تخلف به اطلاع بازرسی اتحادیه برسد، دفتر متخلف باید 4برابر رقم اضافی را به تعزیرات بپردازد و پول مشتری را نیز برگرداند. ضمن اینکه درصورت تکرار این تخلف، دفتر مشاور املاک با اخطار و حتی لغو جواز مواجه خواهد شد.

تخلف در تبانی با صاحب‌خانه

یکی از دلایلی که باعث می‌شود برخی مشاوران املاک حق کمیسیون بالاتر از مشتریان خود دریافت کنند این است که آنها برای جذب واحدهای فروشی یا اجاره‌ای با صاحب‌ملک تبانی می‌کنند درصورت انعقاد قرارداد حق کمیسیون کمتری بپردازد. یکی از مشاوران املاک  ضمن تأیید این مسئله می‌گوید: کسب‌وکار صنف مشاوران املاک به‌شدت کساد شده و به‌تبع این کسادی، کلاهبرداری و تخلف بیشتر شده زیرا دخل‌وخرج بنگاه‌ها با هم جور نیست و برخی با شیوه‌های غلط به‌دنبال جور کردن آن هستند. آمارها نیز این اظهارنظر را تأیید می‌کند. طبق آمارهای رسمی بازار مسکن، در شهریور امسال در کل شهر تهران فقط 2787قرارداد خریدوفروش مسکن امضا شده درحالی‌که تعداد بنگاه‌های مشاور املاک دارای مجوز در شهر تهران به 12هزار واحد صنفی می‌رسد. بر این اساس در بهترین حالت هر 4بنگاه در شهریورماه توانسته‌اند یک قرارداد امضا کنند. با احتساب اینکه میانگین ارزش واحدهای مسکونی معامله‌شده در شهریورماه 900میلیون تومان بوده، طبق نرخ مصوب اتحادیه مشاوران املاک به‌طور میانگین به ازای هر قرارداد حدود 7میلیون تومان حق کمیسیون دریافت شده که در بهترین حالت سهم هر بنگاه فقط یک‌میلیون و 750هزار تومان خواهد بود. چنانچه هر بنگاه مشاور املاک بتواند معادل همین درآمد را در بازار اجاره نیز کسب کند، بازهم درآمد ماهانه آن کمتر از 4میلیون خواهد بود. در این وضعیت برخی از مشاوران املاک به‌دنبال پر کردن شکاف میان درآمد و هزینه از جیب مشتریان هستند که البته اگر با شکایت مشتریان همراه شود، آنها را نقره‌داغ خواهد کرد.

   قراردادهای سه‌برگی ممنوع است

یکی دیگر از تخلفاتی که باوجود همه سختگیری‌ها، همچنان در صنف مشاوران املاک تکرار می‌شود، استفاده از نسخه‌های سه برگی قرارداد مسکن در قطع A3است که از سال 89، همزمان با الزامی شدن دریافت کد رهگیری کاملاً منسوخ شده و جای خود را به نسخه‌های 5برگی در قطع A4داده است. براساس اخطاریه‌هایی که در سال‌های اخیر اتحادیه مشاوران املاک صادر کرده، استفاده از قراردادهای سه برگی ممنوع است و حتی استفاده از آنها می‌تواند به تعطیلی دوهفته‌ای بنگاه‌ها منجر شود؛ اما هنوز برخی از مشاوران املاک همچنان استفاده از این قراردادها را رها نکرده‌اند. طبق قانون، مشاوران املاک باید ضمن ثبت قراردادهای ملکی در سامانه ملی املاک و مستغلات، کد رهگیری دریافت کنند و یک نسخه از قرارداد 5برگی را با نصب برچسب هولوگرام به هر یک از طرفین معامله تحویل دهند. در این فرایند، مشاور املاک باید برای گرفتن کد رهگیری، 9درصد کمیسیون دریافتی را به‌عنوان مالیات ارزش‌افزوده به‌حساب سازمان امور مالیاتی بپردازد؛ درحالی‌که در قراردادهای 3برگی قدیمی، این مالیات 9درصدی مستقیماً به جیب بنگاه‌دار می‌رود. طبق اعلام اتحادیه مشاوران املاک، اگر از یک دفتر مشاور املاک بابت استفاده از قراردادهای سه برگی به بازرسی اتحادیه شکایت شود، آن واحد صنفی پس از اخطار، به‌مدت 2هفته تعطیل خواهد شد.


ارسال نظر

ارسال


بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به ۵۰هزار تومان

بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به ۵۰هزار تومان

در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن، بار دیگر در تعدادی از نمادهای معاملاتی، توانست بالاترین قیمت فروش این اوراق تا ۵۰ هزار تومان را ثبت کند.

خانه‌هایی روی قله‌ قاف!

خانه‌هایی روی قله‌ قاف!

راهسازی، تونل‌سازی و مسطح‌سازی برای احداث واحدهای مسکونی مهر، پول و عمر دو دولت را در پردیس گرفت و حالا قرار است مسکن ملی در زمین‌های مرغوب‌تر احداث شود.

میلگرد و آهن مسکن۹۹ را گران می‌کند/ آپارتمان ۱۵۰متری در ایلام یک میلیارد تومان شد

میلگرد و آهن مسکن۹۹ را گران می‌کند/ آپارتمان ۱۵۰متری در ایلام یک میلیارد تومان شد

یک فعال صنعت انبوه سازی ایلام گفت: شواهد موجود از افزایش قیمت مسکن در نیمه اول سال ۹۹ حکایت دارد. البته امکان کنترل شرایط موجود وجود دارد. با توجه به آنکه عمده تولیدات سیمان و میلگرد دولتی است، دولت می‌تواند با حضور در این بازار از افزایش بی رویه قیمت مصالح ساختمانی جلوگیری کند.

 مناطق جذاب تهران در بازار املاک

مناطق جذاب تهران در بازار املاک

اطلاعات آماری از مقدار رشد قیمت مسکن در مناطق ۲۲گانه شهر تهران نشان می‌دهد، بیشترین رشد قیمت از ابتدای سال تاکنون مربوط به مناطق ۱۸ تا ۲۰ تهران بوده است. از این جهت این مناطق جذاب‌ترین مناطق تهران برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک به‌لحاظ کسب سود بوده‌اند. در عین حال آمارها نشان می‌دهد همچنان مناطق ۵، ۲ و ۴ تهران، در دی ماه، به‌ترتیب نقدشونده‌ترین منطقه‌ها در بازار املاک تهران به‌شمار آمده‌اند.

 بازار مسکن در مسیر بهبود/ جهش قیمت مسکن در پیش است؟

بازار مسکن در مسیر بهبود/ جهش قیمت مسکن در پیش است؟

با وجود آنکه ساخت و ساز در تهران حدود ۱۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته، عرضه نسبت به معاملات در حالت کلی ۲۶ درصد بهبود پیدا کرده است.

آخرین وضعیت حذف‌شدگان طرح مسکن ملی/ دور دوم ثبت‌نام مسکن ملی چه زمانی شروع می‌شود؟

آخرین وضعیت حذف‌شدگان طرح مسکن ملی/ دور دوم ثبت‌نام مسکن ملی چه زمانی شروع می‌شود؟

پس از به پایان رسیدن پالایش متقاضیان مسکن ملی، نتایج این بررسی تا چند روز دیگر اعلام می‌شود و ثبت‌نام دور دوم متقاضیان مسکن ملی هم تا پایان سال آغاز خواهد شد.

 قیمت مسکن در کدام محلات تهران، سر به فلک گذاشت؟

قیمت مسکن در کدام محلات تهران، سر به فلک گذاشت؟

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: منطقه ۱۳بیشترین و مناطق ۲۲و ۱تهران کمترین رشد قیمت مسکن را در دی ماه داشتند.

 افزایش نرخ سود وام واحدهای مسکن مهر به ۱۸درصد/ برخی متقاضیان واحد مسکونی خود را تحویل نمی‌گیرند

افزایش نرخ سود وام واحدهای مسکن مهر به ۱۸درصد/ برخی متقاضیان واحد مسکونی خود را تحویل نمی‌گیرند

معاون وزیر راه و شهرسازی از آماده شدن پیشنهاد افزایش نرخ سود وام مسکن مهر برای متقاضیانی که مسکن مهر خود را تحویل نمی‌گیرند خبر داد و گفت: برخی متقاضیان مسکن مهر ۴ سال است که واحد مسکونی آنها آماده است اما تحویل نمی‌گیرند.

 افزایش معاملات مسکن در میان التهابات

افزایش معاملات مسکن در میان التهابات

با وجود نگرانی‌های منطقه‌ای که نیمه دی ماه به وجود آمد و می‌توانست تاثیراتی در رونق بازار مسکن ایجاد کند، آمار از افزایش ۱۱ و ۱۹ درصدی ماهانه معاملات ملک در شهر تهران و کل کشور حکایت دارد.

 رشد قیمت مسکن در تهران ادامه نمی‌یابد/ چه افرادی شروط چهارگانه طرح اقدام ملی را ندارند؟

رشد قیمت مسکن در تهران ادامه نمی‌یابد/ چه افرادی شروط چهارگانه طرح اقدام ملی را ندارند؟

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که برآوردهای اولیه نشان می‌دهد فرم «ج» حدود ۳۰ درصد متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن قرمز است و در یک شهر ۶۰ درصد افراد فاقد شرایط لازم بودند به خریداران این امتیاز در فضای مجازی هشدار داد که سرمایه خود را از دست ندهند.

 جزئیات ساخت مسکن کارگران اعلام شد

جزئیات ساخت مسکن کارگران اعلام شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احداث ۲۰۰ هزار مسکن برای جامعه کارگری، مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و بازنشستگان با همکاری وزارت راه و شهرسازی طی سه سال آینده خبر داد.

 تکرار تجربه مسکن مهر در طرح جدید مسکنی

تکرار تجربه مسکن مهر در طرح جدید مسکنی

معاون اسبق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: طرح ملی مسکن تکرار همان مسکن مهر است و دولت اگر پول دارد، بهتر است همان مسکن مهر را تکمیل کند.

 توهم بنزینی در بازار مسکن/ تغییر قیمت بنزین، تغییر قیمت آهن‌آلات و دستمزد را در پی داشت؟

توهم بنزینی در بازار مسکن/ تغییر قیمت بنزین، تغییر قیمت آهن‌آلات و دستمزد را در پی داشت؟

اولین واکنش گروهی از مالکان به تغییر نرخ بنزین به شکل برداشتن تخفیف از واحدهای آماده فروش بروز کرد اما افزایش قیمت در سطح کلی ایجاد نشده است.

 نام‌نویسی مسکن ملی در ۱۷شهر استان تهران

نام‌نویسی مسکن ملی در ۱۷شهر استان تهران

از روز شنبه ۳۰ آذرماه ثبت‌نام مسکن ملی در ۱۳ شهر استان تهران شروع می‌شود اما ساکنان شهرتهران می‌توانند متقاضی ثبت‌نام در ۴ شهر جدید باشند.

 متوسط قیمت آپارتمان در بهار چند شد؟

متوسط قیمت آپارتمان در بهار چند شد؟

متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیر بنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در بهار سال ۱۳۹۸ شهر تهران را حدود ۱۳.۱ میلیون تومان بوده که نسبت به فصل قبل ۲۲.۷ درصد افزایش یافت.

 سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

با افزایش قیمت مسکن طی یک سال و نیم اخیر،‌ وام خرید مسکن اثرگذاری خود را برای متقاضیان آن در بازار مسکن از دست داده و این وام در حال خروج تدریجی از سبد تقاضای خانوارهاست.

 مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن در سامانه و همچنین ویرایش اطلاعات تا ۲۳ آذر تمدید شد.

 اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

بررسی گزارش بانک مرکزی طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که متراژ بیش از ۵۰ درصد از واحدهای فروش رفته در پایتخت، کمتر از ۸۰ مترمربع است و پرطرفدارترین متراژهای خریداری شده، کوچک متراژها هستند این درحالی است که همچنان میانگین متراژ ساخت مسکن در کشور بالاتر از ۱۰۰ مترمربع است و سازندگان تمایل بیشتری به ساخت واحدهای مسکونی بزرگ دارند.

 ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران از پایان آذرماه آغاز می‌شود.