ساخت ۲ میلیون مسکن ۶۰ تا ۸۰ متری در ۴ سال

  • یکشنبه 13 مرداد 1398 ساعت 17:58

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

آیین نامه اجرایی ساخت مسکن کوچک توسط شهرداری و وزارت مسکن در حال تدوین است که ساخت این واحدها‌ به منظور تأمین مسکن دهک‌های پایین جامعه است.
ساخت ۲ میلیون مسکن ۶۰ تا ۸۰ متری در ۴ سال

به گزارش آگاهان ایده به نقل از ایران، نیاز کشور 2 میلیون واحد کوچک متراژ است که این تعداد واحد در قالب طرح‌های مختلف قرار است ظرف 4 سال ساخته شود. در طرح دیگری به نام «تأمین مسکن به روش اجاره» ساخت واحدهایی توسط بخش خصوصی، افراد حقیقی و حقوقی و با تأمین زمین از طرف دولت آغاز می‌شود و هزینه زمین 7 سال بعد و به قیمت زمان واگذاری پرداخت می‌شود.

ساخت خانه های کم متراژ

روز یکشنبه بود که علی ربیعی، سخنگوی دولت از پیگیری پیشنهاد شهردار تهران برای ساخت مسکن اجاره‌ای با متراژ کوچک خبر داد. ربیعی این تصمیم را «تصمیم خوبی» در حوزه مسکن ارزیابی کرد که بر اساس آن، شهرداری‌های کلانشهرها و در پیشگام آنها شهرداری تهران برای ساخت خانه‌های کوچک بخصوص برای افرادی که تازه ازدواج کرده‌اند، آماده می‌شوند.کمبود زمین در داخل شهرها بویژه کلانشهرها موضوعی است که فعالان بازار مسکن با اشاره به آن برنامه ساخت مسکن کوچک توسط شهرداری را با مانع تأمین زمین ارزیابی می‌کنند، اما عباس فرهادیه مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن تأکید کرد، دولت آمادگی کامل دارد که نیاز شهرداری‌ها در تأمین زمین برای ساخت مسکن استیجاری کوچک را برآورده کند.مازیار حسینی، معاون ساختمان و مسکن وزیر راه و شهرسازی  با اشاره به طرح‌های ساخت مسکن کوچک گفت: برای اجرای این طرح‌ها در حال انجام بررسی‌های علمی هستیم و در آینده نزدیک نتایج آن را خواهیم دید.

کم متراژها در نوبت ساخت

مسکن کوچک متراژ که واحدهای 60 تا 70 متری را شامل می‌شود در حال حاضر بیشترین متقاضی مصرفی را در بازار مسکن دارد. بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی از بازار مسکن شهرتهران در تیرماه بیشترین معاملات مسکن مربوط به واحدهای 50 تا 60 متر، 60تا 70 متر و 70 تا 80 متر است. بر همین اساس سیاستگذاران در طرح‌های جدید ساخت مسکن، یکی از شروط ساخت را آماده کردن واحدهای کوچک قرار داده‌اند. سیاستگذاران با توجه به تجربه خالی ماندن 2.5 میلیون مسکن به این نتیجه رسیدند که واحدهای کوچک مورد تقاضای دهک‌های متوسط است و با توجه به افزایش قیمت مسکن توان مالی اقشار متوسط با مسکن کوچک متراژ متناسب است از طرف دیگر، مهیا کردن مسکن برای دهک‌های پایین و اقشار کم درآمد در قالب مسکن استیجاری هم شامل واحدهای کوچک می‌شود.

مشارکت شهرداری و دولت

کاوه حاجی علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در خصوص برنامه ساخت مسکن کوچک توسط شهرداری، گفت: این طرح در قالب برنامه بالادستی طرح جامع مسکن است که تأمین مسکن مورد نیاز بخشی از شهرنشینان در قالب‌هایی مانند مسکن اجتماعی بر عهده حاکمیت است. همچنین بر اساس ماده 55 قانون شهرداری‌ها، شهرداران در قبال تأمین مسکن برای افراد بی‌بضاعت مسئولیت دارند. حاج علی اکبری افزود: بر این اساس پیروز حناچی، شهردار تهران پیشنهاد ساخت مسکن کوچک در تهران را به دولت ارائه کرد. بر اساس همین پیشنهاد،  آیین‌نامه اجرایی طرح ساخت مسکن‌های کوچک یک هفته ای است که با مشارکت شهرداری و وزارت کشور در دست تدوین قرار دارد. به گفته حاج علی اکبری، این واحدها به‌صورت استیجاری و گروه هدف آن افراد بی‌بضاعت خواهد بود.

2 میلیون مسکن کوچک ساخته می‌شود

عباس فرهادیه مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز جزئیاتی از برنامه ساخت مسکن‌های کوچک را اعلام کرد. فرهادیه نیاز به واحدهای کوچک در کشور را 2 میلیون مسکن اعلام کرد که به گفته او این واحدها برای تأمین مسکن جامعه هدف که دهک‌های میانی و کم‌درآمد است، باید متراژی در حدود 60 تا 80 متر را داشته باشد. فرهادیه افزود: برنامه‌هایی مانند اقدام ملی ساخت مسکن، اتمام مسکن مهر و ساخت 200 هزار واحد روستایی اهرمی برای شروع ساخت واحدهای کوچک است تا در برنامه زمانی 4 ساله، 2 میلیون مسکن کوچک در کشور ساخته شود.

تغییر استانداردهای صدور پروانه

با توجه به این‌که در برنامه‌های جدید ساخت مسکن دولت قصد مداخله در ساخت را ندارد، ساخت و ساز به بخش خصوصی، شرکت‌های ساخت مسکن یا متقاضیان حقیقی و حقوقی واگذار شده است. اما روند ساخت و ساز در سال‌های اخیر نشان می‌دهد سازندگان تمایل بیشتری به ساخت واحدهای بزرگ دارند و واحدهای کوچک اولویت ساخت آنان نیست. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به این چالش گفت: در برنامه ساخت مسکن کوچک توسط شهرداری استانداردهای صدور پروانه را به سمت واحدهای کوچک هدایت کرده است. به گفته فرهادیه، مشوق‌هایی برای صدور پروانه برای واحدهای کوچک در نظر گرفته شده است.

تأمین پارکینگ یکی از مشکلات ساخت واحدهای کوچک است از طرف دیگر هزینه ساخت این واحدها با توجه به افزایش میزان تجهیزات داخلی مشکل دیگری است که سازندگان را برای ساخت این نوع واحدها به تردید می‌اندازد. اما فرهادیه معتقد است با مشوق‌های در نظر گرفته شده برای ساخت واحدهای کوچک و همچنین تقاضا و نیازی که در بازار مسکن برای این واحدها وجود دارد سازندگان را به مشارکت در ساخت واحدهای کوچک ترغیب کرده است.

تأمین مسکن به روش اجاره

یکی دیگر از برنامه‌های مهم در بخش مسکن ساخت مسکن کوچه اجاره ای برای گروه‌های هدف است. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به برنامه تأمین مسکن به روش اجاره(تام اج) گفت: در این برنامه دولت به سازندگان اعم از بخش خصوصی، شرکت‌های ساخت مسکن، افراد حقیقی و حقوقی زمین برای ساخت مسکن استیجاری واگذار می‌کند. در این برنامه واگذاری زمین به‌صورت 7 ساله است، به این صورت که به سازندگان 2 سال فرصت ساخت و 5 سال فرصت اجاره داده می‌شود و بعد از 7 سال سازندگان هزینه زمین را به قیمت 7 سال پیش می‌پردازند و واحد به آنان تعلق می‌گیرد.

فرهادیه افزود: ساخت مسکن استیجاری جزو قانون ساماندهی مسکن است، بنابراین برای اجرای برنامه جدید نیاز به مجوز ندارد. به گفته فرهادیه، با ارزیابی‌هایی که انجام گرفته ساخت این نوع مسکن سودآور است و نرخ سود آن در داخل به نفع سازندگان است.

تأمین مسکن به روش فروش(تام فاز) برنامه دیگری است که فرهادیه با اشاره به آن گفت: در این طرح زمین به‌صورت فروش اقساطی از طرف دولت به سازندگان واگذار می‌شود.

آغاز ساخت 150 هزار واحد کوچک در عید غدیر

فرهادیه با اشاره به کلنگ زنی ساخت 150 هزار واحد در عید غدیر با حضور رئیس جمهوری گفت: این برنامه در واقع شروع ساخت واحدهای کوچک است.

فرهادیه گفت: آماده‌سازی زمین برای 80 هزار واحد از مجموع 150 هزار واحد توسط سازمان ملی زمین و مسکن شروع شده است. به گفته فرهادیه، این واحدها در مناطق مختلف استان تهران از جمله در شهر واوان و تهرانسر ساخته می‌شود.

احداث ۵۰ هزار واحد برای کم درآمدها

فرهادیه یکی دیگر از برنامه‌های تأمین مسکن کوچک برای گروه‌های هدف را ساخت 5۰ هزار واحد مسکونی برای گروه‌های کم درآمد با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نام برد و گفت: تفاهمنامه ساخت این واحدها بین وزارت راه و شهرسازی و ستاد اجرایی فرمان امام به امضا رسیده است و مقرر شده  این تعداد واحد مسکونی در شهرهای هدف و محروم به منظور خانه دار کردن گروه‌های نیازمند و آسیب پذیر فاقد مسکن، اجرایی و عملیاتی شود. مدت زمان اجرای این تفاهمنامه تا پایان سال ۱۴۰۰ است.


ارسال نظر

ارسال


 هزینه خرید وام مسکن به زیر ۱۰میلیون برگشت/ قیمت اوراق تسهیلات مسکن با کاهش روبرو شد

هزینه خرید وام مسکن به زیر ۱۰میلیون برگشت/ قیمت اوراق تسهیلات مسکن با کاهش روبرو شد

قیمت اوراق تسهیلات مسکن نسبت به هفته گذشته با افت بیشتر مواجه شده است؛ به طوری که قیمت هر برگ از اوراق تسه حدود ۴۰ هزار تومان معامله می‌شود که با این حساب هزینه وام مسکن به علاوه وام جعاله برای زوج‌های تهرانی به ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

 کاهش ۳۷درصدی قیمت واقعی مسکن

کاهش ۳۷درصدی قیمت واقعی مسکن

با وجود افزایش ۷۷درصدی قیمت اسمی مسکن در شهر تهران، مقایسه رشد قیمت این بخش با تورم عمومی نشان می‌دهد که در حال حاضر قیمت واقعی مسکن با ۳۷.۲درصد رشد منفی مواجه شده است.

 داغ سنگ‌های میلیاردی بر پیشانی تهران

داغ سنگ‌های میلیاردی بر پیشانی تهران

«املاک مارک‌دار» چند سالی است که در بازار املاک به عنوان برچسب تضمین کیفیت و تجمل عمل می‌کند. اما آیا این خانه‌های به اصطلاح «مارک‌دار» همان کیفیت تبلیغ شده را دارند؟

 حمایت مجلس از توقف ساخت برخی پروژه‌های مسکن مهر

حمایت مجلس از توقف ساخت برخی پروژه‌های مسکن مهر

عضو کمیسیون عمران مجلس تصمیم وزارت راه و شهرسازی برای عدم تکمیل پروژه‌های مسکن مهر با پیشرفت فیزیکی زیر ۳۰ درصد را مثبت ارزیابی کرد.

مالیات بر مجموع درآمد، قطعا مسکن را در بر می‌گیرد

مالیات بر مجموع درآمد، قطعا مسکن را در بر می‌گیرد

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه لایحه مالیات بر مجموع درآمد قطعا مسکن را هم در بر می‌گیرد، گفت: تمام تلاش ما این است که تا یکی دو هفته آینده لایحه را جمع بندی و به دولت ارسال کنیم.

قیمت مسکن چقدر کاهش می‌یابد؟

قیمت مسکن چقدر کاهش می‌یابد؟

تصور متقاضیان خرید مسکن این است که چون معاملات مسکن افت ۷۰ درصدی داشته پس قیمتها باید در سراشیبی سقوط قیمت قرار بگیرد اما واقعیت بازار این است که افت قیمت ها تدریجی خواهد بود.

 کسی از سرنوشت مسکن مهر خبر ندارد؟

کسی از سرنوشت مسکن مهر خبر ندارد؟

اگر در دولت یازدهم، اظهار نظر‌های گاه و بیگاه، مسوولان وزارت راه و شهرسازی، مسکن مهر را با حواشی گسترده روبه رو می‌کرد، امروز آنچه در این طرح بیش از دیگر مسائل خود را نشان می‌دهد، سکوت وزارت راه و شهرسازی به عنوان دستگاه متولی، در قبال مسکن مهر است.

 عجـایب شهـری به نام منطقه ۲۲ تهـران

عجـایب شهـری به نام منطقه ۲۲ تهـران

توسعه نامتوازن در منطقه ۲۲تهران با عوارضی همراه بوده است، رشد قیمت مسکن در این منطقه طی سال‌های ۹۲ تا ۹۷، ۱۰۰درصد بیشتر از متوسط شهر تهران بوده و ۳۲درصد مال‌های تهران در این منطقه است. حدود ۳۰۰هزار نفر مسکن خالی در این منطقه وجود داردکه مالکان قصد فروش یا اجاره‌ ندارند.

 ویروسی که با خود گرانی آورد

ویروسی که با خود گرانی آورد

با وجود کاهش نسبی قیمت مسکن در سراسر تهران، فایل‌های نامتعارف هنوز به عنوان ویروس در این بازار خودنمایی می‌کند؛ مالکانی که حدود ۳۰ درصد از فایل‌های عرضه را در اختیار دارند حاضر به کاهش قیمت‌های پیشنهادی نیستند.

 طرح «اقدام ملی» قفل‌گشای بازار مسکن

طرح «اقدام ملی» قفل‌گشای بازار مسکن

طرح ضربتی «اقدام ملی مسکن» آخرین راهکاری است که از سوی وزارت راه‌وشهرسازی برای گشودن قفل مسکن ارائه شده است.

 دستگیری زمین‌خواران ۲۰۰۰میلیاردی

دستگیری زمین‌خواران ۲۰۰۰میلیاردی

فرمانده انتظامی استان البرز از بازداشت اعضای باند زمین‌خواری خبر داد که اقدام به سندسازی و فروش املاک بلاصاحب به ارزش دو هزار میلیارد ریال کرده بودند.

 از وام مسکن اقشار آسیب‌پذیر چه خبر؟

از وام مسکن اقشار آسیب‌پذیر چه خبر؟

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه دولت باید هر چه سریع‌تر به برنامه های خود در حوزه مسکن جامه عمل بپوشاند، گفت: دولت در کنار برنامه ریزی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن در دو سال پایانی، گام هایی در خصوص تسهیلات بانکی برداشته است، امیدواریم هرچه سریع تر دولت به این اقدامات جامه عمل بپوشاند منتهی صرفا انجام این اقدامات کافی نیستند.

 حراج آخر فصل اوراق تسهیلات مسکن

حراج آخر فصل اوراق تسهیلات مسکن

بازار اوراق تسهیلات مسکن در روزهایی که مسکن در رکود به سر می برد، با عدم استقبال از سوی متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن روبه رو شده که این اتفاق، کاهش شدید قیمت ها را در پی داشته است.

قیمت‌های فعلی مسکن دوام نمی‌آورد

قیمت‌های فعلی مسکن دوام نمی‌آورد

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به گزارش بانک مرکزی از افزایش ۱۱.۲ درصدی قیمت خانه در منطقه یک تهران گفت: قیمت‌های فعلی به وِیژه در مناطق اعیان نشین شهر تهران به شدت حبابی است و نمایانگر قیمت واقعی این خانه‌ها نیست. ضمن اینکه اگر سرمایه‌های سرگردان به سمت ساخت خانه برای طبقه متوسط هدایت شوند قیمت‌های فعلی دوام نمی‌آورند.

پیش‌نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شد

پیش‌نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شد

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: متن پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شده است و در لایحه مالیات بر مجموع درآمد گنجانده و تقدیم دولت خواهد شد.

آخرین وضعیت صندوق ودیعه مسکن

آخرین وضعیت صندوق ودیعه مسکن

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه اگر سازوکار تشکیل صندوق برای آخر تابستان بماند، دیگر کارایی نخواهد داشت، گفت:با همکاری نظام بانکی و بازار سرمایه می توان منابع لازم برای صندوق را تجهیز کرد.

قلمروی محدود دولت در بازار مسکن

قلمروی محدود دولت در بازار مسکن

دغدغه‌های مربوط به تأمین مسکن از دو عامل نشأت می‌گیرد. اول آنکه خرید مسکن بزرگ‌ترین معامله‌ای است که قاطبه مردم در طول عمر خود انجام می‌دهند.

تغییر مبنای محاسبه کارمزد بنگاه‌های املاک؟

تغییر مبنای محاسبه کارمزد بنگاه‌های املاک؟

درحالی که براساس ابلاغیه سال ۹۵ وزارت صنعت، معدن و تجارت، کارمزد دریافتی مشاوران املاک برای معاملاتی کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد از دوطرف معامله و برای قراردادهایی با ارزش بالای ۵۰۰ میلیون تومان علاوه بر دریافت نیم درصد، ۲۵ درصد مبلغ معامله هم از طرفین دریافت می‌شود، اما به گفته رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، این کمیسیون در حال بررسی تغییر نحوه دریافت نرخ کارمزد مشاوران املاک از «ثمن» معامله به «متراژ» مسکن است.

سقف‌های لرزان روی سر مستأجران

سقف‌های لرزان روی سر مستأجران

اجاره‌های نجومی و افزایش بی‌رویه قیمت مسکن در اقصی نقاط کشور دغدغه سقف‌های لرزان روی سر مستأجران را به رؤیای خانه‌دار شدن پیوند می‌دهد، پیوندی نامبارک که مولود وضعیت بی‌سامان بازار مسکن است.

گران‌ترین خانه جهان کجاست؟

گران‌ترین خانه جهان کجاست؟

گران‌ترین خانه جهان که در یکی از سواحل فرانسه قرار دارد، به ارزش بیش از ۲۲۰ میلیون دلار، توسط یک فرد ناشناس خریداری شد.