ساخت ۲ میلیون مسکن ۶۰ تا ۸۰ متری در ۴ سال

  • یکشنبه 13 مرداد 1398 ساعت 17:58

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

آیین نامه اجرایی ساخت مسکن کوچک توسط شهرداری و وزارت مسکن در حال تدوین است که ساخت این واحدها‌ به منظور تأمین مسکن دهک‌های پایین جامعه است.
ساخت ۲ میلیون مسکن ۶۰ تا ۸۰ متری در ۴ سال

به گزارش آگاهان ایده به نقل از ایران، نیاز کشور 2 میلیون واحد کوچک متراژ است که این تعداد واحد در قالب طرح‌های مختلف قرار است ظرف 4 سال ساخته شود. در طرح دیگری به نام «تأمین مسکن به روش اجاره» ساخت واحدهایی توسط بخش خصوصی، افراد حقیقی و حقوقی و با تأمین زمین از طرف دولت آغاز می‌شود و هزینه زمین 7 سال بعد و به قیمت زمان واگذاری پرداخت می‌شود.

ساخت خانه های کم متراژ

روز یکشنبه بود که علی ربیعی، سخنگوی دولت از پیگیری پیشنهاد شهردار تهران برای ساخت مسکن اجاره‌ای با متراژ کوچک خبر داد. ربیعی این تصمیم را «تصمیم خوبی» در حوزه مسکن ارزیابی کرد که بر اساس آن، شهرداری‌های کلانشهرها و در پیشگام آنها شهرداری تهران برای ساخت خانه‌های کوچک بخصوص برای افرادی که تازه ازدواج کرده‌اند، آماده می‌شوند.کمبود زمین در داخل شهرها بویژه کلانشهرها موضوعی است که فعالان بازار مسکن با اشاره به آن برنامه ساخت مسکن کوچک توسط شهرداری را با مانع تأمین زمین ارزیابی می‌کنند، اما عباس فرهادیه مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن تأکید کرد، دولت آمادگی کامل دارد که نیاز شهرداری‌ها در تأمین زمین برای ساخت مسکن استیجاری کوچک را برآورده کند.مازیار حسینی، معاون ساختمان و مسکن وزیر راه و شهرسازی  با اشاره به طرح‌های ساخت مسکن کوچک گفت: برای اجرای این طرح‌ها در حال انجام بررسی‌های علمی هستیم و در آینده نزدیک نتایج آن را خواهیم دید.

کم متراژها در نوبت ساخت

مسکن کوچک متراژ که واحدهای 60 تا 70 متری را شامل می‌شود در حال حاضر بیشترین متقاضی مصرفی را در بازار مسکن دارد. بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی از بازار مسکن شهرتهران در تیرماه بیشترین معاملات مسکن مربوط به واحدهای 50 تا 60 متر، 60تا 70 متر و 70 تا 80 متر است. بر همین اساس سیاستگذاران در طرح‌های جدید ساخت مسکن، یکی از شروط ساخت را آماده کردن واحدهای کوچک قرار داده‌اند. سیاستگذاران با توجه به تجربه خالی ماندن 2.5 میلیون مسکن به این نتیجه رسیدند که واحدهای کوچک مورد تقاضای دهک‌های متوسط است و با توجه به افزایش قیمت مسکن توان مالی اقشار متوسط با مسکن کوچک متراژ متناسب است از طرف دیگر، مهیا کردن مسکن برای دهک‌های پایین و اقشار کم درآمد در قالب مسکن استیجاری هم شامل واحدهای کوچک می‌شود.

مشارکت شهرداری و دولت

کاوه حاجی علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در خصوص برنامه ساخت مسکن کوچک توسط شهرداری، گفت: این طرح در قالب برنامه بالادستی طرح جامع مسکن است که تأمین مسکن مورد نیاز بخشی از شهرنشینان در قالب‌هایی مانند مسکن اجتماعی بر عهده حاکمیت است. همچنین بر اساس ماده 55 قانون شهرداری‌ها، شهرداران در قبال تأمین مسکن برای افراد بی‌بضاعت مسئولیت دارند. حاج علی اکبری افزود: بر این اساس پیروز حناچی، شهردار تهران پیشنهاد ساخت مسکن کوچک در تهران را به دولت ارائه کرد. بر اساس همین پیشنهاد،  آیین‌نامه اجرایی طرح ساخت مسکن‌های کوچک یک هفته ای است که با مشارکت شهرداری و وزارت کشور در دست تدوین قرار دارد. به گفته حاج علی اکبری، این واحدها به‌صورت استیجاری و گروه هدف آن افراد بی‌بضاعت خواهد بود.

2 میلیون مسکن کوچک ساخته می‌شود

عباس فرهادیه مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز جزئیاتی از برنامه ساخت مسکن‌های کوچک را اعلام کرد. فرهادیه نیاز به واحدهای کوچک در کشور را 2 میلیون مسکن اعلام کرد که به گفته او این واحدها برای تأمین مسکن جامعه هدف که دهک‌های میانی و کم‌درآمد است، باید متراژی در حدود 60 تا 80 متر را داشته باشد. فرهادیه افزود: برنامه‌هایی مانند اقدام ملی ساخت مسکن، اتمام مسکن مهر و ساخت 200 هزار واحد روستایی اهرمی برای شروع ساخت واحدهای کوچک است تا در برنامه زمانی 4 ساله، 2 میلیون مسکن کوچک در کشور ساخته شود.

تغییر استانداردهای صدور پروانه

با توجه به این‌که در برنامه‌های جدید ساخت مسکن دولت قصد مداخله در ساخت را ندارد، ساخت و ساز به بخش خصوصی، شرکت‌های ساخت مسکن یا متقاضیان حقیقی و حقوقی واگذار شده است. اما روند ساخت و ساز در سال‌های اخیر نشان می‌دهد سازندگان تمایل بیشتری به ساخت واحدهای بزرگ دارند و واحدهای کوچک اولویت ساخت آنان نیست. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به این چالش گفت: در برنامه ساخت مسکن کوچک توسط شهرداری استانداردهای صدور پروانه را به سمت واحدهای کوچک هدایت کرده است. به گفته فرهادیه، مشوق‌هایی برای صدور پروانه برای واحدهای کوچک در نظر گرفته شده است.

تأمین پارکینگ یکی از مشکلات ساخت واحدهای کوچک است از طرف دیگر هزینه ساخت این واحدها با توجه به افزایش میزان تجهیزات داخلی مشکل دیگری است که سازندگان را برای ساخت این نوع واحدها به تردید می‌اندازد. اما فرهادیه معتقد است با مشوق‌های در نظر گرفته شده برای ساخت واحدهای کوچک و همچنین تقاضا و نیازی که در بازار مسکن برای این واحدها وجود دارد سازندگان را به مشارکت در ساخت واحدهای کوچک ترغیب کرده است.

تأمین مسکن به روش اجاره

یکی دیگر از برنامه‌های مهم در بخش مسکن ساخت مسکن کوچه اجاره ای برای گروه‌های هدف است. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به برنامه تأمین مسکن به روش اجاره(تام اج) گفت: در این برنامه دولت به سازندگان اعم از بخش خصوصی، شرکت‌های ساخت مسکن، افراد حقیقی و حقوقی زمین برای ساخت مسکن استیجاری واگذار می‌کند. در این برنامه واگذاری زمین به‌صورت 7 ساله است، به این صورت که به سازندگان 2 سال فرصت ساخت و 5 سال فرصت اجاره داده می‌شود و بعد از 7 سال سازندگان هزینه زمین را به قیمت 7 سال پیش می‌پردازند و واحد به آنان تعلق می‌گیرد.

فرهادیه افزود: ساخت مسکن استیجاری جزو قانون ساماندهی مسکن است، بنابراین برای اجرای برنامه جدید نیاز به مجوز ندارد. به گفته فرهادیه، با ارزیابی‌هایی که انجام گرفته ساخت این نوع مسکن سودآور است و نرخ سود آن در داخل به نفع سازندگان است.

تأمین مسکن به روش فروش(تام فاز) برنامه دیگری است که فرهادیه با اشاره به آن گفت: در این طرح زمین به‌صورت فروش اقساطی از طرف دولت به سازندگان واگذار می‌شود.

آغاز ساخت 150 هزار واحد کوچک در عید غدیر

فرهادیه با اشاره به کلنگ زنی ساخت 150 هزار واحد در عید غدیر با حضور رئیس جمهوری گفت: این برنامه در واقع شروع ساخت واحدهای کوچک است.

فرهادیه گفت: آماده‌سازی زمین برای 80 هزار واحد از مجموع 150 هزار واحد توسط سازمان ملی زمین و مسکن شروع شده است. به گفته فرهادیه، این واحدها در مناطق مختلف استان تهران از جمله در شهر واوان و تهرانسر ساخته می‌شود.

احداث ۵۰ هزار واحد برای کم درآمدها

فرهادیه یکی دیگر از برنامه‌های تأمین مسکن کوچک برای گروه‌های هدف را ساخت 5۰ هزار واحد مسکونی برای گروه‌های کم درآمد با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نام برد و گفت: تفاهمنامه ساخت این واحدها بین وزارت راه و شهرسازی و ستاد اجرایی فرمان امام به امضا رسیده است و مقرر شده  این تعداد واحد مسکونی در شهرهای هدف و محروم به منظور خانه دار کردن گروه‌های نیازمند و آسیب پذیر فاقد مسکن، اجرایی و عملیاتی شود. مدت زمان اجرای این تفاهمنامه تا پایان سال ۱۴۰۰ است.


ارسال نظر

ارسال


بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به ۵۰هزار تومان

بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به ۵۰هزار تومان

در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن، بار دیگر در تعدادی از نمادهای معاملاتی، توانست بالاترین قیمت فروش این اوراق تا ۵۰ هزار تومان را ثبت کند.

خانه‌هایی روی قله‌ قاف!

خانه‌هایی روی قله‌ قاف!

راهسازی، تونل‌سازی و مسطح‌سازی برای احداث واحدهای مسکونی مهر، پول و عمر دو دولت را در پردیس گرفت و حالا قرار است مسکن ملی در زمین‌های مرغوب‌تر احداث شود.

میلگرد و آهن مسکن۹۹ را گران می‌کند/ آپارتمان ۱۵۰متری در ایلام یک میلیارد تومان شد

میلگرد و آهن مسکن۹۹ را گران می‌کند/ آپارتمان ۱۵۰متری در ایلام یک میلیارد تومان شد

یک فعال صنعت انبوه سازی ایلام گفت: شواهد موجود از افزایش قیمت مسکن در نیمه اول سال ۹۹ حکایت دارد. البته امکان کنترل شرایط موجود وجود دارد. با توجه به آنکه عمده تولیدات سیمان و میلگرد دولتی است، دولت می‌تواند با حضور در این بازار از افزایش بی رویه قیمت مصالح ساختمانی جلوگیری کند.

 مناطق جذاب تهران در بازار املاک

مناطق جذاب تهران در بازار املاک

اطلاعات آماری از مقدار رشد قیمت مسکن در مناطق ۲۲گانه شهر تهران نشان می‌دهد، بیشترین رشد قیمت از ابتدای سال تاکنون مربوط به مناطق ۱۸ تا ۲۰ تهران بوده است. از این جهت این مناطق جذاب‌ترین مناطق تهران برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک به‌لحاظ کسب سود بوده‌اند. در عین حال آمارها نشان می‌دهد همچنان مناطق ۵، ۲ و ۴ تهران، در دی ماه، به‌ترتیب نقدشونده‌ترین منطقه‌ها در بازار املاک تهران به‌شمار آمده‌اند.

 بازار مسکن در مسیر بهبود/ جهش قیمت مسکن در پیش است؟

بازار مسکن در مسیر بهبود/ جهش قیمت مسکن در پیش است؟

با وجود آنکه ساخت و ساز در تهران حدود ۱۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته، عرضه نسبت به معاملات در حالت کلی ۲۶ درصد بهبود پیدا کرده است.

آخرین وضعیت حذف‌شدگان طرح مسکن ملی/ دور دوم ثبت‌نام مسکن ملی چه زمانی شروع می‌شود؟

آخرین وضعیت حذف‌شدگان طرح مسکن ملی/ دور دوم ثبت‌نام مسکن ملی چه زمانی شروع می‌شود؟

پس از به پایان رسیدن پالایش متقاضیان مسکن ملی، نتایج این بررسی تا چند روز دیگر اعلام می‌شود و ثبت‌نام دور دوم متقاضیان مسکن ملی هم تا پایان سال آغاز خواهد شد.

 قیمت مسکن در کدام محلات تهران، سر به فلک گذاشت؟

قیمت مسکن در کدام محلات تهران، سر به فلک گذاشت؟

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: منطقه ۱۳بیشترین و مناطق ۲۲و ۱تهران کمترین رشد قیمت مسکن را در دی ماه داشتند.

 افزایش نرخ سود وام واحدهای مسکن مهر به ۱۸درصد/ برخی متقاضیان واحد مسکونی خود را تحویل نمی‌گیرند

افزایش نرخ سود وام واحدهای مسکن مهر به ۱۸درصد/ برخی متقاضیان واحد مسکونی خود را تحویل نمی‌گیرند

معاون وزیر راه و شهرسازی از آماده شدن پیشنهاد افزایش نرخ سود وام مسکن مهر برای متقاضیانی که مسکن مهر خود را تحویل نمی‌گیرند خبر داد و گفت: برخی متقاضیان مسکن مهر ۴ سال است که واحد مسکونی آنها آماده است اما تحویل نمی‌گیرند.

 افزایش معاملات مسکن در میان التهابات

افزایش معاملات مسکن در میان التهابات

با وجود نگرانی‌های منطقه‌ای که نیمه دی ماه به وجود آمد و می‌توانست تاثیراتی در رونق بازار مسکن ایجاد کند، آمار از افزایش ۱۱ و ۱۹ درصدی ماهانه معاملات ملک در شهر تهران و کل کشور حکایت دارد.

 رشد قیمت مسکن در تهران ادامه نمی‌یابد/ چه افرادی شروط چهارگانه طرح اقدام ملی را ندارند؟

رشد قیمت مسکن در تهران ادامه نمی‌یابد/ چه افرادی شروط چهارگانه طرح اقدام ملی را ندارند؟

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که برآوردهای اولیه نشان می‌دهد فرم «ج» حدود ۳۰ درصد متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن قرمز است و در یک شهر ۶۰ درصد افراد فاقد شرایط لازم بودند به خریداران این امتیاز در فضای مجازی هشدار داد که سرمایه خود را از دست ندهند.

 جزئیات ساخت مسکن کارگران اعلام شد

جزئیات ساخت مسکن کارگران اعلام شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احداث ۲۰۰ هزار مسکن برای جامعه کارگری، مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و بازنشستگان با همکاری وزارت راه و شهرسازی طی سه سال آینده خبر داد.

 تکرار تجربه مسکن مهر در طرح جدید مسکنی

تکرار تجربه مسکن مهر در طرح جدید مسکنی

معاون اسبق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: طرح ملی مسکن تکرار همان مسکن مهر است و دولت اگر پول دارد، بهتر است همان مسکن مهر را تکمیل کند.

 توهم بنزینی در بازار مسکن/ تغییر قیمت بنزین، تغییر قیمت آهن‌آلات و دستمزد را در پی داشت؟

توهم بنزینی در بازار مسکن/ تغییر قیمت بنزین، تغییر قیمت آهن‌آلات و دستمزد را در پی داشت؟

اولین واکنش گروهی از مالکان به تغییر نرخ بنزین به شکل برداشتن تخفیف از واحدهای آماده فروش بروز کرد اما افزایش قیمت در سطح کلی ایجاد نشده است.

 نام‌نویسی مسکن ملی در ۱۷شهر استان تهران

نام‌نویسی مسکن ملی در ۱۷شهر استان تهران

از روز شنبه ۳۰ آذرماه ثبت‌نام مسکن ملی در ۱۳ شهر استان تهران شروع می‌شود اما ساکنان شهرتهران می‌توانند متقاضی ثبت‌نام در ۴ شهر جدید باشند.

 متوسط قیمت آپارتمان در بهار چند شد؟

متوسط قیمت آپارتمان در بهار چند شد؟

متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیر بنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در بهار سال ۱۳۹۸ شهر تهران را حدود ۱۳.۱ میلیون تومان بوده که نسبت به فصل قبل ۲۲.۷ درصد افزایش یافت.

 سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

سقف تسهیلات مسکن بالا می‌رود؟

با افزایش قیمت مسکن طی یک سال و نیم اخیر،‌ وام خرید مسکن اثرگذاری خود را برای متقاضیان آن در بازار مسکن از دست داده و این وام در حال خروج تدریجی از سبد تقاضای خانوارهاست.

 مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن تمدید شد

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: مهلت ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن در سامانه و همچنین ویرایش اطلاعات تا ۲۳ آذر تمدید شد.

 اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

اما و اگرهای عدم تناسب الگوی مصرف و ساخت مسکن

بررسی گزارش بانک مرکزی طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که متراژ بیش از ۵۰ درصد از واحدهای فروش رفته در پایتخت، کمتر از ۸۰ مترمربع است و پرطرفدارترین متراژهای خریداری شده، کوچک متراژها هستند این درحالی است که همچنان میانگین متراژ ساخت مسکن در کشور بالاتر از ۱۰۰ مترمربع است و سازندگان تمایل بیشتری به ساخت واحدهای مسکونی بزرگ دارند.

 ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

ثبت‌نام تهرانی‌ها در طرح اقدام ملی مسکن از پایان آذر‌ آغاز می‌شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران از پایان آذرماه آغاز می‌شود.